Вучић: Желимо најбоље могуће односе са народима на Балкану
Желимо најбоље могуће односе с људима и народима на Балкану, и упркос томе што данас има сумњи у будућност региона из којег долазимо, уверен сам да је добро што се састајемо, разговарамо,
што се поштујемо и сарађујемо, рекао је данас премијер Александар Вучић у Лондону, на регионалном Инвестиционом самиту Европске банке за обнову и развој.
Мигрантска криза, додао је, убедила нас је још више да треба да сарађујемо, и да заједно покушамо да превазиђемо проблеме.У том смислу рекао је, мигранста криза утицала је и на растуће националистичке тензије на Баклану, а сви, приметио је, затварају очи пред тим феноменом."Чињеница је да то можете осетити у свим земљама, и само политички слепа особа може на то да затвори очи", додао је.
У међувремену, међутим, ми идемо даље, сви с намером да будемо део ЕУ, рекао је Вучић приметивши да је Унија донекле изгубила своју магичну моћ кад је реч о Балкану.Сви смо премијери својих влада јер говоримо све најбоље о нашим земљама и у томе смо добри, додао је, а затим приметио да би "неко рекао да седимо овде као да смо из Скандинавије, а не с Балкана".
Додао је да има још много ствари које би требало да урадимо у наредном периоду како бисмо били део Европе, а кад је реч о ЕУ подсетио је да је Србији Унија, осим региона, она највећи трговински партнер, и да због тога "знамо колико је важно да инвестирамо у добре економске и политичке односе".
"Ми живимо на Балкану и поносни смо што смо ту. Неки би можда желели да буду ван Балкана, за нас је то ирелевантно, ми хоћемо најбоље могуће односе са свим људима и народима на Балкану", поручио је Вучић.Европа више није велики сан као што је била у прошлости, приметио је Вучић, додајући да је Србија била земља која је у претходне две године имала највише инвестиција у региону, иако није било већих приватизација, те да се нада да ће се то наставити.
"Прошле године смо имали 1,7 милијарди евра директних страних инвестиција, што је добар резултат и више него 2014. али то није довољно. Потребне су нам две милијарде евра страних инвестиција да би имали одржив систем", рекао је Вучић.
Према његовим речима, резултати фискалне консолидације су били добри, али има још места за промене - учинити правосуђе ефикаснијим, наставити борбу против криминала и корупције и додао да Србија у томе напредује што доказује и бољи пласман на Дуинг бизнис листи Светске банке, на којој смо са 91. места скочили на 59.Вучић је признао да политичка ситуација у региону није тако ружичаста, како су то, наводи он, говорили његови претходници, а да би била ружичаста, потребна је помоћ ЕБРД-а.
"Потребна нам је и њихова помоћ да брже завршимо аутопут Ниш-Приштина, морамо да завршимо тај пут", рекао је Вучић и додао да морамо да променимо праксу да возила стоје на административној линији по 3-4 дана, али и да се не задржаву на граници са БиХ и Хрватском.Вучић је рекао да регион чека и економски и политички тешка година, али да ће настојати да одржи стабилност, јер, приметио је, без политичке и економске стабилности и реформи нема будућности ни за једну земљу.
Премијер је рекао да у сваком случају Србија очекује јачу подршку од ЕБРД-а и ЕУ, и свих европских земаља са којима сарађујемо.Како је навео, не очекује да било ко баца новац на нас, већ очекујемо помоћ у образовању, политичку подршку, помоћ у реформама.Вучић је поручио ЕБРД у да би волео да чешће представници те банке посећује нашу земљу и наш регион, јер та банка пружа значајну подршку.
Србија ће на овом скупу у Лондону бити представљена као пример добре праксе због спроведених економских реформи.Председник ЕБРД Сума Чакрабарти похвалио је реформе у Србији и поручио да она може бити пример другим земљама колико реформе могу и након кризе да буду успешне, а упитан да ли је уплашен најавама нове кризе, рекао је да можда забринутост постоји на глобалном или регионалном плану, али кад је реч о Србији оценио да ће она бити "сасвим добро".
