Си: Србиjа jе за Kину искрен приjатељ и поуздан партнер
Посета Србији и потписани споразуми односе две земље постављају на један виши ниво, оценио је данас председник Кине Си Ђинпинг,
наводећи да је Србија за Кину искрен пријатељ и поуздан партнер.
О значају сарадње и пријатељства са Србијом говори и, како је додао, податак да је Србија прва земља у овом региону са којом Кина закључује споразум о стратешком партнерству.
Како је истакао, идеја је да се бар једном годишње председници две земље састану, како би заједнички продубили односе који се тичу различитих свеукупних аспеката и на тај начин прошили сарадњу на војном и на свим другим плановима.
Си је у обраћању медијима у Палати Србија у Београду рекао да су односи две земље у успону, да непрекидно расту и да се продубљују.
"Постоји историјска потврда ових односа. Кина жели да настави да продубљује пријатељске односе са Србијом и да две земље наставе да буду поуздани партнери", рекао је Си.
Он је навео да је веома срећан што је посета Србији протекла у лепој организацији и пријему са српске стране.
"Ово је један корак у продубљивању односа између две земље и желим да изразим најдубље поштовање", рекао је Си, наводећи и да је српска историја и култура дуга и да све то на народ Кине оставља веома дубок утисак.
Додао је да је са Николићем имао пуно конструктивних разговора, да су размењене веома корисне идеје које продубљују односе, а да су они потписивањем Изјаве о успостављању свеобухватног стратешког партнерства добили једну нову ширину.
Данас је, према његовим речима, потписана серија меморандума и споразума који се тичу развоја и сарадње у најразличитијим областима и доприносе узајамној користи.
"То је све оно што спада у контекст већ успостављених односа стратешког партнерства. Сматрамо да ће то допринети даљем развоју односа у будуцности. Развој две стране се заснива на великим пројектима, укључујући инфраструтурне пројекте, област пољопривреде. На тај начин се односи Србије и Кине подижу на један виши ниво", рекао је Си, додајући да се две стране слажу и да треба продубити односе и комуникацију два народа.
Си је рекао и да се полагањем камена темељца за изградњу Кинеског културног центра у Београду такође отвара перспектива за подизање културне размене на виши ниво, чему, навео је, доприносе и институти за учење кинеског језика у Београду и Нишу.
Си је уверен да се развој односа две земље заснива на узајамном уважавању принципа једнакости и суверенитета, а истакао је да ће Кина подржати напоре Србије за улазак у ЕУ.
"Кина се залаже за то да обе стране подједнако буду фактори стабилности на међународном плану", рекао је Си и нагласио да Србија има значајну улогу на путу "један појас-један пут", на којме се очекује повећање обима тговине и инвестиција и веће остваривање потецијала за сарадњу".
Он је рекао да ће се на тај начин појачати и продубити однос који су два народа већ успоставила и у оквиру пројекта "16+1 Кина и земље југоисточне Европе".
Николић: Будућност Србије од данас потпуно другачија
Уверен сам да ће од данас будућност Србије изгледати потпуно другачије, поручио је председник Србије Томислав Николић након разговора са председником Кине Си Ђинпингом.
Николић је у обраћању медијима навео да је Кина снажан стуб ослонца за Србију, да је наша земља спремна да економска сарадња добије нову димензију и да верује да две земље у веома кратком року, могу да остваре српско-кинески сан.
Председник је навео да се пријатељство Србије и Кине не мери мером времена, блиског географског положаја, истоветности културе и традиције, или обимом трговинске размене, већ да је блискост утемељена на блискости у духу, поштовању универзалних моралних принципа, борба за слободу и правду.
"Ми подједнако желимо да иста правила важе и за све народе и да се свакој земљи дозволи да развија своје потенцијале и предности, без условљавања, уцена и претњи", навео је Николић.
