overcast clouds
13°C
29.03.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Све је дозвољено осим независности

01.02.2016. 21:49 13:33
Пише:

Председник Србије Томислав Николић оценио је у изјави за медије, током заседања Афричке уније у Адис Абеби, да су преговори Београда и ЕУ у деликатној ситуацији због преговора с Косовом.

– Ми смо обавезни да се договоримо с Косовом пре него што уђемо у ЕУ, а тај договор ће бити веома тешко могућ јер Србија никада неће признати независност Косова. Али, може признати посебност – нагласио је Николић.

Да ли његове речи значе и неки нови правац у политици Србије према Косову, током нових рунди бриселског дијалога?

Директор Центра за развој међународне сарадње др Стевица Деђански указује у изјави за „Дневник” на то да је очигледно да је „државни врх Србије под сталним притиском и да се изналазе нови модели да се држава притисне да призна Косово и Метохију”.



– С наше тачке гледишта, као грађана Србије, добро је то што државни врх изражава једнодушност да тако нешто никада неће учинити –објашњава Деђански. – То видимо и из те изјаве председника Србије, као и из досадашњих иступа премијера, и то је оно што је најважније. Све остале изјаве, које се дају у оваквом правцу као што је навео Николић, значе да смо спремни да преговарамо о свему, да бисмо избегли могуће притиске и блокаду пута Србије ка ЕУ.



Он је нагласио да је у целој причи најважнији „тај коначни став да нема признавања Косова и Метохије”.– Ако се то уради тако да се искористи неки други термин, а да се независност не призна, сматрам да је то добро – подвукао је Деђански.

Наш саговорник изражава бојазан да такав став Србије, којим би се на неки начин признала посебност Косова, неће бити задовољавајући за оне државе које нас притискају да пристанемо на његову независност.



– Али ипак треба да пробамо да и на тај начин остваримо наш циљ – указао је он.Поводом дилеме о томе да ли би то могао бити „пробни балон” за некакву идеју Србије везану за завршни договор, у финалном документу Београда и Приштине, уочи уласка Србије у ЕУ, Деђански истиче да би Николићев гест могао бити протумачен и тако.– Добро је што покушавамо да изнесемо нашу иницијативу, до неке ситуације која ће бити крајња, до уласка Србије у ЕУ, када ће нам вероватно бити постављен тај услов признавања независности Косова, који сви очекујемо, иако то никада нико није рекао.



Пут ће бити дугачак и можемо очекивати такав притисак. Све што се до тада уради да би се то избегло, па макар да га назовемо пуштањем пробних балона и неких других решења, иде нама у корист. Када кажем „у корист”, онда ће се појавити једна страна која  не прихвата ништа сем тоталног одбијања и друга која каже да треба да пристанемо на све. А то је неки пут између.



И ако ми успемо да на том путу између не будемо заустављени на путу којим смо кренули, а Косово и Метохија нам остане, то треба да третирамо као успех. Нажалост, не може бити како бисмо ми хтели, да Косово буде комплетно под нашом управом, као што је некада било, али, уосталом, најбитније је да држава Србије никада ниједним својим потезом не призна Косово и Метохију. Све остало је, што се мог става тиче, дозвољено – подвлачи Деђански.



То није први пут да је Николић изашао с идејом везаном за Косово, али до сада није успео да оствари неки већи резултат. Председник Србије је крајем 2012. године предложио платформу, у којој је стајала формулација да „ништа није договорено док све није договорено”, али није добио подршку Владе. Половином прошле године Николић је премијеру Вучићу проследио платформу по којој би север Косова наставио да се третира у складу с Уставом Србије, а да територија изван заједнице српских општина има третман „који су Албанци имали у СФР Југославији”. Иако је Вучић оценио да је та платформа озбиљан текст, о њој се нису изјашњавали ни Влада ни парламент.



С. Станковић 

 

Решавање у ходу



На питање да ли је признавање те посебности Косова уједно и прихватање реалности на Косову, Деђански истиче да је „ситуација таква каква јесте, а да ми треба да се боримо да профункционише Заједница српских општина, да тамошњи Срби буду безбедни… што иде, како видимо, тешко, почев од случаја Оливера Ивановића па надаље”.



– Морамо на томе да радимо и никако не смемо да дођемо у ситуацију да морамо признати стање које ће можда бити у неком тренутку реалност на терену. Стање се мења, пре 10-15 година није било овако, а ко може гарантовати шта ће бити за десет година. Значи, наш задатак је да у међувремену заштитимо српске интересе, да не признамо Косово, а све остало да решавамо у ходу, како буде могло у датом тренутку – закључио је Деђански.

Пише:
Пошаљите коментар