За дванаест општина 371 милион динара
Управа за капитална улагања АП Војводине доделила је 371 милион за финансирање и суфинансирање пројеката саобраћајне инфраструктуре, локалног и регионалног економског развоја,
комуналне хидротехнике (водовод, канализација), културе и основног образовања.
На јавном конкурсу Управе прошло је 15 пројекта из 12 општина. За побољшање саобраћајне инфраструктуре додељено је 173.587.586,03 динара, комуналну хидротехнику 126.256.171,40, област локалног и регионалног економског развоја 27.455. 725,46, основно образовање и васпитање 32.928.135,40, а за културу 11.000.000. Директор Управе за капитална улагања Недељко Ковачевић је изјавио да је новац уштеђен у покрајинском буџету и раскидом уговора за пројекте за које су знали да неће бити реализовани.
– Прошло је четири месеца од ступања на дужност покрајинске администрације и ми смо своје речи почели да спроводимо у дело – казао је Ковачевић. – То се огледа у ефикасности рада Покрајинске владе и Управе за капитална улагања јер смо уштедама у покрајинском буyету, као и раскидом уговора у Управи за капитална улагања за пројекте за које смо сигурно знали да неће бити реализовани, уштедели новац и расписали конкурс за његову доделу.
Он је изразио посебно задовољство због пројекта новосадске Основне школе „Васа Стајић”, која ће захваљујући додељеном новцу бити дограђена јер су јој капацитети због повећаног броја ученика недовољни.– Има више деце и мислим да смо овде сви најсрећнији због тога – навео је Ковачевић.
Он је најавио и нове јавне конкурсе у јануару, позивајући представнике локалних самоуправа да припреме пројекте и да сугестијама помогну рад Управе јер, како је нагласио, развој Војводине им је заједнички циљ.
Председник Покрајинске владе Игор Мировић је подсетио на стратегију своје администрације, која је преузела трајну обавезу да се појачано интересује за развој мање развијених општина, што је био и један од закључака на заједничкој седници Владе Србије и Покрајинске владе.
– Из самих уговора општина које ће добити одговарајући новац види се да пет или шест општина спада у ред мање развијених на територији АП Војводине – казао је Мировић. – Има 18 општина које спадају у трећу, чак четврту групу по степену развијености. Те општине ће и убудуће бити предмет нашег појачаног интересовања, то је наша трајна обавеза, и то је био део закључака на заједничком састанку Владе Србије и Покрајинске владе.
Мировић се захвалио свима што су пројекте припремили за веома кратко време, и најавио да ће Покрајинска влада већ наредне недеље имати доделу новца за здравствену заштиту по два конкурса. Један је расписао Покрајински секретаријат за здравство, други Управа за капитална улагања.
– Видећете да ће значајна свота бити улагана у здарвство. Говорили смо да је здравство приоритет, према томе, поштујемо оно што смо као план зацртали и оно што смо утврдили као приоритет – истакао је он.
Мировић је обавестио представнике локалних самоуправа да је Покрајинска влада у оквиру Управе за капитална улагања додатно појачала надзор пројеката у фази реализације, и наложио је свима којима је новац додељен за суфинансирање да буду веома активни и да поштују рокове да би се пројекти завршили 2017. године и прешло на нове. Он је рекао да ће већ на пролеће бити градилишта у Војводини, која ће пратити и обилазити:
– Ништа не сме да се испречи на реализацији тих пројеката јер бисмо то сматрали заједничким неуспехом – подвукао је Мировић.
Након додела уговора, градоначелник Новог Сада Милош Вучевић је рекао новинарима да уређење кампуса Универзитета у Новом Саду, за чију је реализацију Покрајинска влада дала 43.229.903,27 динара, колико ће дати и Град Нови Сад, јесте први конкретан пројекат у чију реализацију се креће непун месец од потписивања протокола о сарадњи између Покрајинске владе и Града Новог Сада. Реализација тог пројекта, рекао је Вучевић, била је предлог и жеља новосадског универзитета.
