overcast clouds
8°C
03.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Шредер: Србија у ЕУ за четири године, ако се наставе реформе

21.04.2016. 15:36 13:33
Пише:

Бивши немачки канцелар Герхард Шредер изјавио је да се Србија налази на добром путу по питању реформског процеса, али и да има још пуно посла пред собом.

Ако се тако настави, реално је да Србије до 2020. постане чланица ЕУ.

"Дошао сам у Србију да посетим пријатеља, који је политички пуно постигао за своју државу, који је корачао јасним европским путем, али и који је јасно ставио до знања да је Европи потребна Србија, као што је и Србији потребна ЕУ", рекао је немачки политичар новинарима, говорећи о свом домаћину, премијеру Александру Вучићу.

Шредер је изразио наду да ће проевропски курс који је започео премијер Вучић бити настављен, пошто је то важно за стабилност на Балкану и ЕУ.

Он је истакао да је са Вучићем разговарао о реформским мерама које је Немачка спровела, и указао да се Србија налази на добром путу по питању реформског процеса, али и да има још пуно посла пред собом.

-То је прави пут за Србију, за ЕУ и Србију у ЕУ, поручио је немачки политичар.

-Сматрам да је реална жеља српске владе да до 2020. земља постане чланица ЕУ, али само ако настави путем којим је кренуо премијер Вучић, подвукао је он.

Шредер је друштвене реформе у Србији, као и приватизацију предузећа оценио веома храбрим мерама, и изразио наду да ће те реформе бити настављене.

Посебно је, како је истакао, импресиониран енергијом коју су приказали млади предузетници и динамиком која је присутна међу младим, изванредно образовним људима у Србији, који желе да се осамостале, оценивши да то даје основ за наду да ће Србија имати значајну улогу у ЕУ.

-Мој утисак је да се земља налази на добром путу, да има подршку бројних држава из Европе, али свакако и из Немачке, канцеларке Ангеле Меркел. У Европи се поштује улога коју Србија има по стабилност у региону, додао је Шредер.

Он је поновио да је политика унутрашњих реформи неопходна за Србију.

Оценио је да се Београд позитивно променио:

- Град има динамику градње, а мој савет је да то чините образриво. Старе зграде треба обновити, а не препустити се 'оргијама' челика, бетона и стакла. Треба град да буде по мери човека, подвукао је он.

Бивши немачки канцелар је казао да види зачетке тог пута, што му се допада и додао да је потребна огромна свота новца како би се обављали послови који предстоје.

Србија да настави ка ЕУ, не назад

Важно је питање да ли ће Србија наставити европски пут или се одлучити за пут уназад, оценио је Шредер.

Он је, у обраћању домаћим и страним привредницима и младим предузетницима, у Београду, нагласио да је Србија за ЕУ кључна земља на Балкану и зато није само за Немачку, већ за целу Европу, важно како се Србија наредних месеци и година развија.

Оцењује да је циљ Србије да до 2020. постане чланица ЕУ је реалан циљ, а уверен је да је Србија сидро стабилности на Балкану и да тако треба да остане и после избора.

Према његовим речима, важно је стога питање да ли ће Србија наставити европски пут или се одлучити за пут уназад.

"Мој задатак је да подржим оне снаге у Србији које су се одлучиле за пут у ЕУ, посебно премијера Александра Вучића. Политички стабилна, социјално праведна и економски успешна Србија, која наставља пут у ЕУ је у интересу свих нас у Европи, а не само Србије", подвукао је Шредер.

Он је истакао да је потребна европска Србија да би се политичка ситуација и суживот народа на Балкану развијао без тензија и у избегличкој кризи пронашло решење.

"Актуелна влада под премијером Вучићем значајно је допринела побољшању односа са суседима, посебно са Хрватском и БиХ. Споразум Београда и Приштине о нормалзацији односа је био важан корак који је донео више стабилности Балкану. То су биле храбре одлуке, које је посебно српска страна донела", уверен је Шредер.

Он је казао да још постоји пар отворених питања у односу са Приштином, али и да је уверен да ће се она решити у дијалогу.

"Србија је данас конструктивни актер и сидро стабилности на Балкану", подвукао је Шредер истичући да су се сви сложили да тако мора остати и после избора.

Исто тако он се заложио за што скорије отварање даљих поглавља у преговорима са ЕУ.

