Српски посланици у друштву председничких кандидата
По трећи пут потпредседник српског парламента Владимир Маринковић (СДПС) представљаће Србију на традиционалном Молитвеном доручку у Вашингтону. Та манифестација одржава се 64. пут,
а домаћин ће званицама из целог света 4. фебруара бити, као и увек, председник САД. Осим Барака Обаме, у име Конгреса домаћин ће бити конгресмен из Републиканске странке Роберт Адерхолт, који је, како наглашава Маринковић, велики пријатељ Србије, члан Молитвеног кокуса и велики познавалац нашег региона и неко ко је увек спреман да помогне Србији у развоју односа са САД. Раме уз раме, поред Адерхолта, биће и конгресмен Демократске странке Хуан Варгас.
Маринковић у разговору за „Дневник“ најављује да ће покушати опет да искористи тај боравак за што више контаката с доносиоцима одлука, како у Конгресу, Сенату, тако и у оквиру „тинк-тенк“ организација, односно невладиног сектора, који је веома утицајан у САД, да би промовисао бољу и квалитетнију сарадњу Србије и САД.
– Покушаћемо да институционализујемо сарадњу, поготово у економском смислу, нарочито на пољу енергетике и, наравно, безедности – додаје наш саговорник. – Мислим да ћу се срести и с веома значајним републиканским сенатором и председавајућим Одбору за наоружање Џоном Мекејном, а очекујем и разговорм с Тедом Поом, копредседавајућим Српског кокуса у Америчком конгресу, а следи и читав низ састанака које ћемо имати у самом Сенату с представницима Института „Брукингс“, фондације „Корфелшип“, која је један од организатора Молитвеног доручка. Ти контакти треба да нам омогуће да наставимо реализацију пројеката започетих прошле године, везаних за нове инвестиције. У јануару очекујемо прво потписивање уговора између домаћих компанија и „Џенерал електрика“ и надам се да ћемо након тога и после наше посете Вашингтону остварити континуитет и имати неке јасније и концизније информације о сарадњи у вези с енергетиком и стварањем услова за снабдевање гасом, како из САД, тако и за отварање других могућности а да то није Руска Федерација, пошто смо стопроцентно зависни од њих. Показало се да се свако померање, сваки проблем, свака криза, поготово украјинска, може и те како негативно односити на нашу геополитичку позицију и енергетску безбедност.
На питање како се бирају званице и чиме се „заслужује“ позивница, он наводи да људи који одлучују о томе, и у Конгресу и у Сенату, али и у невладином сектору, препознају оне који су спремни да посвећено раде на развоју односа између САД и своје земље, али и који у свом политичком и пословном деловању, у активностима на унапређењу људских и мањинских права, економији, посвећено раде у складу с хришћанским принципима, који подразумевау највиши могући степен етике и одговорности.
Интересовало нас је како изгледа сама церемонија Молитвеног доручка. На главном догађају, који се одржава сваког првог четвртка у фебруару, присутно је, како каже Маринковић, више од три хиљаде људи, традиционално у хотелу „Вашингтон Хилтон“. Чланови делегације, у којој ће ове године бити и Зоран Бабић (СНС) и Александар Југовић (СПО), никада не седе заједно, већ је распоред шаролик да би се људи повезивали и размењивали искуства.
На Молитвеном доручку увек се дискутује о некој теми актуелној на глобалном нивоу.
– Ове године ће се сигурно говорити о мигрантској кризи, Блиском истоку, борби против тероризма и потреби да сав демократски свет сарађује у томе. Молитвени доручак који се одржава у најразвијенијој, економски и политички најснажијој земљи, прилика је да се лидери из целог света сретну, разговарају о тим темама, да усклађују и усаглашавају своју политику и наредне потезе са САД, које су лидер у борби против тероризма, развоју економије и модернизацији целог света – подвлачи наш саговорник.
Сам догађај почиње између 8.30 и 9.
– На Молитвени доручак морате доћи сат и по пре самог почетка, због безбедносних разлога и доласка високих званичника из целог света и, наравно, из САД. На тај догађај долази Барак Обама, врло често потпредседник Џозеф Бајден, велики број сенатора, конгресмена. Овога пута ће бити присутан и велики број људи који су у трци за номинацију за председничког кандидата, како из Демократске странке, тако и из Републиканске. То је нарочито прилика за нас из Србије да разговарамо с потенцијалним председником САД – указује Маринковић, који истиче да је тако могуће и створити неке везе које ће сутра учврстити односе са САД јер је Србији потребно то стратешко партнерство и из политичких и из економских разлога.
– Прошле године седео сам, између осталих, и с тренутним председничким кандидатом, који се бори за номинацију у Републиканској партији, господином Тедом Крузом. Не знам с ким ћу овога пута седети, а на крају карајева, то је лепо изненађење јер сваки пут упознате неке нове људе, који, ако умете да то искористите, могу доста допринети развоју билатералних односа с држвама које представљају. Ето, можете доћи у прилику да седите, разговарате, доручкујете, пијете кафу с неким ко ће сутра евентуално бити председник САД, с којим имате размењене телефоне, мејлове, а то је лакши пут за промоцију наше земље – истиче Маринковић.
Светлана Станковић
Љуби ближњег из Србије
Србија ће у мају ове године бити домаћин Регионалног молитвеног доручка, који је лане био одржан у Букурешту. За исти сто у Румунији сели су гости из југоисточне Евопе – из Бугарске, Албаније, Македоније, Црне Горе, БиХ, Хрватске, Србије, уз велику подршку и Европског парламента, попут Алојзе Петерлеа, који је један од председавајућих Молтивеној групи у ЕП-у.
– У договору с колегама из региона и САД и конгресменом Адерхолтом, добили смо част и привилегију да у последњој недељи маја Регионални молитивени доручак буде у Србији – каже Маринковић. – Очекујемо више од 150 званица из целог региона, ЕП-а, неколико конгресмена и једног сенатора, који би дошли као подршка регионалној сарадњи. Мислим да ће бити усвојен предолог да тема тог скупа носи назив „Љуби ближњег свог“, с јасном и дубоком поруком да сви треба да будемо посвећени регионалној сарадњи. Очекујемо и подршку премијера Александра Вучића и његово обраћање присутнима на Регионалном молитвеном доручку, уз снажну поруку у складу с његовом политиком која је веома посвећена регионалној сарадњи и која је много учинила да наши односи са суседним земљама у протекле две године буду бољи.
Кајзерице, маслац и џем
Маринковић нам открива да је послужење на Молитвнеом доручку исто – кајзерице, неколико врста џема, маслац, сок од наранџе или чај и филтер-кафа, и то је то. Како објашњава, то је у складу с већинском протестантском традицијом САД – скромно, јер суштина није у ономе што се једе него у поруци, сарадњи и остваривању на најбољи могући начин улоге оних који присуствују том догађају, како би то Американци рекли, у служби своје земље и грађана.
– Тако да, што се тиче доручка, он није нешто богат, тежиште је потпуно друго, на великом броју људи и могућностима за остваривање нових контаката, али и промоцији земље из које долазите – додаоје потпредседник Скупштине Србије.