overcast clouds
12°C
31.03.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Инфлација се вратила у Јапан први пут од 2015.

03.03.2017. 11:35 13:52
Пише:

0,1 одсто у јануару у односу на исти месец прошле године, пише британски Фајненшел Тајмс.

Још ужа мера индекса потрошачких цена, такозвана "цоре-цоре" инфлација, из које су искључене волатилне цене хране и енергије, забележила је раст од 0,2 процента у односу на јануар 2015.



Повратак на позитивну територију подстакли су енергенти, при чему су највећи међугодишњи раст од 9,2 процента забележиле цене бензина, које су годину дана раније знатно падале.

Општа инфлација је у посматраном месецу износила 0,4 посто међугодишње, у поређењу са децембарским растом од 0,3 одсто.

Како наводи британски економски дневни лсит, овај раст ће бити добра вест за централну банку Јапана.



Нови подаци, како се додаје, наговештавају да ценовни притисци у Јапану јачају услед опоравка глобалне цене нафте и слабљења јена накопн избора Доналда Трампа за председника САД, што обнавља наду Банке Јапана да ће остварити пројектовану инфлацију од 2,0 одсто.

Од доласка премијера Абеа на чело владе 2012. године, Јапан се бори да побегне од 20-годишњег упадања и извлачења из дефлације. Почетни замајац, који је јапанска инфлација добила 2014. године подизањем пореза на потрошњу, ометен је успоравањем  привредног раста тржишта у успону 2015-16. године, наводи Фајненшел Тајмс.

(Танјуг)

Пише:
Пошаљите коментар