Вучевић: Нови Сад и Београд на истом задатку
локалних самоуправа, који ће се ускоро наћи пред народним посланицима. У разговору за „Дневник” он наводи да је важно то што новим законом неће бити угрожена трансферна средства, као и то што ће локалне самоуправе моћи и даље да конкуришу за средства за инвестиционе пројекте из републичког буџета.
* Шта нови закон конкретно доноси Новом Саду?
– По предлогу закона, 77 одсто прихода од пореза на зараде припашће општинама и градовима. И то нам даје мотивацију да наставимо локални економски развој, доводимо инвеститоре, отварамо нова радна места, помажемо привредницима, јер тако ће расти наш буџет. Важно је да неће бити угрожена трансферна средства, а посебно то да ћемо ми и даље моћи да конкуришемо за инвестиционе пројекте из републичког буџета. То значи да ћемо те уштеде моћи да компензујемо кроз развојне пројекте за које би могли да добијемо новац од Републике. Наравно, свака уштеда боли, али нема говора о томе да ће неко банкротирати. Са министарком за локалну самоуправу смо отворено и искрено разговарали о коначном предлогу Закона о финансирању локалних самоуправа, који је по нас много повољнији него претходна варијанта. Више од 100 мојих колега из локалних самоуправа је подржало предлог закона.
Знате, ми нисмо супротстављене стране. Уштеде су неопходне, и заједно смо пронашли решење које најмање боли. Грађани Новог Сада ово неће осетити. А ова уштета је занемарљива у односу на финансијску штету коју је граду нанела претходна власт Демократске странке. Ја сам од њих наследио хаос у градским предузећима и празну касу, зато не могу да прећутим толико лицемерје људи који сада карикирају предлог Закона о финансирању локалних самоуправа. Нека га бар прочитају и проуче, уместо што ширењем лажи одржавају у животу своју странку.
* Најавили сте наставак реформе комуналног сектора који је, како сте једном приликом дефинисали, „жила куцавица“ града. Како ће се наставити та реформа у наредном периоду?
– То је процес који тече. И то је мој највећи изазов на овом месту, јер систем је постао потпуно неодржив, а неки његових делови пред гашењем. Зато смо и формирали Радну групу за санацију и финансијску консолидацију јавних и других предузећа, најпре шест најугроженијих предузећа и Предшколске установе „Радосно детињство“. Кључне мере које спроводимо су рационализација и оптимализација броја запослених, и враћање пословања основној делатности предузећа, како је то било пре 2000. године. Дакле, за свако предузеће је урађен нови Правилник о систематизацији и унутрашњој организацији послова, и Програми решавања вишка запослених. А на основу мера Радне групе, још су за 2014. годину промењени Програми пословања предузећа.
* У прошлом мандату су враћени дугови комуналних јавних предузећа, али како се може чути у јавности, и даље постоје проблеми са вишком радне снаге. Како ћете то решити?
– Као што сам вам и објаснио, то је део процеса који решавамо у сарадњи са синдикатима и другим учесницима у социјалном дијалогу. Свако предузеће је прича за себе. С обзиром на то да је ЈКП „Стан“ као једно од најугроженијих под посебним мерама, треба да знате да већ имамо прве добре вести: смањен је дуг са милијарду на 700 милиона динара. И даље постоје неки дугови у јавно – комуналним предузећима. Радна група се тренутно бави пословањем СПЕНС–а, као предузећа чије је пословање тренутно веома угрожено, и ускоро очекујем предлоге решења за консолидацију стања.
* У којим градским јавним предузећима је тај проблем изражен?
– У свим предузећима је врло изражен проблем презапослености, и мањка производног кадра, а вишка администрације, па чак и потпуно непотребних позиција у систематизацији. То је данак вишедеценијском запошљавању по страначком, синдикалном, буразерском, рођачком принципу. И без кукања и лажних обећања, ми се у Новом Саду боримо за повратак ствари у нормалу. Пред нама је реформа управе. ЈП „Завод за изградњу града“ и ЈП „Пословни простор“ прелазе у управу. Не могу да говорим о бројкама, али циљ је да систем којим град руководи буде јефтин, ефикасан и оперативан.
* Град Нови Сад је започео сарадњу са покрајинским властима на реализацији пројеката који су приоритети и за Војводину, и за Град Нови Сад, попут Клиничког центра Војводине, Кампуса Универзитета у Новом Саду, РТВ – а, Завода за хитну медицинску помоћ. Шта та сарадња значи за Град?