Наводећи да Кина представља снажан стуб ослонца кад се Србија суочава са политичким тешкоћама, Николић је рекао да непризнавање једнострано проглашене независности Косова и Метоије, као и подршка нашим напорима да такозвано Косово не постане члан Унеско, представљају континуитет драгоцене подршке да Србија очува територијалну целовитост, уз доследну примену међународног права.
Николић је истакао да је недвосмислено ставио до знања председнику Кине да ће Србија наставити доследно да подржава политику једне Кине и принципијелну политику која води сарадњи и мирном решавању свих питања кроз дијалог.
"Величина наших земаља и време нису мерило нашег пријатељства, јер када се Кина суочавала са тешкоћама, Србија је била уз њу. Ја нећу говорити овде о томе шта је председник Си урадио за Кину. То осећа и види сваки грађанин Кине, сваки грађанин света", навео је Николић.
Он је навео да су сви сегменти билатералне сарадње дубоко прожети личним доприносом председника Кине и да политичка стабилност и економски напредак Србије не би били могући без иницијативе председника Сија.
"Његове речи 'Кинески сан не само да доноси срећу кинеском народу, већ народима целог света' показују на примеру Србије, да је кинески сан могуће остварити", навео је Николић.
Николић је навео да ће иницијатива председника Сија да оснажи улогу своје земље кроз пројекат "Један појас, један пут" омогућити да се чвршће повежу земље, које се налазе на том путу, размене технологије, знања, запосли оператива и људство.
"Србија је спремна да у том смислу постане најважнији партнер Кине, и не само у региону", нагласио је Николић.
Додао је да је због тога Србија понудила Кини да Центар за сарадњу Кина-ЦИЕЗ буде основан у Београду.
Према његовим речима, за Србију посебан значај има модернизација пруге Београд-Будимешта, као и други пројекти транспортног умрежавања на копненој, поморској и речној линији између Кине и Европе јер је то шанса за развој целог региона и значајан искорак када је реч о економској сарадњи.
Николић је истакао да је Србија спремна да економска сарадња добије нову димензију и да достигне потпуно нове размере, наводећи да ће улагањем у Железару Смедерево Србија постати још атрактивнија тачка на инвестиционој мапи Европе.
Навео је да би нове директне инвестиције у пољопривреду и прехрамбену индустрију и Србији и Кини донеле изванредне користи, додајући да Србија има изванредно географско порекло, образоване људе, као и уговоре о слободоној трогивни са великим бројем земаља.
Николић је додао да је веома важно да се убрза реализација Споразума о изградњи погона за производњу меса у Крагујевцу, као пилот пројекат који ће у великој мери смањити незапосленост у том делу Србије и покренути обнављање сточног фонда.
"Заједно са нашим пријатељима, у веома кратком року, можемо да остваримо српско - кинески сан. У том смислу вас подсећам на мудре речи председника Сија: 'Срећа не пада с неба, сан се неће сам од себе остварити", рекао је Николић.
Да је сан остварив, навео је, показује и пример одличне сарадње у реализацији Прве фазе ревитализације Термоелектране Костолац, те да Србија очекује успешан почетак сарадње и у Другој фази.
Николић је рекао да је са председником Кине разговарао о другим бројним могућностима за кинеско улагање у обаласти рударства и енергетике, те да је пренео изразе задовољства поводом потписивања споразума о сарадњи на изградњи термоелектране на отпад у новембру прошле године.
Поменуо је и успешну сарадња српских и кинеских компанија на изградњи моста на Дунаву, што је први такав пројкат у Европи и истакао да су веома задовољни брзом и ефикасном реализацијом две деонице аутопута Е-763 на коридору 11.
"Истовремено, ја сам изразио спремност наше државе да кинеска страна подигне посебну кинеску индустријску зону на Дунаву, са луком и мултимодалним транспортним центром", рекао је Николић.
