Од подсмеха до првог места
У Мушкој регионалној лиги – север, после 15 кола, усамљени на првом месту су кошаркаши Футога Тупањац са само једном изгубљеном утакмицом, што их декларише као најозбиљнијег
кандидата за улазак у Другу лигу Србије. Две сезоне раније ушли су у ову лигу, лане су били у средини табеле, а сада им сви гледају у леђа. Ипак, заједничко за обе године - када су улазили у виши ранг и сада када су на прагу још већег успеха, било је подсмевање на помен да ће освојити прво место.
- Ради се озбиљно, колико нам услови дозвољавају, али нико ми није веровао кад сам пре две године рекао да ћемо бити први – многи су се смејали. Пред почетак ове сезоне десило се нешто слично, па је пала опклада са председником клуба у рибљу чорбу. Игра се још 11 кола, имамо неколико тешких гостовања, али надам се да ће на крају пасти чорба – каже тренер првог тима и млађих категорија Милан Драгић.
Футошке кошаркаше помаже фирма Тупањац.У тешким условима који владају у српском спорту, клуб функционише на аматерској основи, нико од играча није плаћен. Оно што је посебна вредност футошког клуба је чињеница да у млађим категоријама тренутно тренира око 140 деце! То немају ни много већи и јачи клубови из савезног ранга такмичења.
- У питању је чист аматеризам и љубав према спорту. Од 15 момака који су тренутно у првом тиму, 90 одсто су Футожани, а на утакмицама сада имамо и по 400 гледалаца. У млађим категоријама имамо осам екипа које се такмиче, узраста од 1999. до 2006. годишта. Први пут после скоро 30 година имамо 20 девојчица и на путу смо да формирамо женску екипу која ће се такмичити од септембра – каже председник клуба и тренер Рајко Клисарић.
Клуб почива на ентузијазму и раду Рајка Клисарића, Милана Драгића, те тренера Мита Андрића и Стефана Клисарића, као и Ласла Ференца, службеног представника клуба. Резултати су сјајни, али не може, наравно, без проблема. Један од њих је свакако чињеница да од три тренинга недељно два почињу у 16.30. Многи играчи, иначе запослени, породични људи, не могу да стигну да тренирају. Захтеви за промену термина, за сада, нису уродили плодом. Но, и поред тога Футожани грабе ка вишем рангу такмичења.
Д. Кнежић
Другарство, одбрана, искуство
Прво место Футожана плод је великог другарства, добре атмосфере, али и озбиљности тамошњих кошаркаша. Екипа је искусна, а примила је убедљиво најмање кошева у лиги. Након 15. кола, једини су тим који је примио испод 1.000 кошева (921), што је у просеку свега 61,4 по утакмици.