"Жељу власти у Београду да Србија 2020.постане чланица ЕУ сматрам реалном. Услов за то је да Србија енергично настави са реформама, посебно у економији, администрацији о правосуђу", закључио је он.

Шредер је оценио да се Србија налази пред важним одлукама и да треба да настави путем ЕУ, као и реформи, јер само на тај начин може да се социјално правично и економски успешно развија.

Он је домаћим и страним привредницима и младим предузетницима поручио да је ЕУ потребна Србији, као што је Унији потребна Србија те поновио да будућност Србије недвосмислено лежи у ЕУ, а тако то виде и земље чланице.

Српска влада треба да се обавеже на наставак европског пута, а у томе, како је нагласио, има подршку Немачке, која је Србији поуздан партнер на путу европских интеграција.

Шредер је истакао да је то протеклих година јасно доказала немачка канцеларка, али је и подсетио да је Немачка највећи донатор са 1,6 милијарди евра од демократског преокрета, више од било које друге државе Уније.

Србија ће, како је нагласио, постати атрактивнија за улагања и инвеститоре напретком ка ЕУ, а Србија је свакако, сматра Шредер, држава са огромним потенцијалом.

Истовремено је истакао да је веома важно да Србија настави започете реформе, указујући да он најбоље зна како је то када шеф владе мора спроводити реформе које нису популарне.

"Сматрам да је политика Владе Србије била обележена начелом рада за добробит Србије", уверен је Шредер додајући да су реформе предуслов за оправак Србије, да буде конкурентна и да се отворе шансе за младе генерације.

Према његовим речима то су били и разлози што је Немачка пре десет година спровела модернизацију својих економских и социјалних структура.

"Тада је Немачка била болесник, а данас је привредни мотор Европе", констатовао је он додајући да је Немачка успела да сачува привредну структуру у којој је јака и иновативна индустрија, а средња предузећа извозно оријентисана.

Шредер је нагласио да српска влада кроз реформе подстиче раст привреде, што ће остати приоритетан задатак владе, уз смањење препрека за инвестиције и унапређење правне сигурности.

"Знам да Србија мора да предузме додатне структурне реформе како би могла да ступи у међународну конкуренцију и издржи је. Без реформи сваки друштвени систем пропада, а мора се народу јасно рећи да социјална држава не може опстати без реформи. Све што у социјалној држави може да се расподели људима, који опстају од тога, мора да се заради", подвукао је бивши немачки канцелар.

Он је истакао да српској влади може да саветује само да настави реформе и да се већ види да се исплати тај пут.

Шредер је казао да је ЕУ суочена са бројним изазовима, пре свега избегличком кризом, али и да криза еврозоне није решена.

Истовремено је изразио уверење да ће се кризе решити, али не чекањем, већ, као што то чини српска влада, само уз енергичан рад.

"Потребни су храбри кораци, који морају да се спроведу", напоменуо је и  додао да се само заједнички та криза може решити.

Што се мигрантске кризе тиче Шедер је похвалио Србију рекавши да је, под руководством Вучића земља показала одговорност, солидарност и хуманост.

Безбедност у ЕУ мора се, приметио је, обезбедити на спољним границама, а то је могуће само тесном сарадњом са Турском.

Уверен је да се криза у Сирији може решити само политичким путем и каже да међународна заједница мора тешње да сарађује са Русијом.

"Русија нам је потребна за решење кризе и апсолутно има конструктивну улогу, коју мора да задржи. Надам се да ће се средити руско-евроспки односи, јер без њих је угрожена стабилност у Европи", закључио је, уз опаску да Србија, својим традиционалним добрим односима са Москвом, мозе бити мост сарадње.

Санкције Русији треба укинути, оне штете Европи

Шредер се заложио за укидање санкције Русији тврдећи да оне штете Европи.

"Важно је за Европу да има партнерски однас са Русијом, да га поново изгради, а посебно Србија, као будућа чланица ЕУ, а то ће сигурно бити, може имати функцију моста за Европу и Русију", поручио је Шредер.

Он је, одговарајући на питања новинара, заједно са српским премијером Александром Вучићем, рекао и да не постоји глобални политички проблем који може да се реши без Русије и изразио уверење да ће се конфронтација која постоји ускоро превазићи.

(Танјуг)

 

Пише:
Пошаљите коментар