Он је навео да је замолио председника Сија да још једном позове привреднике из Кине да улажу у производњу у Србији и указао му на изванредне могућности које пружа део споразума о сарадњи која се тиче речних пловних путева у Србији.
Додао је да је кинеском председнику предочио идеју о пројекту "Морава", о којој сам разговарао са делегацијама кинеског фонда и института, те нагласио да је Си увидео да је тај пројекат много више од инфраструктурног пројекта, пошто ће обезбедити запошљавање и бољи живот за многе генерације и спречити катастрофалне поплаве, које би се могле поновити у будућности.
Николић је додао да је изразио захвалност председнику Кине на донацијама и економској помоћи, подсетивши да је од 1999. године Кина дала хуманитарну помоћ у износу од преко 32 милиона долара.
Николић је истакао да је сарадња Србије и Кине у области просвете и науке све боља и да две земље могу да науче много тога једна од друге.
Он је рекао да је честитао председнику Сију на успешном спровођењу реформи и примени оптималних модела за економски преображај Кине.
"Председникова порука да 'Само социјализам може спасити Кину, а само политика реформе и отварања према свету може развијати Кину' трасира пут за нове приступе у схватању политичких и теоријских принципа и пракси широм света. Немам ни довољно времена да набројим све што је председник Си, пријатељ Србије и, усуђујем се да кажем, мој пријатељ, председник Си учинио и чини за Србију, управо на начин како је то описао велики кинески мислилац", рекао је Николић.
Си Ђинпингу Орден Републике Србије на великој огрлици
Председник Србије Томислав Николић уручио је данас председнику Кине Си Ђинпингу Орден Републике Србије на великој огрлици.
Николић је Указ о одликовању донео 12. маја.
Николић је Си Ђинпинга одликовао, како је тада наведено у образложењу, за изузетне заслуге у развијању и учвршћивању мирољубиве сарадње и пријатељских односа између Републике Србије и Народне Републике Кине.
Кина и Србија - стратешко партнерство и још 21 споразум
Делегације Србије и Кине потписале су данас у Београду укупно 22 споразума о сарадњи, међу којима је и Заједничка изјава Србије и Кине о успостављању свеобухватног стратешког партнерства, коју су потписали председници Томислав Николић и Си Ђинпинг.
Потписани су споразуму из области грађевинарства, инфраструктуре, телекомуникација, трговине, одбране, медија, а један од најважнијих је споразум о пројектовању и извођењу радова на изградњи аутопута на деоници Сурчин - Обреновац на Коридору 10.
Споразум о том пројекту потписали су потпредседник владе и министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић и извршни директор компаније Ћина Цоммуницатион Цонструцтион Цомпанy Лу Шан.
Министар без портфеља задужена за евроинтеграције Јадранка Јоскимовић и министар трговине Кине Гао Хученг потписали су споразуме о привредно-техничкој сарадњи Србије и Кине за 2015. и за 2016. годину.
Михајловић је са помоћником министра спољних послова Кине Лиу Хаисингом потписала Меморандум о разумевању између њеног министарства и Секретаријата за сарадњу између Кине и земаља Централне и Источне Европа за успостављање Центра за сарадњу у области саобраћаја и инфраструктуре између Кине и земаља Централне и Источне Европе.
Министар привреде Жељко Сертић је са председником Националне комисије за развој и рефоме Кине Сју Шаошијем потписао Споразум о развоју сарадње у области производних капацитета.
Министар одбране Зоран Ђорђевић је са амбасадором Кине у Београду Ли Манчангом потписао Споразум о сарадњи у области одбрамбене индустрије.
Потпредсеник Владе Србије Расим Љајић је са Шаошијем потписао Меморандум о разумевању и унапређењу развоја Информатичког пута свиле за информациону повезаност, а са председником EXИM банке Ху Сјаолијеном оквирни споразум о промоцији сарадње у области трговине, туризма и телекомуникација.
