Србија неће оставити на цедилу српски народ у Српској
У Београду су боравили председник Републике Српске и члан Председништва БиХ из редова српског народа
Милорад Додик и Младен Иванић, који су разговарали с премијером Александром Вучићем и председником Томиславом Николићем. У одвојеним разговорима они су пренели да се Срби у БиХ, после много година, поново осећају усамљени и да страхује од наставка прегласавања у органима БиХ, које је почело одлуком о попису, као и од угрожавања националних интереса Срба у БиХ.
– Србија жели добре и најближе односе с Босном и Херцеговином, али Србија не може и неће никада оставити на цедилу српски народ у БиХ – поручио је премијер Вучић.
Услед новонасталих околности, наводи се у саопштењу после разговора Вучића и Иванића, договорени су чешћи сусрети и размена информација и мишљења.
Председник Србије Томислав Николић изјавио је током разговора с Младеном Иванићем да Србија већ годинама улаже велике напоре да очува стабилност региона, али нема увек пуну подршку суседних земаља.
– Често поједини политичари, зарад ускогрудих а краткорочних политичких бенефита, подстичу тензије међу народима који живе у региону, и на тај начин наносе огромну штету процесу помирења међу грађанима и државама – рекао је председник Николић.
То се, казао је, посебно односи на Босну и Херцеговину, у којој се стање убрзано погоршава.
– Будућност целог Балкана је у сарадњи, у стремљењу ка прихватању европских стандарда, а предуслов те сарадње морају пре свега бити мир и стабилност, и на томе Србија чврсто инсистира – навео је председник.
Иванић је, како је саопштила председникова Прес-служба, рекао да иступи поглавара Исламске верске заједнице и Католичке цркве у Босни и Херцеговини, те реторика политичара из Федерације Босне и Херцеговине, враћају грађане у ране деведесете године прошлог века. Он сматра да се то мора зауставити јер такви поступци угрожавају мир и стабилност и стварају несигурност, посебно код припадника српског народа.
Премијер Вучић и Додик су, како је саопштено из Владе Србије, разговарали о актуелној политичкој ситуацији у БиХ и региону Западног Балкана, а Додик је том приликом указао на организовану кампању која се у БиХ, али и у неким другим државама, води против Републике Српске и српског народа који у њој живи.
– Република Српска свог савезника види, пре свега, у Србији, и очекује да Влада Србије и њени органи, у складу с Дејтонским мировним споразумом, пруже пуну подршку и помогну заштити Републике Српске од свих видова угрожавања – навео је Додик.
Вучић је истакао је да су мир и стабилност витални интереси српског народа, ма где он живео, као и да ће Србија увек инсистирати на опстанку и бољој будућности српског народа у Републици Српској, као и на добрим и пријатељским односима с БиХ у целини.
У разговору о ситуацији у БиХ Иванић је Вучићу пренео да се Срби у БиХ, после много година, поново осећају усамљени и да страхује од наставка прегласавања у органима БиХ, које је почело одлуком о попису, као и од угрожавања националних интереса Срба у БиХ.
В. Ђ.
Поверење у Србију
Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да РС никада није била лишена опасности да нестане, да је то и сада случај, али да он има поверење у Србију, односно премијера Александра Вучића и председника Србије Томислава Николића. Он је, на скупу посвећеном ситуацији у региону у организацији Центра за развој међународне сарадње, рекао да је премијеру Вучићу пренео ту забринутост и да од Србије очекује да јасно стане иза Републике Српске.
„Ми смо колатерална штета Европе”
– У добре намере Запада према нама не треба веровати – указао је Додик, и изнео забринутост што Европа покушава да спасе свој мир прављењем договора с Турском, „која се увек укључивала у Босну и Херцеговину само на муслиманској страни”.
Он је истакао и да је током недавне посете Турској немачка канцеларка Ангела Меркел прећутно пристала на захтев Реyепа Ердогана да се ствари у БиХ одвијају како то бошњачки члан Председништва Бакир Изетбеговић жели.
– Ми смо колатерална штета Европе, која не може да интегрише милион и по избеглица – рекао је Додик, и напоменуо да је РС унела свој суверенитет у БиХ, која постоји само због притисака странаца.