Вучић: Србија никог неће напасти, али ће штитити своју територију
Премијер Александар Вучић поручио је да Србија сасвим сигурно неће бити жртва ничије агресије и лака мета. Како је саопштио на заједничкој конференцији за новинаре са замеником премијера
Руске Федерације Дмитријем Рогозином, наша земља ради на јачању својих војних капацитета, а новац за набавку „нора” и „лазара” 2 и 3 не иде из државног буџета.
– Као што је говорио покојни Броз – живимо као да ће сто година бити мира, али припремамо се као да ће нас неко сутра напасти – рекао је Вучић.
Тема рашњих разговора, како су навели, била је економија, као и војнотехничка сарадња. Премијер Вучић је истакао да Србија испуњава све обавезе на европском путу, али да није увеле санкције Руској Федерацији и неће то учинити. Он је поновио да нема намеру да квари односе с руским традиционалним пријатељима. То је, како је додао, већ говорио на састанцима у Бриселу, Вашингтону или Москви. Премијер је казао да је с Рогозином говорио о томе како да се добри и коректни политички односи претворе у још боље економске везе да би обе земље имале више успеха на том пољу.
Председник српске владе поручио је „неким аналитичарима, који тврде да држава обмањује јавност, а они реагују на полуинформације које прочитају, да Србија пре свега ради на јачању сопствених капацитета”. Како је рекао, „никада никога Србија неће напасти, али мора да буде у стању да у сваком тренутку заштити своју територију и грађане. На претње неких других, оних који не одустају од набављања веома снажног офанзивног оружја, ћутимо, не радимо ништа”. Истакавши да су све земље у окружењу чланице НАТО-а, а само Србија војно неутрална, Вучић је приметио да не види потребу за набавком офанзивног оружја.
– Ја нисам нервозан него забринут. Балистичке ракете и лансирне рампе које су планиране да се набаве у Хрватској имају домет од 300 и 350 километара. Можете из Загреба или било код другог места да гађате било које место у централној Србији – указао је Вучић, и поновио да је Србија за мир, пуну стабилност у региону, за најбоље односе са свим суседима.
По премијеровим речима, земље у региону имају обавезе, када је у питању наоружање, али и по Дејтонском споразуму, као и другим уговорима, што други не поштују и тврде да је Србија нервозна.
– Ми смо војно неутрални, не идемо ни у један војни савез, чувамо љумоборно своју слободу. Не треба да говоре да је наша претња то што хоћемо да заштитимо своју земљу јер је то наша уставна обавеза, а не претња. За кога се то неко спрема, то треба да каже јер се оружје сигурно не узима за музеје – упозорио је Вучић, подсетивши на то да је молио „САД и хрватске пријатеље да се не наоружавају, зато што у Србији сматрамо да су мир и стабилност нешто што је најпотребније за цео регион”.
Вучић је казао и да начелник Генералштаба ВС-а Љубиша Диковић није говорио неистине јер Србија развија своје оружје. Истовремено, „руска страна је била коректна и конкретна тиме што је понудила боље услове него за било кога другог”.
– Пред нама су месеци и године разговора о томе – додао је он.
На питање о руском систему противваздушне одбране С-300, Вучић је казао да је он прескуп за нас, али да је руска страна изразила жељу да помогне кроз одређене аранжмане. Премијер је од Рогозина добио на поклон управо макету система С-300, а руски званичник је навео да ће његова земља размотрити техничке детаље захтева Србије о набавци тог типа наоружања и система противваздушне одбране.
– Обезбедићемо директну подршку савезнику на Балкану – рекао је Рогозин. – У најскорије време размотрићемо ваше молбе.
Он тврди да се Русија не меша у безбедносна питања Србије, која, како је поручио, има право да набавља високоефикасно неофанзивно наоружање. Ни Рогозин ни Вучић нису желели да износе детаље разговора који је у току, а који ће, по српском премијеру, трајати још много месеци.
Говорећи о томе да ли Србија, која је на европском путу, може имати проблема због сарадње с Русијом, којој је ЕУ увела санкције, Рогозин је рекао да и земље Уније укидају санкције тамо где им одговара, а спроводе их тамо где „уопште немају интерес”.
– Мислим да нема ризика за Србију или за европски избор Србије – оценио је Рогозин, који сматра да учешће у НАТО-у не омогућава додатну безбедност јер, да је Србија 1999. године имала систем одбране С-300, „не би било разрушених зграда по Београду и Србији”.
Говорећи о економским аранжманима двеју земаља, Вучић је рекао да би већ након 15. јануара могло доћи до договора о извозу одређене количине „Фијатових” возила у Казахстан.
– Било је речи и о подршци хемијском комплексу у Србији, пре свега панчевачкој „Азотари” и МСК-у – рекао је Вучић.
Разговарало се и о изградњи додатних капацитета за складиштење гаса у „Банатском Двору”, који треба да буде проширен за милијарду кубних метара.
С. Станковић
Поклон
Заменик руског премијера уручио је српском премијеру поклон – макету руског ракетног система С-300.
– Наравно, имам специфичне поклоне за господина Вучића јер сам одговоран у Влади Русије управо за одбрамбене системе. Ако бих одговарао за лаку индустрију, ја бих поклонио премијеру лутку или нешто слично – рекао је Рогозин.
– Обезбедићемо директну подршку савезнику на Балкану. У најскорије време размотрићемо ваше молбе – рекао је он.
Волео бих да избегнем ванредне изборе
Председник Владе Александар Вучић и је рекао да још нема дефинитивне одлуке о томе да ли ће бити ванредних парламентарних избора, да би лично волео да их избегне, али да постоје они који их желе.
На питање да ли то што је раније рекао да му „не мирише на изборе” значи да дефинитивно неће бити ванредних парламентарних избора, Вучић је одговорио: „Нисам рекао ништа дефинитивно, рекао сам да бих волео да их избегнем”.
Како примећује, многи желе ванредне изборе и „лако се уједине и пронађу они који би да ратују с целим светом, који би да изгубимо пола мушког становништва глумећи да су велике патриоте, с онима који би признали независност не само Косова већ и Војводине, Санџака”.
– По томе видим колико је наша политика добра, нормална, пристојна и разумна – рекао је Вучић.
Не желим да притискам Додика
Премијер Александар Вучић изјавио је да не жели никаквим притисцима да утиче на Додикову одлуку везану за референдум, нити да односе Србије и Републике Српске своди на оне „из времена Милошевића и Караџића, када су дизали баријере на Дрини”.
– То треба да буде суверена одлука РС-а, слагала се с тим Србија или не. С Додиком сам одавно разговарао и о референдуму. Свој став и суд о томе нисам мењао, оно што сам рекао можда сам поновио, а остало је на њему и суверена је одлука РС-а – рекао је Вучић.