Генерални директор Телеком Србије Предраг Ћулибрк потписао је са Сјаолијеном и председником Банке Кине Тјен Го Лијем Кредитни финансијски споразум који прати Оквирни уговор за испоруку опреме и материјала, извођење радова и пружање услуга за реализацију пројекта АЛЛ ИП трансформације.
Ћулибрк је са замеником директора Хуаwеи технологија Лу Јунгом потписао Оквирни уговор за испоруку опреме и материјала, извођење радова и пружање услуга зареализацију пројекта АЛЛ ИП трансформације.
Министар финансија Душан Вујовић је са председником EXИM банке потписао Меморандум о разумевану о сарадњи између те две институције.
Министар рударства и енергетике Александар Антић је са председником компаније Сил роад фунд Ванг Јен'џом, председником комапније Ћинга Гедзуба Гроуп Ванг Тјенингом и председником компаније Ћина Енвиромментал Eнергy Холдингс Јује Сињуом потписао Меморандум о разумевању и заједничком улагању у пројекти обновљивих енергија у Србији.
Меморандум о разумевању за финансирање и изградњу електране за производњу електричне енергије од отпада у Србији потписали су министар енрегетике Александар Антић и председник компаније Ћина Mаћинерy Енгинееринг Цомпанy ДЗанг Чун и помоћник председника компаније Поли Ванг Син'је.
Први потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић и министар спољних послова Кине Ванг Ји потписали су Меморандум о разумевању између Дипломатске академије Србије и Кинеског универзитета за спољне послове и Кинеске дипломатске академије.
Министар просвете Срђан Вербић и амбасадор Кине у Србији Ли Манчанг потписали су Меморандум о разумевању између два министарсва о финансирању развојних и истраживачких пројеката.
Министри културе Иван Тасовац и Луо Шуганг потписали су Програм сарадње у области културе и уметности за период од 2017. до 2020. године, док је Тасовац са замеником директора Канцеларије за информисање Државниог савета Кине Гуо Веимином потписао Меморандум о разумевању између министарства и те канцеларије.
Директори Радио телевизије Србије Драган Бујошевић и директор Кинеског међународног радија Ванг Г'Нијен потписали су Споразум о сарадњи тих медијских кућа.
Градоначелник Београда Синиша Мали, председник компаније Ћина Mаћинерy Енгинееринг Цорпоратион Чанг Чун и помоћник председника компаније Поли Ванг Син'је потписали су Меморандум о разумевању за пројекат отпадне воде, док су градоначелник Крагујевца Радомир Николић и стални члан Комунистичке партије Кине Комитета Шанши провинције Веи Миндзоу потписали су Споразум о успостављању пријатељских односа између Крагујевца и града Сиана.
Гувернер Народне банке Србије Јоргованка Табаковић и амбасадор Ли потписали су писма о билатералном валутном своп аранжману између НБС и народне банке Кине.
Николић: Треба нам пружена рука и шанса да наши људи раде
У Палати Србија почео је састанак државних делегација Србије и Кине које предводе председници Си Ђинпинг и Томислав Николић, а Николић је том приликом поручио да Србија Кину прима отвореног срца и пожелео да се сви послови обаве на обострано задовољство.
"Јос једном вам зелим добродошлицу и да све послове обавите на обострано задовољство. Србија вас прима отвореног срца и ви сте то пријатељство могли да видите од како сте ступили на тле Србије", рекао је Николић.
Председник је рекао да Србији треба пружена рука, али да у њој не треба да буде новац, већ шанса за наше људе да раде.
"Новац се троши, а рад га ствара", рекао је Николић.
Николић је истакао да, уз досадашњу економску сарадњу и инвестирање у инфраструктуру, улазак Кинеза у Железару у Смедереву пословни потез који ће за вечност учврстити економске односе две земље.
Он је рекао да Кину радује економски раст Кине и то што њихови грађани живе из дана у дан све боље.
