ТЕМА: Врбас, Ковин и Оџаци не бирају овог пролећа
На предстојећим редовним локалним изборима, који ће бити одржани заједно с републичким и покрајинским – како се незванично најављује 24. априла – у појединим општинама
неће бити гласања за одборнике. У њима су одржани ванредни или редовни избори (Ковин) 2013. године па садашњи сазив тих локалних парламената истиче тек следеће године.
На предстојећим локалним изборима због тога неће гласати грађани у Врбасу, Ковину, Оџацима, док ће у београдским општинама Земун и Вождовац, где су избори такође били одржани 2013. године, овог пролећа биралишта ипак бити отворена и за одборнике јер су председници тих општина пре двадесетак дана поднели оставке. Оставку су званично образложили тиме да је јефтиније проверити вољу грађана истовремено с републичким изборима.
У Врбасу, Ковину и Оџацима избори такође могу бити расписани и ове године у случају оставке председника општина или распуштања локалног парламента. Таквих информација, међутим, засад нема. Постоје само незваничне информације, како је то „Дневник” сазнао, да би до евентуалног распуштања Скупштине општине можда могло доћи у Врбасу, али други, такође незванични извор нашег листа, тврди да о томе нема ни говора јер су Скупштина и власт стабилни и добро функционишу.
Пре три године у свим тим војвођанским општинама дошло је до промене власти и прерасподеле политичких снага у корист Српске напредне странке.
Тако је, примера ради, у Ковину, где су у априлу 2013. године одржани редовни локални избори, убедљиво победио СНС, освојивши 43 одсто гласова, чиме је смењена власт којом су руководили кадрови Демократске странке. Уједињени региони Србије освојили су на тим изборима 15 одсто, а демократе десет одсто гласова.
Ковин је специфичан по томе што су у тој општини избори били често одржавани: 2004, 2006, 2008, 2009. и 2013. године због распада владајуће коалиције и власти и што у том периоду није реализована ниједна значајнија инвестиција, иако се годинама причало. примера ради, о изградњи индустријске зоне поред магистралног пута М-24 у близини Дунава, вредне око 200 милиона динара. Бирачима је то, по свему судећи, дозлогрдило па су на последњим изборима 2013. године казнили локалну власт.
После Ковина, дошло је до промене и у општини Врбас, где су напредњаци освојили више од 40 одсто гласова, уследили су социјалисти с више од 24 одсто освојених гласова, и демократе с више од 18 одсто, уз рекордну излазност бирача од 63 одсто. Пажњу штампе су тада посебно привлачили резултати избора у врбаском селу Змајево, родном месту виског функционера ДС-а Душана Елезовића, где су напредњаци такође поразили демократе.
Претходни ванредни избори у општини Врбас одржани су октобра 2009. године, када је Коалиција за европски Врбас (ДС–СПО–СДП) освојила 36 одсто гласова, СПС–ПУПС – 18,8 одсто, СНС – 13,7, СРС – 7,5, ДСС–НС – шест, а ЛДП–ЛСВ и Листа за села 5,4 одсто. На тим изборима гласало је 56,31 одсто бирача, а одржани су након распада коалиције СРС–СПС–ДСС-а, блокаде парламента и увођења привремених мера.
Након избора у Врбасу и Ковину, председник Извршног одбора СНС-а Радомир Николић је оценио да су ти резултати сигнал да је покрајинска власт предвођена ДС-ом изгубила легитимитет.
Ержебет Марјанов
Нови савези, блокови...
Расписивање ванредних локалних избора затражено је недавно у Оџацима. Општински одбор СДС-а је, наиме, почетком фебруара саопштењем за јавност позвао тамошњу власт да распише ванредне изборе, пре свега из политичких разлога.
„Мишљења смо да је дошло до прерасподеле снага на политичкој сцени општине Оџаци. Многе политичке странке су престале да постоје, неке нове су формиране, неке су изгубиле поверења бирача и одборници им уопште не долазе на седнице Скупштине, неки нови савези и блокови су формирани, а неке странке су постале парламентарне у локалној скупштини мада нису освојиле цензус на прошлим изборима”, навео је у свом саопштењу ОО СДС-а.
Нема, међутим, наговештаја о томе да би до тога и могло доћи.