Дело: "Европа с више брзина" почетак растакања ЕУ
чланица - оснивача и малих држава среDWе и источне Европе, оцењује данас љубљанско Дело.
У коментару поводом јучерашњег састанка лидера Француске, Немачке, Шпаније и Италије у Паризу који су се заложили управо за тај сценарио, лист пише да Словенија није нимало одушевљена идејом о "Европи с више брзина" која би омогућила неким чланицама бржи напредак од других.
То су њени лидери пренели и председнику Европске комисије Жан-Клоду Јункеру који их је о таквој могућности обавестио крајем прошле недеље.
То што су се на самиту велике четворке за такав модел Уније заложили Оланд, Меркел, Рахој и Ђентилони значи да је идеја, чије су се контуре наслућивале у пракси, сада и формализована, тим пре што су сада спремне да је потпишу и Белгија, Холандија и Луксембург, а све су то земље оснивачи интеграције која се данас зове Европска унија, наводи водећи словенски лист.
Додуше, како пише Дело, Јункер је приликом боравка у Љубљани словачком премијеру Мири Церару "пребацио" да се Словенија откако је у ЕУ понаша као да је међу земљама оснивачима, што, истина, констатује Дело, не треба схватити озбиљније од љубазног геста, али лист упозорава и да је председник Борут Пахор јасно рекао да је предлозима о "Европи с више брзина" разочаран и да би волео да види Словенију у групи земаља које најбрже напредују.
"Европа с више брзина" биће заправо "Европа с више Европа", подељена на "старе" и "нове" чланице и додатно ће изазвати нове поделе међу 27 чланица, које у њој остају након одласка Велике Британије, наводи се у коментару Дела.
Брегзит је, како се наводи, био одлична прилика да се остарелој европској интеграцији, која губи позиције у глобализованом свету, нађе нови смисао постојања и савремена визија која ће бити прихватљива за свих 27 држава.
Уместо тога с "Европом с више брзина" доћи ће до нових разлика и непродуктивних подела, мале чланице бориће се за што боља места за столом уз велике, а интеграција ће се додатно расцепити, оцењује водећи словенски лист.
(Танјуг)