Николић је рекао да је Србији драго што Кина полако заузима место које јој припада у светској политици, зато што је, навео је, свету недостајала велика сила која се неће мешати у туђу политику и неће војно решавати своје сукобе.
"Ми се поносимо пријатељством које осећамо да ви гајите према нама", рекао је Николић, наводећи да ће се то пријатељство данас проширти на свеобухватно стратешко партнерство, те да ће бити потписано више од 20 међудржавних споразуа.
То, рекао је, није последича недовољно развојених односа, него новог развоја у односима.
Николић је рекао да верује да је Си мудар човек и да зна да Србија не глуми пријатељство и да га не формира за дан или за годину.
"Ми само настављамо оно што су мудри људи пре нас одавно установили између Кине и Србије", рекао је Николић, подсетивши да ће Си разговарати и са председником и члановима владе.
Он је додао да "сви ми помало живимо по траговима својих предака", а да су наши преци стварали пријатељство са Кином.
У обе делегације налази се по 12 представника.
Си Ђинпинг: Спремни да подигнемо ниво односа две земље
Председник Кине Си Ђинпинг поручио је данас, уочи састанка две делег да су односи Кине и Србије дубоки и садржајни и да их не обележава само пријатељство и сарадња, већ и заједничке вредности,те да је Кина спремна да подигне ниво тих односа.
"Спремни смо да уложимо напоре да учврстимо традиционално пријатељство две земље које су успоставиле наше старије генерације. Спремни смо да заједно са вама и даље подигнемо ниво пријатељских односа", истакао је Си Ђипинг уочи тет-а-тет састанка са председником Србије Томиславом Николићем.Додао је да ужива у гостопримству и топлој атмосфери која је приређена у Србији.
"Заједно ћемо потписати заједницку изјаву о успостављању свеобухватног страешког партнерства. Пре неколико година потписао сам са вама заједничку изјаву о продубљивању наших стратешких односа. Наши односи су дубоки и садржајни и не обележва их само пријатељство и сарадња, већ и заједничка вредност", рекао је кинески председник.Наша два народа су мирољубива, додао је, из генерације у генерацију се боре за очување суверенитета, територијалног интегритета и безбедности и да су зато, оценио је, два народа врло јака.
"Спремни смо да са вама дајемо доприносе за очување светског мира", нагласио је Си Ђипинг, додајући да је циљ да се напарви не само заједница интереса, већ и заједница судбина.То заједница судбина не само две земље, већ целог света, закључио је кинески председник, поручивши да Кина инсистира да се реализују мир, развој и заједнички просперитет.
Николић: Србија и Кина поуздани пријатељи
Председник Србије Томислав Николић изјавио је данас да су Србија и Кина поуздани партнери и пријатељске државе и истакао да ће из тог пријатељства свакако искрснути и нови економски односи.
"Србија је земља којој не треба никаква помоћ, већ само помоћ да почне да ради и очекујемо да нам у томе помогнете. А онда ћемо да освајамо сва тржишта. И ви и ми имамо много пријатеља у свету", рекао је Николић.
Он је навео да су Србија и Кина поуздани партнери, на пријатељству које су преци засновали, а да ће се ове генерације трудити да то пријатељство продубе за сва времена и да га оставе својој деци.
"Из тог пријатељства свакако ће искрснути нови економски односи", рекао је Николић.Он је поручио да долазак кинеског председника у Србију сматра остварењем свог животног сна да се повежу народи Кине и Србије, у жељи да се свима омогући бољи живот.
"Ваша улога је ту незаменљива", поручио је Николић Сију.Он је рекао да је Кина велика држава која нема сукоб ни са ким, која је увек била предмет напада, али, као и Србија, никада никога није напала.
"Кина је држава која из основа мења светски економски поредак, а не меша се у политку и у војне сукобе. Ја мислим да вам је велики део човечанства захвалан на томе", рекао је Николић.Николић је још једном захвалио председнику Кине на посети Србији.
(Танјуг)