Вучић предлаже царинску унију за земље региона
и царинске уније у региону. Реч је о идеји која, како је објаснио Вучић, има за циљ да се „приближе наше територије” и олакша проток робе.
Премијер није прецизирао шта све подразумева његова иницијатива, али је истакао да губимо седам одсто прихода због чекања камиона на границама.
Он је рекао да је о том папиру, на енглеском језику, обавио прве консулатције с премијером БиХ Денисом Звиздићем и албанским премијером Едијем Рамом.
– То је моја идеја, први пут сам уручио тај папир Керну, а идеја је да се направи слободна трговинска зона и царинска унија, чиме ћемо постати веће тржиште, атрактивније – поручио је премијер. – Што богатији будемо, то ће бити боље за нас. То је нека моја лична идеја и иницијатива.
Вучић се захвалио Керну на свему што његова земља ради на очувању мира, стабилности и сигурности на Западном Балкану, и подвукао да на Аустрију гледамо као на пријатељску земљу која нам даје велику подршку на путу ка ЕУ.
Вучић је на заједничкој конференцији за новинаре рекао да канцелар Аустрије има увек разумевања и слуха за проблеме у овом делу Европе, истичући да то није случај баш и са свим другим земљама Европе.Савезни канцелар Аустрије Кристијан Керн изјавио је да Србија за Европу није „задње двориште”, већ њена „дневна соба” и да је она део који мора још више да се приближи Европи.
Он је истакао да у тренутку када се суочавамо с низом изазова, што важи нарочито за Балкан, изузетно цени напоре које Србија, с премијером Вучићем на челу, улаже за одржање регионалне стабилности.– Стабилност је нешто о чему треба да разговарамо и на нивоу ЕУ и мислим да су нам у Бриселу потребни интензивнији разговори о путу Србије у Европу – рекао је Керн након сусрета с Вучићем. – Постоји велики потенцијал и ту Аустрија себе јасно види као некога ко се заузима за Србију.
Аустријски канцелар је додао да највише мора да се уради на инфраструктурним пројектима, пре свега железници и ауто-путевима, јер, како је констатовао, то повезује народ на Балкану.Он је у том контексту похвалио и иницијативу председника Владе Србије да се на Западном Балкану створи слободно трговинско тржиште и царинска унија јер је то нешто што може повећати благостање у региону.
– То је и у интересу Аустрије, позитиван привредни развој. Наша предузећа су велики инвеститори у Србији. Разговарао сам с многима од њих овде и кажу да се осећају веома пријатно и да су спремни да наставе пут развоја и инвестиција у Србији – рекао је Керн.
Канцелар је додао да је тренутно ситуација у светској политици веома тешка, да се свет суочава с низом изазова, а да то важи и за Балкан. Он је нагласио да изузетно цени напоре Владе Србије на одржавању стабилности у региону јер је то важно, не само за Србију већ и за Европу. Керн је оценио да Аустрија може учинити више и интезивније се ангажовати када је реч о развоју привреде региона и да у том контексту јасно види Србију као саговорника с ЕУ.
Додао је и да је с премијером Србије разговарао и о питању миграција, и указао на веома добре односе.
– Желимо да проширимо подршку српским снагама, а као признање за савладавање миграционих изазова, уручићемо 1. марта Србији инфрацрвене уређаје – рекао је Керн.
Канцелар се осврнуо и на српску заједницу у Аустрији, која, по званичним подацима, износи око 300.000 грађана. Он је, међутим, додао да се с Вучићем сагласио у томе да је та бројка знатно већа.
– Имамо изузетно добру размену и сарадњу. Српски грађани у Аустрији су веома лојални и повезани са Србијом, али и с Аустријом, која им је такође домовина – закључио је Керн.
А. С.
Радови на прузи Београд–Будимпешта ове године
Српски премијер Вучић изјавио је да је идеја да се током састанка 16+1 у Будимпешти отворе и формално радови на прузи Београд–Будимпешта. Он је рекао да очекује да ти радови у Србији почну пре јер смо ми „нешто ближи томе”, и додао да смо, што се новца тиче, ми спремни.
– Чини ми се да смо све усагласили с кинеском страном – навео је премијер.
За дијалог с Албанцима
– Захвални смо на подршци Аустрије у евроинтеграцијама, испуњавамо све услове, успели смо да спроведемо тешке реформе и очекујемо да ће наши напори на том путу бити награђени у разумном року – оценио је председник Србије Томислав Николић у разговору с канцеларом Аустрије Кристијаном Керном.
Николић је констатовао да су односи Србије и Аустрије изванредни, а да грађани Србије који живе и раде у тој земљи представљају мост чврстог и искреног пријатељства, саопштила је Прес-служба председника Србије.
– Разговарамо с Приштином у готово немогућим условима, испуњавајући све што се од нас тражи, док се другој страни дозвољава непримењивање договора. Ми очекујемо и надамо се фер и правичним условима у даљим разговорима с Албанцима – предочио је Николић.