Гласање о опозиву председнице Jужне Kореjе
СЕУЛ: Јужнокорејска опозиција представила је формално у парламенту захтев за гласање о опозиву јужнокорејске председнице Парк Геун-хје због умешаности у корупцијски скандал,
а очекује се да се о томе гласати сутра, преноси АП.Политички аналитичари наводе да опозиција има довољно припадника владајуће странке председнице који ће подржати тај захтев.
Захтев за опозив председнице потписала је 171 особа, а како би он био усвојен потребна је двотрећинска већина у парламенту, што значи да тај захтев треба да подрже и посланици владајуће странке председнице Јужне Кореје.Уколико буде изгласан њен опозив, Уставни суд Јужне Кореје има до 180 дана да одлучи да ли ће формално збацити председницу са власти или ће повратити њена овлашћења.
Она ће владати до одлуке суда.У скандал је умешана и председницина пријатељица, која је оптужена да је утицала на Парк како би индустријске компаније навела да улажу у сумњиве фондове, а тај новац потом користила за личне потребе.
(Танјуг)