Много препрека на путу до Олимпијских игара
Последњих година велике успехе нашој земљи донели су индивидуални спортисти, који су већином осуђени на велики рад, одрицања и пре свега подршку породице, зато је њима много тежи пут да стигну до врхова
у односу на тимске спортове. Навикли смо већ на приче у којима је тешко наћи пре свега финансијску подршку, јер нема много компанија, ни имућнијих појединаца који би помогли, а када дођу медаље и велики успеси ти спортисти буду подизани међу звезде и тек онда њихов рад добија друштвену потврду.
Тако смо добили златне тенисере, атлетичаре, пливаче, рваче и многе друге, а има још много спортова, чак и оних олимпијских, који чекају потврду после готово деценије великог рада, одрицања и породичне подршке.Један од таквих случајева је млађана Сара Попарић, која је животну љубав пронашла у штали. Да, у штали – Сара воли коње, препонско јахање и дресуру четвороногих лепотана. Иако је још у јуниорском стажу, много обећава и ниже успехе, чак и међу сениорима.
Грло Квинткон З сада јој је најбољи пријатељ, а чланица је Коњичког клуба Викинг на Салашу 137 у Ченеју. Дресуром се бави шест година, а од прошле и прескакањем препона, а као и сва друга деца, заинтересовала се за коње стицајем околности.
- Тетка је купила коња за рекреацију, тако је све почело. Долазила сам у шталу, желела да покушам и ево већ шест година сам у седлу – почела је причу Сара Попарић. – Освојила сам доста медаља и признања у нашој земљи, пре свега у дресури, а почели смо припреме за наступ на Балканском првенству у Букурешту, које нас очекује у септембру. Имаћемо још доста прилика да се покажемо до тада, с тим што нам је Балканијада врхунац сезоне.
Ова година ће, чини се, бити веома плодна за Сару. На државном првенству у дресури у Новом Саду освојила је индивидуално прво место у категорији јуниорам, а у пару с Јованом Грујићем била је златна и у екипној конкуренцији. У 2. колу Војвођанске сениорској лиги је на висини од 120 центиметара била прва у прескакању препона, у конкуренцији 15 такмичара. Ове недеље одржава се Државно првенство у прескакању препона, све то у склопу припрема за Балканијаду, а под будним оком тренера Ивана Стевановића из КК Викинг.
- Превасходни циљ нам је да освојимо екипну медаљу, а по могућству индивидуалну. Мислим да имамо квалитет за одличје, што би нам био подстрек за даљи рад – истакла је Попарићева.
Нови председник Коњичког савеза Србије Арсен Стојанов покушава да помери однос према овом спорту у Србији и, пре свега, да изнађе финансијска решења како би се наша репрезентација што боље припремила за Балканијаду, па ће бити организован камп у августу и ићи ће се на турнир у Румунхију непосредно пре почетка Балканских игара. Наравно, највећи циљ сваког спортисте је учешће на Олимпијским играма,у чему се не разликује ни Сара. Но, да би се стигло тамо неопходно је много, много тога да се унапреди, то је огроман пројекат који захтева много узастопних година рада, с два грла, уз много путовања и провера на међународној сцени.
Марко Ристић
Каскамо за Европом
Не треба трошити много простора да се каже да је коњарство код нас слабо развијено, за разлику од европских земаља, а све због великих финансија које су неопходне. Имамо прилику да на Еуроспорту гледамо надметања у препонском јахању, али та грла коштају од 70.000 па до 300.000 евра. У домаћим такмичњима у Србији има око 50 грла, а свега око десетак излази на међународну сцену.
Најбољи пример овог спорта је Белгија у којој су одгој и приплод коња међу најуспешнијим привредним гранама и, природно, имају велики број квалитетних грла.
Код нас су Нови Сад и Београд највећи центри и ту постоји традиција коњарства, а нашим такмичрима су Медитеранске игре за сада највиши домети, као и понеки Гран при где се окупи сам крем овог спорта.
Сарини највећи успеси
Попарићева у шестогодишњој каријери има чиме да се похвали. До сада има три екипне бронзе с Балканских шампионата у дресури (2012, 2013. и 2014. године), злато с државног првенства 2011. и 2016. такође у дресури и прошле године бронза у прескакању препона, све у јуниорској конкуренцији.
Сарадња с Грујићем
У екипној конкуренцији Сара Попарић ради с Јованом Грујићем који се бави коњима осам година, а тек од ове године је такмичарски активан и специјалиста је за прескакање препона. Заједно су пре три године освојили екипну бронзу у дресури на Балканијади у Бугарској. Имали су успех и на првенству Београда, а и Грујић је, на грлу Селин, бележио добре резултате па се овај тандем јуниора истиче као велики капацитет за будућност.