Србија није затворила границу с Македонијом
Србија није затворила границу с Македонијом, речено је у Министарству унутрашњих послова. Шефица Бироа МУП-а за сарадњу с медијима Биљана Поповић Ивковић рекла је
Танјугу да је Србија почела да примењује договор директора полиција земаља региона, којим је предвиђено заједничко регистровање избеглица на грчко-македонској граници и организовање њиховог превоза до Аустрије.
– Од се заправо мигранти профилишу од свих потписника поменутог протокола, што подразумева јачу контролу границе у циљу спречавања илегалних миграција – рекла је Биљана Поповић Ивковић.
Она је прецизирала да се од прави разлика између економских, или илегалних мигранта, и избеглица које долазе из ратом захваћених подручја.
– Желимо да спречимо евенуталне злоупотребе у кретању мигранта – нагласила је Биљана Поповић Ивковић, подвлачећи да је од контрола на македонско-грчкој и македонско-српској граници много јача.
И македонски министар полиције Оливер Спасовски рекао је Танјугу да граница те земље са Србијом, али ни с Грчком, није затворена.
– Ми пропуштамо мигранте према Србији – рекао је Спасовски Танјугу.
Он је поновио да се ради профилација на основу прекрашњег договора директора полиција.
Комесар за избеглице и миграције Владимир Цуцић рекао је Танјугу да се не ради о затварању већ успоравању, које је технички условљено да би се створили услови за почетак примене споразума.
Директор Центра за помоћ и заштиту тражиоцима азила Радош Ђуровић казао је да, по његовим информацијама, мигранти цео дан не могу из Србије да пређу у Хрватску. Он је додао и да, по његовим информацијама с терена, ни на југ Србије не улазе мигранти из Македоније.
– Можда је то само привремено. Али таква је ситуација цео дан – рекао је Ђуровић.
– Гранични прелази с Македонијом отворени су и функционишу без проблема – изјавио је Танјугу начелник Управе граничне полиције Миленко Божовић. – У току је примена заједничке изјаве, која је 18. фебруара у Загребу потписало пет директора полиција на западнобалканској рути кретања миграната.
Он је подсетио да су изјаву потписали директори полиција Аустрије, Словеније, Хрватске, Србије и Македоније. По његовим речима, у простору између Ђевђелије и Табановаца налази се већи број миграната па је због заједничке профилације и издавања потврде од македонске полиције дошло до краћег застоја.
Е. Д.
Хиљаду чека да изађе, 952 да уђе
У Шиду је око 1.000 миграната чекало да уђе у Хрватску, док је у Табановцима, на северу Македоније, 952 избеглица чекало на улаз у Србију, подаци су које је Танјуг добио од Комесаријата за избеглице и Канцеларије УНХЦР-а Србија. Такође је наведено да је током поподнева из Прешева ка Шиду кренуо воз с 300 избеглица и један аутобус. Како је Танјугу рекао Иван Мишковић из Комесаријата за избеглице, српско-хрватска граница је отворена и све функционише без проблема.
Шодер: Помоћ од 47 милиона долара
Шеф Представништва УНХЦР-а у Србији Ханс Фридрих Шодер саопштио је да је у интервјуу за РТС рекао да УНХЦР не очекује да ће доћи до нагомилавања избеглица у Србији, нити да ће земља затворити границе.
Како се прецизира у саопштењу УНХЦР-а, Шодер је указао на то да је његова изјава коју је ујутро дао за Дневник РТС-а, нетачно интерпретирана. Он је, наводи се у демантију, рекао да и је „регионалним планом за помоћ избеглицама и мигрантима предвиђена помоћ за Србију од 47 милиона америчких долара у 2016. години”.
У погледу избеглица враћених из Хрватске, Шодер је додао да је њима предочена могућност да поднесу захтев за азил у Републици Србији и уђу у азилну процедуру, а они којима није потребна међународна (правна) заштита, имају на располагању могућност да изразе намеру да се врате у своје земље порекла, пише у демантију.