few clouds
5°C
10.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Вучевић: Ово је слава свих који се држе традиције

16.11.2016. 21:35 21:52
Пише:

Град Нови Сад је обележио крсну славу, празник у народу познат као Ђурђиц, а у црквеном календару забележен као празник Преноса моштију и обновљења Храма Светог Георгија.

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић је обраћајући се присутнима рекао да су све традиционалне конфесије пре десет година донеле одлуку да Свети Георгије буде заштитник Новог Сада и да Ђурђиц буде слава града.

У верском обреду освећења славног колача и жита учестовала су чак тројица владика, представници свих конфесија у Новом Саду, представници Покрајинске владе, с покрајинским премијером  Покрајинске Игором Мировићем на челу, председник Скупштине Новог Сада Здравко Јелушић, одборници и посланици градске и Покрајинске скупштине, које су угостили домаћин, градоначелник Новог Сада Милош Вучевић, и кум овогодишње славе бригадни генерал Жељко Петровић.

Ђурђиц је  окупио представнике образовних установа, Војске, полиције и власти, а градоначелник Вучевић, рекао је ,између осталог, да је Град Нови Сад пре десет година донео мудру одлуку приликом избора свог заштитника.

– Један град, једна породица, свака породица, има свог заштитника и окупља  се у свом дому ради обележавања свечара – навео је градоначелник. – Наш дом је Градска кућа, дом свих свих грађана, без обзира на вероисповест, а то је чињеница која је и сада дошла до изражаја јер су нам овде представници различитих конфесија. Данашња слава није слава једне религије и једне нације већ свих оних који се држе традиције. Окупљени око Светог Георгија, живећи у садашњости, гледамо у будућност.

– Не заборављамо ни историју, ни традицију, ни културу, а не заборављамо ни нашу духовност. И не желимо то да заборавимо, зато што без тога много теже ћемо ићи у извеснију и бољу будућност. Свакако, теже ћемо креирати квалитетнију садашњост. Мислимо да нам је тај духовни темељ ослонац, а некад и брана у разним искушењима пред којима се налазимо – поручио је новосадски градоначелник

Градоначелник Вучевић честитао је Ђурђиц свима који држе до обичаја и традиције.

– Слава Ђурђиц се обележава у знак сећања на великог ратника Светог Ђорђа, а данас је и Дан Копнене војске и Дан рода пешадије, у знак сећања на легендарну Колубарску битку у Првом светском рату, тако да је и Нови Сад добио кума ове године који је војник – рекао је кум славе бригадни генерал Жељко Петровић. – Велика ми је част што ми је припала та лепа улога, а могу само да поручим да ће Војска и даље радити на томе да обезбеди мир и стабилност.

Он је, подсећамо, преузео кумство од директора „Луке Нови Сад” Александра Милованчева, који је лане био славски кум.   

З. Делић

 

Представници свих конфесија

Прослава градске славе почела је литургијом у новосадском Саборном храму, коју је служио епископ крушевачки Давид у саслужењу новосадског свештенства Српске православне цркве, да би се прослава наставила у Градској кући, где је епископ Давид благословио славски колач, који је с градоначелником Новог Сада Милошем Вучевићем ломљен и подељен званицама међу којима су били и представници верских заједница – војвођанског муфтијства Исламске заједнице, Јеврејске општине Нови Сад и Словачке евангелистичке цркве.

Пише:
Пошаљите коментар