– По неким проценама и информацијама које су нам достављене из Универзитета, у Кампус није улагано 30 година – рекао је Вучевић. Завод за изградњу града је већ покренуо јавну набавку, имаћемо за студенте, и не само за њих него и за професоре и све запослене, један модеран и опремљен кампус. То је нешто што је битно и свакако је то слика Новог Сада и као универзитетског центра овог дела Србије и Војводине с више од 60.000 студената.
Он је навео и да Град већ има договорену динамику за даље пројекте с Покрајином и у току следеће недеље њега и Мировића очекује састанак с в. д. директора ЈП „Путеви Србије” Зораном Дробњаком о инвестицији која ће бити релаизована заједно с Републиком Србије. Ради се о Сентандрејском путу и мосту на једном од најоптерећенијих праваца за улаз у Нови Сад, који по капацитетима не може да задовољи постојећа оптерећења.
– Заиста мислим да ћемо у наредне четири године имати велике пројекте на територији Новог Сада који ће изменити конфигурацију града. Једна од битних ствари, која данас није тема, је да с Покрајинским секретаријатом за урбанизам и заштиту животне средине увелико припремамо израду техничке документације за регионалну депонију, један од горућих великих проблема за град Нови Сад. Имамо апсолутну подршку Покрајинског секретаријата и одличну сарадњу с Републичким министарством пољопривреде – истакао је Вучевић.
И директорка новосадске Основне школе „Васа Стајић” Јасмина Пастоњицки је изразила велико задовољство због потписаног уговора о додељивању 32.928.135,40 динара, што ће бити утрошено за доградњу два спрата над делом школске зграде.
– Тиме добијамо неопходне учионице, настава ће се изместити из неких просторија и добиће се простор за отварања још неких одељења, пошто имамо имамо максималан број ученика, тако да ћемо моћи да организујемо наставу у квалитетнијим условима – рекла је она новинарима.
Ержебет Марјанов
Адаптација Михизове родне куће
На јавном кункурсу Управе за капитална улагања у области културе додељено је 11 милиона динара општини Ириг за реконструкцију и адаптацију родне куће Борислава Михајловића Михиза у том месту, а у области образовања и васпитања новац је добила горепоменута Основна школа „Васа Стајић”.
Локални и регионални економски развој
У области локалног и регионалног економског развоја новац је додељен општини Ковин – 11.691.401,26 динара за санацију саобраћајнице у блоку 11б у Индустријској зони, општини Кула осам милиона динара за јавну расвету саобраћајнице и Белој Цркви за изградњу коловоза саобраћајне инфраструктуре у Индустријској зони „Бела Црква” 7.764.324,20 динара.
Шест пројеката саобраћајне инфраструктуре
Из области саобраћајне инфраструктуре потписано је шест уговора, укупне вредности више од 173 милиона динара. Новац – 49.843.233 динара –додељен је општини Ириг за санацију локалног пута на Фрушкој гори од државног пута 1б реда број 21 до скретања према хотелу „Норцев”, а Граду Новом Саду за уређење Кампуса Новосадског универзитета 43.229.903,27 динара. Општина Оџаци је добила 33.938.260 динара за санацију и реконструкцију коловоза на локалном путу Бачки Грачац – Крушчић, Стара Пазова 26.551.621,51 динар за појачано одржавање раскрснице државног пута 2а реда број 100 (стара ознака М-22.1) и локалног пута Војка – Стари Бановци код базена у Старој Пазови. Општина Темерин је добила 5.874.717,10 динара за пут ка гробљу у Бачком Јарку, а општина Сента 14.149.851,15 динар за реконструкцију и санацију прилазне саобраћајнице спортској хали у Сенти.
За водовод и канализацију 126 милиона
У области комуналне хидротехнике потписан је уговор за суфинансирање четири пројекта, с око 126 милиона динара. Новац су добили општина Врбас за главни пројекат три етапе изградње канализације у Бачком Добром Пољу, Змајеву, Равном Селу и Врбасу. Општини Шид је додељено за изградњу водоводне мреже у месту Сот 18.733.491 динара, Новом Кнежевцу 30.000.000 динара за прикупљење и одвођење отпадних вода, а општини Ковин за изградњу кишне канализације у Ковину 27.522.680,40 динара.