broken clouds
9°C
03.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Селаковић: Бахато и осионо понашање суда

10.02.2016. 20:32 13:33
Пише:

– Влада Србије упутиће протестну ноту Хашком трибуналу због понашања претресног већа према представнику Србије на рочишту поводом захтева за хапшење троје радикала – саопштио

је  на конференцији за новинаре министар правде Никола Селаковић.

Он је поручио да ће Србија наставити сарадњу с тим судом, „али у складу с државним интересима”. Како је упозорио, „Трибунал се према представнику Србије понашао бахато и осионо, и то је још једна велика срамота за Хашки суд. Србији су на такав начин запушили уста”.

– Нећемо ћутати и погнути главу, то је питање самопоштовања. Такве ствари ова влада не може да трпи – упозорио је Селаковић.

Раније, током преподнева, Хашки трибунал је позвао власти Србије да без одлагања ухапсе и у Хаг изруче троје чланова Српске радикалне странке који су оптужени за непоштовање тог суда. На рашњем рочишту пред Хашким трибуналом председавајући судском већу није дозволио представанику Србије Саши Обрадовићу да изложи које мере је предузела Србија поводом захтева за хапшењем троје чланова СРС-а, Вјерице Радете, Петра Јојића и Јова Остојића.

Селаковић је истакао да Влада Србије сарађује и да ће наставити да сарађује с Хагом, али да инсистира на томе да се у тој сарадњи саслуша њен став о сваком важном питању, а не да се ућуткује, да се њеном представнику не дозвољава да заврши реченицу и да се према њему понаша осионо и бахато јер то онда представља поступање према држави Србији.

Министар је  новинарима показао одлуку Владе од 8. октобра 2015. којом се тражи да се због лошег здравственог стања Здравко Толимир привремено пусти на слободу.

– Није се чуо глас Србије и човек је умро. Влада Србије инсистира на томе да се њен глас чује – категоричан је Селаковић.

Он је запитао да ли је то исти Хашки трибунал који је због тешке болести вратио лидера радикала Војислава Шешеља у Србију, а када му се није свидело његово понашање, сада тражи да се врати, а тешка болест више не представља никакав разлог.

На опаску новинара да је на рочишту разматрано питање троје радикала, а не њиховог лидера, Селаковић је одговорио да „они нису пред Хашким трибуналом због криволова већ управо због Шешеља”.

На питање новинара да ли ће Србија поступати по налогу Трибунала, и како, и да ли ће обавештавати Трибунал о свим предузетим мерама, Селаковић је одговорио да је то и до сада чињено.

– Све што су Влада и њено министарство радили, радили су редовно обавештавајући Трибунал у тајној преписци о којој не могу да причам – додао је Селаковић.

По његовим речима, Србија сарађује с Трибуналом, али јој је пођеднако важан живот сваког њеног грађанина.

– Расправно веће озбиљно је забринуто због изостанка напора Владе Србије и њеног пропуста да сарађује у хапшењу оптужених – констатовао је председавајући судија Алфонс Ори, који је у оштром тону више пута подвукао да српске власти имају правну обавезу да „без одлагања” спроведу налог Трибунала.

– Расправно веће неће овде седети још годину дана и чекати да их ви ухапсите – казао је судија.

Ори је назначио да су даља уверавања да је Србија спремна да испуни своје обавезе „бесмислена” и да је „одавно време за конкретно деловање”.

Обрадовић је објаснио да Влада Србије мора да води рачуна о „политичко-безбедносним аспектима” сарадње с Трибуналом, будући да сматра да „ситуација од краја 2014. није нимало једноставна”, о чему је суд, по његовим речима, детаљно известила у поверљивим поднесцима. У току је, како је Обрадовић казао, „политичко-безбедносно процењивање”, Министарство правде Србије „спроводи опширне консултације”, а „органи поступају у складу са Законом о сарадњи с Трибуналом”.

С. Станковић

 

Захтев од јануара 2015.

Захтев за хапшење и изручење троје радикала поднет је Србији у јануару 2015. због оптужби да су ометали поступак против лидера СРС-а Војислава Шешеља застрашујући сведоке.

Судско веће  је наложило да се они под хитно ухапсе, изруче и да се сваке две недеље Трибуналу доставља детаљан извештај о поступању по том налогу. Први такав извештај требало би да буде предат 24. фебруара.

Иако је координатор правног тима Србије у Хагу Саша Обрадовић најпре тражио да објасни које је све кораке Србија предузела од јануара, суд је одбио да га саслуша и констатовао да Србија „ништа није урадила на њиховом хапшењу”.

Пише:
Пошаљите коментар