"Србија је постала добар модел економских реформи. Док су се многе земље заглавиле у процесу транзиције, Србија је у последњих 18 месеци или две године интензивирала реформе, и показала шта може да се уради и у таквој ситуацији", рекао је Чакрабарти новинарима на маргинама Инвестиционог самита ЕБРД у Лондону.
Српски премијер, иначе, састао се с Цакрабартијем, а на маргинама самита разговарао је и с министром спољних послова Велике Британије Филипом Хамондом и премијером Црне Горе Милом Ђукановићем.
На свом званичном твитер налог Вучић је забележио да ће "Србија бити представљена као пример добре праксе због спроведених економских реформи", а с њим на самиту у Лондону учествују и министри Зорана Михајловић и Душан Вујовић.
Циљ самита је да представи потенцијалне инвестиције и пословне могућности Западног Балкана, на почетку су премијери земаља региона имали заједнички панел, а скуп је настављен појединачним тематским панелима.
Самиту у Лондону присуствују премијери земаља Западног Балкана, министри и водећи пословни људи, а отворили су га председник ЕБРД Сума Чакрабарти и шеф британске дипломатије Филип Хамонд.
ЕУ није више онако привлачна, али ми смо рационални
Вучић је рекао у Лондону да ће Србија наставити свој пут ка ЕУ иако јој није привлачна колико је била, али да ће и поред свих притисака наставити и сарадњу са Рушком Федерацијом.
"У лице сам им рекао да ни ЕУ није више привлачна колико је била, али ми смо рационални људи и знамо да је то најбоље за нашу земљу. Такође сам им недвосмислено рекао 'да - наставићемо сарадњу са Рушком Федерацијом', иако су покушали да Србија буде једина на тапету и једина мета по том питању", рекао је Вучић новинарима на маргинама инвестиционог Самита о западном Балкану у организацији ЕБРД-а.
"Видели сте да сам и Хрватима недвосмислено и у лице реко да су били незаинтересовани за једничке пројекте са Србијом. Одговора није ни било јер је то тачно и то су чињенице, са свима другима радимо вредно и озбиљно", нагласио је Вучић истичући да Србији регион треба да буде центар интересовања.
Према његовим речима, не треба да бежимо од региона већ ту треба да најбоље радимо и да зарађујемо највише, а људи у Србији треба то да разумеју.
Вучић је напоменуо да се Србија и даље суочава и са политичким и економским проблемима.
"Указао сам да имамо проблеме политичке и економске. Политичке, јер многи људи и даље чекају у Србији да ствари падају са неба, воле лака решења неретко повазана са мржњом према неким другима, неретко повезана са нереалиим решењима", навео је премијер.
Додао је да и даље има доста проблема и да нам "стоје камиони по три, четири, пет, шест дана на граници а нико о томе није спреман овде да разговара осим Србије".
"Поносан сам на то да је нама економија најважнија", навео је Вучић и истакао да је Србија напредовала по нивоу инвестиција за који смо неретко критиковани и који није довољан.
"Али 1,7 милијарди у односу на 400 милиона евра Босне и Херцеговине је огромна разлика. Од БИХ смо имали више него четири пута више страних директних инвестиција прошле године, иако смо можда за 1,6 пута по броју становника већи", приметио је Вучић.
За Србију је, како је навео, изузетно важна стабилност региона јер су ту земље са којима имамо суфицит, као што су Црна Гира, и БИХ и Македонија, док са Хрватском дефицит полако смањујемо, мада су они себе "већ искључили са Западног Балкана".
"Просто, ту су наше шансе и ту можемо да напредујемо још више, у трговини с Албанијом можемо да сарађујемо још више", навео је премијер, додајући да је у уводном излагању на самиту говорио и о чињеници да се, пре свега због мигрантске кризе, суочавамо с порастом националистичких тензија на Балкану.
Вучић од Хојт Јиа затражио све доступне информације о Либији
Председник Владе Србије Александар Вучић затражио је данас од заменика помоћника државног секретара САД-а Хојта Брајана Јиа све информације до којих су САД до сада дошле о догађајима у Либији, у којима су живот изгубила два службеника Амбасаде Србије.
