overcast clouds
7°C
01.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Вучић предао предлог за састав нове владе

08.08.2016. 13:43 11:39
Пише:

Нова влада биће влада напретка и просперитета, у њој ће бити шест или седам нових министара, а посланици, а пре свега грађани сутра ће моћи да чују одговоран и озбиљан

и свеобухватан план и програм те нове владе, поручио је данас мандатар Александар Вучић.

Нова имена у Влади

Према његовим речима нова министарка државне управе и локалне самоуправе требало би да буде Ана Брнабић из НАЛЕД-а, министар привреде Горан Кнежевић, правде Нела Кубуровић, просвете Младен Шарчевић, културе Владан Вукосављевић, док ће министри без портфеља, поред Јадранке Јоксимовић задужене за европске интеграције, бити и Славица Ђукић Дејановић и Милан Кркобабић.

На прес конфенерцији у Скупштини Србије, након што је председници тог тело предао предлог за састав нове владе, Вучић је рекао да ће влада званично бити  представљена на сутрашњем заседању парламента, али да је много важније од тога да ће народни посланици и грађани моћи да чују одговоран, озбиљан и свеобухватан план и програм нове владе.

Пре свега се тај план и програм , како је рекао, односе на стварање услова за бољи стандард, за бољи живот грађана Србије у нарендом периоду.

"Тај план не може сам да се испуни, иза њега мора да стоји итекако посвећна група људи која је то пуним срцем и која жели да грађани Србије живе боље", рекао је Вучић додајући да је предао листу министара у складу са одлукама политичких странака.

Рекао је и да не зна  тачно број нових људи, али да ће их бити шест или седам, те да доста има оних који не припадају ниједној странци, али су познати као стручни у областима из којих долазе.

"Ово ће бити влада успеха, искуства и свежине", поручио је премијер објашњавајући каква ће комбинација бити заступјена у његовом новом кабинету.

 

Гојковић: Сутра седница Скупштине, крајем недеље влада

Председница Народне скупштине Републике Србије Маја Гојковић саопстила је данас да је за сутра после подне заказала седницу парламента на којој ће бити расправљано о новој влади, коју предлаже мандатар Александар Вучић.

„Пошто је предлог пре неколико минута службено предати на писарници саопштавам да сам сазвала прву посебну седницу у овом сазиву за 9.август у 14 часова, са дневном редом избора владе. На овој седници, која почиње сутра у 14 часова, мандатар ће изнети свој експозе и усмено образложити састав владе“, објаснила је она.

Након тога очекује да ће уследити садржајна и озбиљан расправа, после чека очекује полаганеј заклетве чланова владе, која ће, према њеном уверењу, бити изабрана великом већином.

Гојковић је изразила уверење да ће Србија крајем недеље добити нову владу.

Она се захвалила мандатару што је испоштовао законске рокове и предао свој предлог одлуке о избору Владе, са предлогом да се у складу са пословником Скупштине сазове што пре посебна седница.

 



Нова влада - готово месец дана пре истека рока

Нова Влада Србије, чији је састав данас предложио мандатар Александар Вучић, биће формирана за мање од месец дана од истека законског рока.

Седница Скупштине Србије на којој ће мандатар образложити предлог за чланове свог кабинета и изнети план и програм нове владе заказана је за сутра, а према Пословнику о раду парламента, након тога се отвара расправа.

  Мандатар је најавио да ће сутра говорити "онолико колико буде требало, а биће више сати", додајући да се за то веома марљиво и озбиљно спремао те да је уверен је "то наша обавеза због грађана".

   "Лично имам обавезу према историји, хоћу да остане записано у стенограмима да је неко приступио озбиљно програму владе", рекао је Вучић на данашњој прес конференцији након што је председници парламента предао предлог за састав нове владе.

По завршетку расправе о избору нове владе, председник парламента заказује дан за гласање о програму нове Владе, избору председника и чланова његовог кабинета.

