overcast clouds
7°C
01.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Трамп отворио врата, али емоције не воде политику

19.11.2016. 21:48 21:52
Пише:

Да ли ће Србија бити једна од добитница протеклих америчких избора, питање које се често последњих дана налази на агенди познавалаца међународних односа.

На списак наших добитних комбинација стављају се разна пријатељства, а у врху је пријатељство премијера Александра Вучића с бившим градоначелником Њујорка Рудијем Ђулијанијем, који важи за једног  од најозбиљнијих кандидата за државног секретара САД. По мишљењу потпредседника Скупштине Србије Владимир Маринковића, који је четири пута био гост на америчком Молитвеном доручку, „од нас и наше проактивности доста ће зависити то колико ће новоизабрани председник САД Доналд Трамп и његова администрација бити заинтересовани за овај регион и колико ћемо моћи да рачунамо на партнерство с том земљом у наредном периоду“.

– Веза с Ђулијанијем је веома важна јер се ради не само о институционалном контакту који је Вучић још  2012. године имао с њим него о дугорочном виду партнерства, сарадње и личног пријатељства, које, наравно, никако не може да одмогне, већ само може помоћи. Поготово што Ђулијани може постати кључни човек за то како ће се одређивати америчка политика према овом региону, па самим тим и Србији. То су отворена врата и шанса коју морамо искористити – подвлачи наш саговорник, уз опаску да то не значи да ће нам све бити дато на длану. – Морамо да се боримо за своје интересе, чак и да смо најбољи пријатељи са самим Трампом, опет морамо да радимо не само на односима с њим него и с Конгресом, Сенатом, Стејт департментом, Привредном комором, Министарством трговине... Да то буде институционални, стратешки, прави вид сарадње. И баш оно што је премијер рекао – да се не бавимо тиме да ли је боља „кока-кола“ или вотка јер живимо у систему где морамо да покажемо резултат, кредибилност и проактивност, а од емоција немамо ништа.

Пошто републиканци у Сенату и Конгресу сада имају огромну већину, засигурно ће, како указује Маринковић, водити политику коју промовише та странка – а то је агресиван развој економије, политичко јачање америчке државе, првенствено на унутрашњем плану. Истовремено, он не очекује неке велике потресе или било какву драстичну промену понашања, како на унутрашњем плану, тако и на спољном, након што је председника из редова демократа заменио републиканац.

– Доналд Трамп победио је на овим изборима зато што америчка средња и радничка класа стагнира већ неколико деценија и што се економски раст није рефлектовао на квалитет њиховог живота. То је, по мом мишљењу, одлучило ове изборе и говори о степену демократије и приоритетима које грађани једне тако развијене земље имају. Дакле, они су сели као гласачи и пребројали шта имају у свом новчанику, упоредили шта је било пре годину, али и пре деценију, и рекли да нису много напредовали, да им се политика није одразила на благостање, и решили су да нешто мењају. Зато ће се Трамп и његова администрација и те како бавити развојем економије, подстицањем бизниса и амбијента за још већу конкурентност америчких компанија, пре свега кроз смањење пореза, што је једна од главних тачака политике републиканаца. Покушаће на тај начин створен БДП да боље и квалитетније редистрибуирају, да се повећа минимална и просечна зарада и да економија доживи процват. Што се спољне политике тиче, видимо доста добре сигнале да Трамп жели да разговара са свим кључним играчима на глобалном нивоу, погото везано за жаришта на планети и рат на Блиском истоку. Надамо се да ће доћи до ресетовања односа између Руске Федерације и САД јер, ипак су они играчи који на неки начин одређују будућност наше планете.

Поводом дилеме о томе шта се може очекивати везано за Косово, будући да је САД главни промотер идеје независности, Маринковић предочава да је врло тешко очекивати да САД мењају став о таквим пар екселанс политичким темама, као што је статус КиМ.

– Али, на нама у Србији је да покушамо да кроз своје деловање, јачање односа с Америком, јачамо позицију, промовишемо своје ставове и максимално утичемо на то да се дође до одрживог и квалитетног решења, с којим ћемо у неком домену бити задовољни – сматра он. – Веома је важно да искористимо инструмент Српског кокуса у Америчком конгресу и изборимо што бољу позицију са САД. Тај однос и та позиција кључни су за нашу земљу и нашу даљу будућност. Мислим да имамо велику шансу, много тога смо урадили на економском плану, развоју демократије, позиционирању према ЕУ и европским вредностима и можемо бити препознати као земља лидер у овом региону.

Светлана Станковић

 

Трампова молитва

Већина људи који су укључени у организацију традиционалног америчког Молитвеног доручка, као једног од тамошњих највећих догађаја, су републиканци. Ту се већ 64 године окупља више од 3.000 људи из целог света.

– Никада ниједан председник САД није пропустио прилику да се обрати на том догађају. Толико о утицају људи који га организују. Биће интересантно видети шта ће Трамп рећи 2. фебруара наредне године, какав ће се програм чути. Ми посланици имамо интензивније односе с републиканцима него с овом страном демократа, и то представља додатну прилику да заједнички радимо и с те стране. Али, не треба заборавити да су организатори Молитвеног доручка из обе партије јер они желе на тај начин да пошаљу поруку о томе шта је озбиљна и јака држава, шта је Америка... да није битна ни републиканска ни демократска партија, које трају већ више од 100 година, него Америка, и да се људи који доносе одлуке окупљају око витланих државних интереса.

 

Интерес САД јачи од Меланије

– САД су сувише озбиљна земља да би нечије порекло, макар то била и прва дама, могло утицати на политику и њихове принципе – одговара Маринковић онима који сматрају да то што је Меланија Трамп с ових простора приближава регион бивше Југославије Белој кући. – Америка је персонификација земље у којој није важно одакле долазите, које сте вере, расе, етничке припадности. То су њихове вредности, и ко год био на том месту – сада је то Трамп – стараће се приоритетно, као и његови претходници у протеклих 200 година, о америчком интересу.

Пише:
Пошаљите коментар