Високи амерички функционер изразио је саучешће и пренео премијеру Вучићу сазнања америчке стране о тим догађајима.Вучић и Ји састали су се у Лондону, а разговарали су о убиству српских држављана у Либији, регионалној сарадњи и стабилности на Западном Балкану.
Премијер Вучић је затражио од Јиа све информације до којих су САД до сада дошле.Заменик помоћника америчког државног секретара поздравио је улогу Србије у очувању регионалне стабилности и изразио подршку за европски пут Србије.
Вучић и Рама - "фактор Русија" и кампања
Премијер Албаније приметио је данас да Србија брже напредује ка ЕУ због "фактора Русија", а премијер Србије Александар Вучић узвратио је на ту оцену, која је "искакала" из теме Инвестиционог самита ЕБРД у Лондону, опаском да му није познато да је у Албанији у току предизборна кампања.
"ЕУ је наклоњенија Србији него нама, јер ми немамо Русију. Држе Албанце на Косову без визне либерализације, говоре нам да радимо добро, али да има још тога да се уради. А онда он (Вучић) одлети у Русију и добије почетак преговора са ЕУ", рекао је, кроз осмех, Рама.Рама је, настављајући у истом стилу, "објаснио" да то није критика, већ "добро одиграно", и "посаветовао" српског премијера да не мора због тога да се правда.
"У Србији је изборна кампања... Нисам знао да је и у Албанији почела предизборна кампања", приметио је премијер Вучић.Рама је онда додао да "само подржава" српског премијера у кампањи.Ова кратка полемика уследила је након што је Вучић, на питање из публике, објашњавао статус односа Србије са Русијом, а у оквиру политике евроинтеграција.
Он је рекао да Србија, упркос томе што је њен стратешки циљ наставак европских интеграција, жели да сачува традиционално добре односе са Русијом, у коју највише извози пољопривредне произовде, што ће и наставити."Не видим никакав проблем с тим", рекао је Вучић на Инвестиционом самиту Европске банке за обнову и развој и додао да на свим састанцима од Вашингтона до Москве не оставља никакву дилему у погледу чињенице да је чланство у ЕУ стратешки циљ Србије.
Вучић је, такође, нагласио да је трговинска размена Србије са земљама у региону, односно њен извоз у те земље, "три, четити, пет пута већи него извоз у Русију, што говори само за себе".
Вучић: Желимо сарадњу, не такмичење с Хрватском
Премијер Александар Вучић изјавио је данас на Инвестиционом самиту ЕБРД за Западни Балкан да је његова влада желела да има више заједничких пројеката с Хрватском, али да мисли да за то није било интереса на хрватској страни.
"На жалост, таквих пројеката готово да и нема", реклао је Вучић и додао да је Србија и стога ушла у железничко повезивање са средњом и западном Европом преко Будимпеште."Не видим то као неку врсту такмичења. Желели смо да имамо више заједничких пројеката с Хрватском, и мислим да за то није било интереса на хрватској страни. Више пута сам то вашем бившем премијеру предлагао и више пута сам добио одговор да нису заинтересовани за источне излазе, а ми јесмо и за западне и источне", рекао је Вучић, обраћајући се хрватском премијеру Тихомиру Орешковићу на форуму у Лондону.
"Ми смо увек спремни на сарадњу, јер наш природан пут према Западу води преко Хрватске. Надам се да ћемо успети да превладамо наше болести из прошлости, макар да рационално разговарамо о будућности", рекао је премијер Вучић.Орешковић је, како је пренела ХИНА, рекао да не види као конкурентске пројекте железничку пругу од Ријеке до Мађарске и пругу од грчке луке Пиреј до Будимпеште.
"Не видимо то као конкурентске пројекте", рекао је Орешковић на конференцији за новинаре.Он је истакао да је прошле седмице разговарао с мађарским премијером Виктором Орбаном о томе.Орешковић је рекао да такође не жели да се бави историјом, него будућношћу:"Треба отворити дијалог и сарађиивати. То је добро за Хрватску и за регион", додао је хрватски премијер, пренела хрватска агенција.
(Танјуг)