Вулин и Чанак о лустрацији, Шабић и Јанковић на старој плати
Колике би плате требало да имају највиши државни функционери, али и челници независних институција, као и ко је требало да буде лустриран, а ко жели да дође на власт без избора,
само су део широког спектра тема којима су се, расправљајући о амандманима на буџет за нареду годину, бавили народни посланици. Најжешћа полемика одвијала се између министра за рад Александра Вулина и посланице ЛСВ-а Маринике Тепић, у коју се укључио и лидер Лиге Ненад Чанак. Одговарајући на тврдњу посланице ЛСВ-а да би председник Покрета социјалиста био лустриран да је послушан шеф њене партије, Вулин је поручио:
– Ви сте, без обзира на то да ли сте власт или опозиција, дошли овде вољом народа, нећете бити ни увођени ни извођени из власти лустрацијом и нећете бити ни увођени ни извођени из власти насиљем и паљењем Скупштине. Та времена су заувек прошла – истакао је Вулин.
Мариника Тепић је, критикујући амандмане СНС-а о смањењу плата поверенику и заштитнику грађана, рекла да је „потпуно скандалозно” да се цела прича персонализује и ставља у контекст председничке кампање. Додала је да то подсећа на атмосферу уочи председничких избора 2000. године када је убијен Иван Стамболић, а да креирање атмосфере „нарочито потпирује министар Александар Вулин”.
– Подсетићу на то да је атмосфера била врло слична и уочи председничких избора 2000. године, када је шефица његове тадашње партије Мирјана Марковић врло активно учествовала у стварању атмосфере која је довела до тога да Иван Стамболић добије метак у тело – рекла је Мариника Тепић.
Реагујући на њено излагање, Вулин је казао да му је жао што то није рекла на неком другом месту, да би могао да је тужи суду, а да „приземност и гадост увреде коју је изрекла није нешто што би се могло изразити речима”.
– Жао ми је што не знате, или не желите да знате, да је једини човек који је правио атмосфере за убиство и најављивао такве ствари управо ваш шеф. Је ли то онај што је вешао Милошевића као свињу за уши на Теразијама? Је ли то можда мој или ваш шеф пребијао људе по кафанама, јесам ли ја или ваш шеф пијан возио моторне санке по пешачкој зони, разбијао табле РТС-а у Новом Саду и псовао мајку београдску? – упитао је Вулин.
Како је рекао, у време власти њеног шефа убијали су се људи по улицама Београда и убијани су људи зато што другачије мисле.
– Па је ли то онда припрема атмосфере за другачији политички говор? Бедно је и јадно што сте покушали да искористите аргументовану расправу, у којој сам ја штитио институције, а ви штитите лица. Ја се борим за положај институције, а ви се борите за положај ваших политичких поена – навео је Вулин.
Предочио је да је ЛСВ сматрао да је „највеће достигнуће у демократији паљење ове скупштине, пребијање Драгољуба Милановића, а онда после је требало забранити нама да учествујемо на изборима. Једини начин да дођете на власт био би да нема избора. То је истина”.
– Немојте се изненадити када једног дана будете морали да лижете то што пљујете јер ваш је шеф то често радио подржавајући сваку власт – заључио је Вулин.
У том тренутку у салу је ушао Чанак, реплицирајући да се никада у животу није залагао за насиље те да су „приче о стрељању лаж”.
– А био сам увек изложен насиљу које сте ви и ваши саучесници организовали над људима деведесетих година – рекао је Чанак. – Управо због тога, да је било лустрације, ви не бисте били у позицији да настављате такав начин функционисања. То што се догодило је стицај несрећних историјских околности, које ће, надам се, убрзо престати.
Узвратио је Вулин, наглашавајући да не постоји ниједан доказ о томе да је он сам вршио насиље, а да би се за неке народне посланике могло говорити и о судским процесима који на то указују, а и због изјава које су давали о вешању.
Цела та полемика текла је у оквиру расправе о амандману који је поднело неколико посланика СНС-а о смањењу плате поверенику за информације од јавног значаја и републичком омбудсману.
С. Станковић
Гојковић: Размислићу
Председница парламента и посланица СНС-а Маја Гојковић указала је на то да су плате председника, премијера и посланика знатно мање од плате повереника за информације од јавног значаја, чија је месечна зарада око 396.000 динара, и упитала шта спречава повереника да и за мање новца свој посао ради добро и посвећено. По њеним речима, нема разлога да и они не примају плату од 130.000 динара као и остали највиши државни званичници. Маја Гојковић је рекла да сама, ипак, неће гласати за тај амандман, али је додала да ће до дана за гласање „размислити кад види како тешко живе људи у Србији и колико су мале плате и у шта се претворила расправа”.