– Набројали сте све што смо дефинисали као приоритетне пројекте. Наредних дана ћемо формирати и заједнички тим који ће радити на бржој реализацији тих послова, и потписати протокол о сарадњи. То је тек почетак онога што је иначе било логично – да радимо и сарађујемо како би побољшали квалитет живота грађана. Не зато што у Новом Саду живи 26 одсто становника Војводине, већ зато што имамо спремне пројекте на које се већ хватала паучина, да не улазим сад у разлоге ко је крив за то, јер ме политиканство не занима. Грађани очекују од нас да радимо најбоље што можемо. Очекивали су то и када, нажалост, нисмо успевали да превазиђемо страначке баријере. Мислим на однос Новог Сада и Покрајинске владе у претходном периоду, када је наша пружена рука углавном остајала тако у ваздуху, да виси. Сада су се ствари промениле. Не можемо да надокнадимо године подстанарства РТВ-а, или недостатка простора у КЦ Војводине, али можемо све да учинимо да што пре буду завршени послови који су дуго „на чекању“, а чијом реализацијом ће нам свима бити боље.
* Да ли очекујете окупљање и око других великих пројеката, како са покрајином, тако и са републиком и локалним самоуправама?
– Наравно. То нам је посао. И ево, сада одговора онима којима није била јасна наша предизборна парола у којој смо позивали на уједињење, или су можда мислили да је то само мамац за гласаче. Не! То је политика коју ми живимо. Сарадња и координација на свим нивоима власти, без бирократских и политичких сукоба, потпуно уједињени око пројеката који Србији доносе бољи живот. И док је СНС на власти, више никада као аргумент за нерад или неспособност нећете чути како је за све крив Београд. Јер, Београд и Нови Сад су на истом задатку – да учине ову земљу још бољим местом за живот. За нас у Новом Саду је велики пројекат покретање индустријске зоне, а мултинационалне компаније које су прве дошле „Леар“ и „Делфи“, ту су захваљујући и напорима Владе Србије. А то је тек почетак.
* Град је прошле године имао највеће издвајање из буџета за подстицање запошљавања, издвојено је више од 120 милиона динара. Шта је у плану за наредни период?
– Не само прошле године, већ и неколико претходних година Нови Сад издваја највише средстава од свих локалних самоуправа за мере запошљавања, и ту пратимо политику Владе Србије која даје највеће подстицаје у Европи, посебно старт- ап, како би грађани размишљали о оснивању сопствених предузећа. Ове године први пут имамо и подстицајни програм за женско предузетништво. За субвенционисање запошљавања незапослених жена које желе да покрену сопствени посао определили смо 5 милиона динара. Такође, обезбеђујемо менторство, односно помоћ при вођењу фирме, за све кориснике субвенција. Последње три године, преко 200 људи је започело сопствени посао захваљујући субвенцијама које су добили од града. Углавном су то предузетничке занатске радње, старих и уметничких заната, продавнице сувенира, здравствене, ветеринарске и стоматолшке амбуланте, вртићи и играонице, рачунарске фирме и књиговодствене агенције...
Пратимо дешавања на тржишту, и на основу тога и креирамо нашу активну политику подстицаја запошљавања. На потребе тржишта је потребно хитно одговарати, посебно када је у питању ИТ сектор који је у константном успону. Нови Сад је центар ИТ индустрије не само у земљи, већ у целом региону јер запошљава преко 3.000 људи, мада су потребе за младим стручњацима дупло веће. Очекујем да ће ФТН, након изградње Научно-технолошког парка, али и друге образовне установе, имати могућност за продукцију још већег броја младих ИТ стручњака. Ми их и даље подржавамо кроз старт-ап програме, програме прва шанса, отварањем пословних инкубатора, али након најаве премијера Вучића да ће посебан министарски тим радити на унапређењу сектора који има изузетан потенцијал, очекујем да ћемо заједно помоћи да се додатно развијају, и да им олакшамо пословање.
Ержебет Марјанов
Новосађани су најбољи судија
* Српска напредна странка је након победе на изборима направила у граду широку коалицију са политичким странкама које су изразиле спремност да спроводе реформе које сте започели у прошлом мандату. Да ли сте задовољни радом коалиционих партнера?
– Још је рано за било какво подвлачење црте, мада смо били на удару критика и пре него што је прошло 100 дана од конституисања. Али, немам ја проблем с тим. Једини суд који признајем, јесте суд Новосађана, а они су на априлским изборима били више него јасни. СНС је стожер коалиције, а потрудили смо се да око себе окупимо све оне који имају вишак снаге, енергије и знања, а мањак политичких и личних сујета, па да то уједињени искористимо за убрзани развој нашег Новог Сада. Ми смо тим за Нови Сад. А као у сваком тиму, ако желите да побеђујете, морате стално да одржавате висок ниво игре, а ту нема места за слабе играче. Дакле, нико није незамењив. Видећемо прве резултате након шест месеци.