Скупштина Србије одлучује о избору Владе у целини, тајним гласањем, осим ако се не одлучи да се гласа јавно, а Влада је изабрана већином гласова од укупног броја народних посланика.

Мандат Владе тече од полагања заклетве пред Народном скупштином, а заклетва гласи:

"Заклињем се на оданост Републици Србији и својом сцашћу обавезујем да ћу поштовати Устав и закон, да ћу дужност члана Владе вршити савесно, одговорно и предано и бити посвећен очувању Косова и Метохије унутар Републике Србије".

После положене заклетве, председник и чланови Владе потписују текст заклетве и предају га председнику Народне скупштине.

Нови сазив републичког парламента конституисан је 3. јуна, након ванредних парламентарних избора одржаних 24. априла, а по закону, нова влада треба да буде изабрана најкасније до 3. септембра.

Председник Србије Томислав Николић дао је мандат за формирање владе Александру Вучићу, а његова кандидатура је стигла у парламент 9. јуна.

 

Нова Вучићева влада биће 14. од обнове вишестраначка

Нова влада Александра Вучића биће 14. по реду од обнављања вишестраначка у Србији.

Кандидат за премијера Александар Вучић данас је председници парламента предао предлог за састав нове владе, за коју је рекао да ће бити влада напретка и просперитета.

И ова влада биће, као и претходна, најмања по броју министарстава и чланова од 1991. године, с обзиром да неће бити предложене измене закона о влади и о министарствима.

Будућа влада ће, наиме, имати 16 министарстава, као и претходна.

Пре прве Вучићеве владе, формиране крајем априла 2014. године, премијер је био Ивица Дачић, а та влада, из јула 2012. године, имала је 17 министарстава.

Његов реконструисани кабинет, формиран у септембру наредне године, имао је 18 министарстава.

Прва влада Србије после распада СфРЈ, на чијем је челу био Драгутин Зеленовић, формирана је јануара 1991. године, а имала је 20 министарстава, потом је исте године изабрана влада Радомана Божовића, док је наредна влада Николе Шаиновића, која је оформљена фебруара 1993. године, имала 23 министарства.

Влада Мирка Марјановића, која је уследила 1994. године, имала је чак 27 чланова, а следећа Марјановићева влада, која је функционисала од 1998. до 2000, имала је 23 ресорна министра и седам министара без портфеља.

Крајем 2000. године, после петооктобарских промена, Србија добија прелазну републичку владу на челу са Миломиром Минићем, која је била веома гломазна због увођења коминистарских функција у поједине ресоре, тако да је СПС имала 15 потпредседника и министара, СПО девет, док је ДОС имао 10.

После петооктобарских промена 2000. године српске владе имале су од 19 до 27 чланова.

У влади изабраној 25. јануара 2001, поред председника Зорана Ђинђића било је шест потпредседника и 16 министара, укупно 23 члана.

После убиства премијера Ђинђића, парламент је за председника владе, 18. марта 2003., изабрао Зорана Живковића, а његова влада је имала једног члана више (24).

Следећа републичка влада, на чијем челу је био Војислав Коштуница, изабрана је 3. марта 2004. године, имала је једног потпредседника и 17 министара, односно 19 чланова.

Пре избора друге Коштуничине владе, 15. маја 2007. године, парламент је донео Закон о министарствима, којим су формирана 22 министарства, а укупан број чланова је био 25.

Влада Мирка Цветковића изабрана је 7. јула 2008. године и имала је укупно 24 министарстава и 27 чланова. 

Она је 14. марта 2011. године реконструисана, тако да је имала 17 министарстава и 21 члана.

Цветковићева влада била је поред прве Марјановићеве владе једина која је потрајала цео мандат, односно четири године.

Најбројнија влада у Србији од 1991. године била је друга влада Марјановића, која је имала рекордних 35 чланова.

(Танјуг)

Пише:
Пошаљите коментар