Експерти: Балкан као поприште великих сила
ЗАГРЕБ/ЊУЈОРК: Западни Балкан не сме бити поприште великих сила, упозорили су ових дана бивши амбасадор САД у Србији Камерон Мантер и бивши председник Хрватске Иво Јосиповић.
Београдски медији увелико спекулишу да се Србија нашла на мети притисака и захтева и Европске уније и САД и Русије - првих по питању нормализације односа са Приштином, што треба "читати" као предају српске имовине на Косову и Метохији косовским властима, а Русија, наводно, даљу сарадњу са Србијом условљава пре свега имунитетом за Русе у центру за ванредне ситуације у Нишу.
Ипак, да није само реч о спекулацијама и да нечег ту ипак има сведочи и то што бивши хрватски председник види опасност у могућности да суседне државе постану поприште обрачуна великих сила и других моћних држава, попут Турске, а Мантер, сада председник америчког Ист вест института, сматра да је погрешно гледати на Балкан као на игралиште на којем се Исток и Запад такмиче.
Бивши амерички дипломата је заправо на тај начин одговорио на питање да ли сматра да руски утицај на Западном Балкану може да угрози евроатлантске интеграције у региону и како види регион између ЕУ и НАТО на једној страни и Русије на другој.
Мантер је у недавном интервјуу за Танјуг и портал Еуропеан Њестерн Балканс приметио да Западна Европа, САД и Русија заправо имају много заједничких интереса на Балкану, пре свега то што нико не жели да види да мигрантско питање или економска криза измакну контроли.
"Рекао бих да Балкан може бити место где би Русија и Запад пронашли заједнички језик. За то би требало да постоји више поверења на обе стране, али видећемо", рекао је Мантер.
Он истиче да је веровао дипломатским партнерима из Русије када су говорили да су европске интеграције добра ствар и нешто што подржавају.
Упитан могу ли земље Западног Балкана да искористе своју геополитичку ситуацију, будући да су "капија Европе према Блиском Истоку", и да буду мост између Европе и Блиског Истока, Мантер каже да се нада да ће тест пред којим се Балкан налази - мигрантска криза, радикални ислам, економски изазови, показати да је одлучан да реши проблеме, да буде део решења у будућости и докаже да је конфликт, реч која се често везује за Балкан, остао у прошлости.
Бивши председник Хрватске веома слично гледа на процесе у региону.
Јосиповић указује да нико, наравно ни Хрватска, неће добро проћи ако суседне државе постану поприште великих сила и других моћних држава.
На питање како је доживео недавне претње ратом у суседној БиХ, а поводом референдума у Републици Српској и постоји ли стварни потенцијал да се проблеми у БиХ поновно почну да решавају оружјем, Јосиповић је за Слободну Далмацију рекао да стање у БиХ, али и у целом региону, сматра опасним, а развој догађаја тешко предвидивим.
"Као што ми више немамо сувислу политику према суседству, нема је ни ЕУ, ни САД. Највећа је опасност да наше суседство постане поприште обрачуна великих сила и других моћних држава, попут Турске. Ако се то догоди, ни Хрватска неће добро проћи", рекао је Јосиповић.
Истиче да би ламентирање о томе да овдашње државе немају војног потенцијала за рат окачио мачку о реп.
"Историја нас учи да су ратови могући и без ултрамодерног оружја или добро организованих војски. Емотивни и политички фактор је за отварање сукоба често важнији од квалитете расположивог оружја. Осим тога, постоје и различити интензитети и модалитети сукоба…
А на питање да ли се слаже са проценама са би и делу међународне заједнице одговарао ратни сукоб у БиХ, Јосиповић каже да се не би усудио да са проценама иде тако далеко, али да је сигуран у то да постоје снаге које би своје планове желеле да остваре и по цену сукоба различитих врста.
(Танјуг)