broken clouds
11°C
30.03.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Избори у Македонији, очекуjе се излазак из политичке кризе

08.12.2016. 15:00 21:12
Пише:

СКОПЉЕ: На ванредним парламентарним изборима у Македонији, који ће бити одржани у недељу, 11. децембра, за места у Собрању бориће се десетак коалиција и партија,

а главни фаворити, према очекивањима, су коалиција предвођена владајућом ВМРО ДПМНЕ и коалиција опозиционог Социјалдемократског савеза (СДСМ).

Избори су практично званично почели данас, када гласа 325 чланова бирачких одбора за дијаспору, у складу с обавезом да то учине пре него што оду у 46 дипломатско-конзуларних представништава и конзуларних канцеларија које Македонија има у иностранству.У Скопљу се, како наводе сви са којима је репортер Танјуга разговарао, очекује да ови избори изведу Македонију из дуге политичке кризе, мада мало ко верује да ће се то догодити одмах након избора.



Судећи према кампањи коју је ових дана водила десно оријентисана ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски очекује повратак на власт.Уколико се то догоди, биће то, како се процењује у Скопљу, и не само Скопљу, велики изазов за Европску унију и њену стратегију притиска на балканске народе у замену за помоћ.

ЕУ дуго већ критикује Груевског да је одговоран за спутавање развоја демократије и владавине права.Притом, избори се одржавају у тренутку велике избегличке кризе која је погодила Македонију у протеклих 18 месеци када је кроз ту земљу прошло више од милион људи, углавном муслимана, који су тзв. балканском рутом хрлили ка земљама ЕУ.



Ту је и проблем грчке блокаде званичног Скопља за прикључење ЕУ и НАТО због имена државе.Најновије анкете указују да је ВМРО-ДПМНЕ за 12 одсто испред свог ривала, СДСМ, партије левог центра.Лидер најутицајније опозиционе СДСМ Зоран Заев за Танјуг каже да је Македонија назадовала и да је на последњем месту од свих бивших југословенских држава, па чак и Косова када је реч о евроинтеграцијама.



Зато је, каже, неопходно да се у Македонији догоде темељне реформе, које ће земљи отворити пут ка ЕУ.У Македонији се, каже Заев, не поштују основна права, у земљи не постоји могућност контроле власти, а нема ни независног судства.

Препрека је, подсећа Заев, 11-годишњи проблем који Македонија има са именом које не признаје Грчка.За тај проблем, сматра мора да се нађе решење и без промене Устава, а не да се као до сада праве пројекти који провоцирају не само Грчку, већ и Бугарску, Србију, Албанију...



Балкан има много заједничке историје, каже Заев и додаје да историја треба да нам помогне, а не да нас дели.функционер СДСМ Тито Петковски сматра да Македонија није на добром путу и то од периода 1994, када, како каже, настаје време бујања национализма, борба за политичке и етничке интересе, а почињу и сукоби.Указује да је први дан ове предизборне кампање показао да ниста нажалост није научено из прошлости, јер нико не бави суштином изласка из политичке кризе због које се иде на изборе.



"Уместо да се окупе око суштинских проблема, наметнуте су тензије, мржња, национализам и очигледно незнање", рекао је Петковски за Танјуг.

Страхује да је Македонија у опасности од федерализације и двојезичности, уместо да гради грађанско друштво.Петковски, наиме, пита како ће грађани Македоније, ако остану подељени, сутра моћи да буду део уједињене Европе.Готово је извесно да ће једна од три странке етничких Албанаца, који чине око једне трећине од укупног броја становника у Македонији, постати будући коалициони партнер у новој влади.



Новинар, аналитичар Дзелал Незири уочи избора за Танјуг каже да Македонија има много проблема и да још од 2008. бележи пад на свим нивоима - од слободе говора, демократије, људских права...Проблеми грађана су, каже, слични без обзира на њихову националну припадност иако је подељеност у друштву прилично изражена.Највећим проблемом сматра то што млади немају перспективу, па је, према неким проценама, Македонију напустило више од пола милиона људи протеклих година.



Незири не очекује много од избора и не искључује могућност формирања техничке владе.Замир Мехмети, човек који је предводио обојену револуцију, једним од највећих демократских достигнућа сматра чињеницу да је председник Ђорђе Иванов повукао своју одлуку о амнестији одговорних у "афери прислушкивања".Великим достигнућем сматра и то што је током протеста, који су трајали 70 дана, омладина, без обзира на националну припадност, била заједно.

Мухамед Зекири из ЛСДМ, иначе, бивши новинар који је одлучио да се бави политиком, каже да Албанци више неће чекати скрштених руку, већ да желе да буду део власти која доноси одлуке.



Зато је, како је објаснио, он одлучио да буде члан македонске партије, јер сматра да је погрешно да Албанци и Македонци праве коалиције по етничком принципу јер то, како каже, не решава проблеме грађана.Груевски је, иначе, поднео оставку у јануару ове године, што је био део договора политичких партија, уз посредовање ЕУ, а зарад изласка земље из политичке кризе која је практично почела још почетком 2015, када је опозициона СДСМ Зорана Заева обелоданила снимке прислушкиваних разговора. Ти снимци су открили корупцију на највишим нивоима власти у држави.



У најновијем извештају о напретку Македоније, Брисел каже да нова влада мора да поштује независност правосуђа и слободу медија, као и деполитизацију државних институција.

Право гласа на изборима у недељу има 1.784.416 грађана, од којих је 230.122 на посебном списку.Реч је о грађанима Македоније на привременом раду у иностранству, с тим да они могу да бирају где ће обавити своју грађанску дужност.

Предизборна кампања траје до сутра у поноћ, када почиње предизборна тишина.



Ванредни парламентарни избори у Македонији су резултат Споразума, који су представници највећих политичких партија потписали у Пржину, уз посредовање Европске уније.Избори су, према том споразуму најпре требало да буду одржани 24. априла, али су померени за 5. јун.Најновији датум одржавања избора четири највеће партије договориле су 31. августа.

 



Амбасада САД: Избегавати масовне скупове због могућих немира

СКОПЉЕ: Америчка амбасада у Скопљу упозорила је данас држављане САД у Македонији да у недељу, 11. децембра, на дан када се у тој земљи одржавају парламентарни избори, избегавају масовна окупљања због могућих немира.Из амбасаде, међутим, истичу да је то стандардна процедура која се примењује широм света, пренео је сајт "Сакам да кажам".



"Док су недавно одржани избори протекли мирно, могући је да на овим изборима буде немира. Америчка амбасада позива све америчке држављане да буду свесни догађаја у вези са изборима 11. децембра и да избегавају велике гужве, протесте и скупове, колико је могуће", наводи се на сајту Амбасаде САД у Македонији.Амбасада је позвала држављане САД да слушају савете локалних функционера, који су одговорни за безбедност и сигурност свих посетилаца у Македонији.



(Танјуг)

Пише:
Пошаљите коментар