Србија ће морати да укине Координациону управу за КиМ
Ни чланство Косова у УЕФА ни најава визне либерализације не представљају изненађење, тврди у изјави „Дневнику” Оливер Ивановић, лидер Грађанске иницијативе СДП
и најпознатији косовски заточеник. По његовим речима, овим корацима претходило је неколико за Приштину веома важних активности њихових ментора, почев од обезбеђивања Косову, на брзину док се многи још нису освестили, значајног броја међународних признања, да би све друго ишло као када грудву снега пустите низ падину.
– Нажалост, када грудву гурају велики и моћни, не размишља се пуно о томе колико озбиљне последице може да произведе овако изазвана лавина. Тако су реаговали и Чеси и Пољаци, и многе друге чланице ЕУ, а сад чупају косу јер су схватили да су направили фаталну грешку. Представник једне европске земље која није део Уније искрено ми је својевремено открио да су Косово признали „уз сугестије”, али и наивно мислећи да ће се након тога бар део албанске популације, коју имају на својој територији, вратити кући. Сада виде колико су омашили у процени– каже Ивановић.
Саговорник „Дневника”, међутим, ипак не верује у то да ће обећање о визној либерализацији у скорој будућности бити спроведено у дело.
– Визна либерализација Косову је обећана само зато то што ЕУ више није примамљив циљ коме ће неки просечан Албанац да тежи. Њему је једина добит од евроинтеграције управо визна либерализација, односно могућност да узме пасош и комотно отпутује у Немачку или Данску, а не да га вијају по шумама и њивама или хапсе на Тиси. Али то је и даље на дугом штапу, јер препорука Европске комисије још увек не значи ништа. Она мора да прође Европски парламент, што ће бити веома тешко у светлу проблема које ЕУ има са мигрантима, а ако се то чак и догоди, мислим да ће Европски савет бити непремостива препрека. И да ће резултат бити одлагање.
Ипак, без обзира што је велико питање да ли ће и када Косово доћи на „белу шенгенску листу”, чињеница је, каже Ивановић, да српски живаљ на КиМ то доживљава као велику неправду, тим пре што је порука из Брисела протумачена врло огољено: Албанци ће добити визну либерализацију, а косовски Срби ће једини остати изоловани, јер њихови пасоши, издати од стране Координационе управе за Косово и Метохију, не омогућавају безвизно путовање Шенгеном...
– То апсолутно није тачно! Није згорег подсетити на то да је пре седам година Координациона управа за КиМ измишљена да би Србија, под један, поштовала свој Устав, а да, под два, не би дозволила превелики прилив Албанаца са српским пасошима у земље ЕУ, што је био услов Уније, мада је чињеница да су због тога трпели и Срби који живе на КиМ. Међутим, уколико се и када реализује препорука ЕК, Србија има два решења: прво би значило да издејствује промену препоруке Комисије у смислу важења визне либерализације за све становнике Косова који имају валидну путну исправу; други пут би био да се Уредбом владе укине Координациона управа за КиМ и да пасоше поново почну да издају одељења унутрашњих послова Косовске Митровице, Гњилана, Приштине, Призрена и Пећи, које су измештене у Рашку, Врњачку Бању и Врање. И ту се онда Приштина ништа не пита...
Мирослав Стајић
Жалба на пресуду
Оливер Ивановић је у првостепеном поступку осуђен у Основном суду у Косовској Митровици на девет година затвора због кривичног дела ратног злочина почињеног у овом граду 1999. године. Његови браниоци поднели су жалбу на ту пресуду и о њој би суд могао да се изјашњава већ до лета, мада је изгледније да се то догоди у септембру или октобру. „Пресуда је очигледно исфабрикована и склепана да и лаик види у њој гомилу рупа. Читав свој живот радим супротно од оног за шта ме оптужују и уверен сам да ће то на крају суд и признати”, каже Ивановић.