overcast clouds
12°C
03.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Србија не да своју имовину, Влада заседа у уторак

09.10.2016. 21:25 09:06
Пише:

Седница Владе, на којој би требало да буде донета одлука о поступању државе у случају „Трепче” и Споразума о телекомуникацијама у дијалогу Београда и Приштине, биће одржана у уторак.

Најпре је било планирано да се српска влада састане у понедељак, али је одлука ипак одложена да би премијер Александар Вучић имао више времена за консултације. Српски министри у косовској влади замрзли су свој статус због усвајања закона о „Трепчи”, а пре њих су то учинили посланици Српске листе.

Председник Владе  је, како се незванично могло сазнати, разговарао с министрима полиције Небојшом Стефановићем, одбране Зораном Ђорђевићем, рада Александром Вулином, као и директором Канцеларије за КиМ Марком Ђурићем. На састанку код Вучића била је и министарка државне управе и локлане самоуправе Ана Брнабић.

Ђурић објашњава да је Влада Србије заузела политички став, а да треба да донесе и формалну одлуку да би прогласила одлуку косовских институција о конфискацији „Трепче” неважећом. Поручује да Србија неће ћутати и да ће наставити да брани своје интересе и бори се да сачува „Трепчу” и своју имовину јер сматра да је то једино исправно. Предочава да косовске власти покушавају да се домогну имовине непроцењиве вредности, која се мери милијардама евра.

– Наша порука је јасна: ми не признајемо одлуке о конфискацији – рекао је Ђурић, додајући да он предлаже да се таква одлука формално поништи и да би о томе требало да се разговара у Влади.

Косовски парламент у суботу је усвојио закон о „Трепчи”, по којем ће 80 одсто власништва над тим предузећем припасти влади у Приштини. Након усвајања спорног закона, посланици Српске листе одлучили су да до даљег замрзну рад у косовском парламенту. Они су на рашњем састанку закључили да је „нелегална одлука Скупштине Косова о присвајању комбината ’Трепча’ свестан чин гажења интереса српског народа на Косову и Метохији”. Упозорили су на то да су Срби на Косову и Метохији суочени с једном од најтежих и потенцијално најопаснијих ситуација у последњу деценију и по. „Српски народ, који је до сада исказивао искрену намеру да кроз своје представнике у институцијама у Приштини, у партнерском односу с Албанцима, унапређује друштвене и економске прилике на Косову и Метохији, више нема илузија о диктаторској и шовинистичкој природи овдашњег политичког система”, наводе из Српске листе. „У име интереса српског народа и демократије, с гнушањем одбацујемо политичко и правно насиље Скупштине Косова и јавно поручујемо да не признајемо било какву одлуку у вези с ’Трепчом’, донету без договора с политичким представницима Срба”, саопштили су посланици Српске листе након састанка у Косовској Митровици

Реаговали су  и српски министри тако што су замрзли учешће у косовској влади, међуминистарским комисијама и осталим владиним телима. У саопштењу српских чланова косовске владе, које су потписали заменик тамошњег премијера Бранимир Стојановић, министар администрације и локалне самоуправе Љубомир Марић и министар за заједнице и повратак Далибор Јевтић пише да они не могу да пристану на то да владајуће албанске странке њиховим присуством фингирају постојање демократије.

Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић поручио је да је таква одлука Приштине неважећа за Владу Србије, њене институције, привредне субјекте и за грађане. Категоричан је да су грађани на КиМ јединствени у ставу да одбране „Трепчу”. Сматра да треба помоћи Фонду за развој Србије, који је већински акционар „Трепче”, да би покренуо арбитражни поступак.

Најавио је, такође, да ће Влади Србије предложити да „из рационалних и дипломатских разлога” затражи хитну седницу Савета безбедности УН „о отимању српске имовине и кршењу Резолуције 1244 на којој почива мир и стабилност у региону”.

С. Ст.

 

Позив међународној заједници

„Позивамо и представнике међународне заједнице на ангажовање у циљу решавања новонастале ситуације. Уколико се игноришу ставови политичких представника Срба на Косову, игнорише се и чињеница да на Косову поред Албанаца живе и Срби, који се као народ и даље третирају као грађани другог реда“, стоји у саопштењу српских министара на КиМ.

Пише:
Пошаљите коментар