Што бржа хармонизација с европским законодавством
– Премијер Александар Вучић на разговору с амбасадорима земаља Квинте (САД, Немачке, Француске, Велике Британије и Италије), и амбасадором ЕУ у Србији Мајклом Давенпортом,
презентовао рад нове владе, нешто што ће вероватно имати у експозеу када буде изабран за мандатара будуће владе Србије – каже у разговору за „Дневник” директорка Центра за спољну политику Александра Јоксимовић.
– До краја јуна није остало још много времена па су сада најбитније две теме: да се формира влада у Београду и да почне да функционише у пуном капацитету, и друга, која сада оставља простор неизвесности – питање будућности хрватске владе, која може пасти, што би водило новим изборима, а то не оставља простор Бриселу за разговор о зеленом светлу Загреба за наше отварање поменутих поглавља с ЕУ – каже Александра Јоксимовић, уз опаску да и даље тврди да Хрватска нема капацитета да прави проблем Србији, да јој кочи, отежава пут ка ЕУ, „не на онај начин како је Грчка учинила Македонији, која је од 2005. године заглављена без нових евроинтеграцијских корака захваљујући константном вету који Атина ставља”.
– Ипак, у овом тренутку се креира хрватска политика према региону, а оно што се тренутно дешава с њиховом активнишћу према даљем процесу проширења, није поздрављено ни од Брисела ни од земаља чланица ЕУ. У том контексту увек може постојати врста притиска која ће довести до тога да се процес у региону – а то нема везе само са Србијом – деблокира. Почетак приче је да постоји влада у Загребу која функционише.
Коментаришући актуелне догађаје и односе Београда с Бриселом, Александра Јоксимовић истиче да је „најбитније да се реформски процеси наставе с циљем што бржег заокруживања хармонизације с европским законодавством”.
– Као тема која је константно на столу појавиће се политички критеријум везан за нормализацију односа између Београда и Приштине. Дакле, тај процес у овом тренутку је заглављен у унутрашњој политичкој кризи на Косову. У суштини, цео регион је дестабилизован. Једине две државе које у овом тренутку имају стабилан курс су Србија и Албанија – закључује наша саговорница.
В. Ђуричић