Референдум за потврду 9. јануара као Дана Српске
Грађани Српске у недељу се изјашњавају на референдуму, а на гласачком листићу је само једно питање: “Да ли подржавате да се 9. јануар обележава и слави
као Дан Републике Српске?”. Бирачка места отворена су од 7 до 19 часова, а држављани РС, уз пасош или личну карту, могу да гласају и у Србији и то у Београду, Новом Саду, Зрењанину, Суботици и Панчеву.
Са заједничког састанка са српским политичарима из РС и БиХ на Андрићевом венцу у Београду, недавно је послата порука да Србија не подржава овај референдум, уз јасну напомену да се председник Томислав Николић и премијер Александар Вучић неће мешати у коначну одлуку Бања Луке.
Припреме за референдум одвијале су се иначе у прегрејаној политичкој атмосфери, пошто су представници међународне заједнице у БиХ и стране амбасаде западних земаља тражиле одустајање српске стране. Појавиле су се чак и претње кроз речи бившег ратног команданата војске БиХ, које су усталасале цео регион.
Генерал и начелник ратног штаба Армије БиХ Сефер Халиловић запретио је нестајањем Републике Српске ако референдум у РС буде спроведен. Премијер Александар Вучић, који се у том моменту налазио у Њујорку, био је спреман, како се незванично могло чути, да прекине посету САД-у ако се реторика не стиша. Вучић је изјавио и да је добио бројне поруке подршке страних политичара који су му поручили да не обраћа пажњу на Халиловићеве изјаве, али и признао да нико од њих није јавно осудио то што поводом тога ћути руководство Босне и Херцеговине. „Поштујемо БиХ и њен територијални интегритет, али нећемо дозволити нестанак Републике Српске, у складу са Дејтонским споразумом”, био је категоричан Вучић.
Последња станица уочи данашњег изјашњавања грађана, на којој је боравио председник РС Милорад Додик, била је Москва. По медијима се спекулисало да Додик одлази код Владимира Путина да тражи благослов за своју одлуку, што је председник РС у више наврата демантовао, тврдећи да ни први човек руске федерације не може променити одлуку руководства РС. “Што се тиче референдума, ту није било неких посебних разговора, осим констатације да је то право народа“, устврдио је Додик, након састанка са Путином.
Цела прича о референдуму започета је након што је Уставни суд БиХ 26. новембра 2015. године наложио Народној скупштини РС да промени Закон о празницима у делу који се односи на прославу Дана РС 9. јануара, указујући да је обележавање дана тог ентитета неуставно. Своју одлуку о забрани референдума тај суд је потврдио на пленарној седници одржаној 17. септембра, када је расправљао о захтеву НС РС-а да такву одлуку поништи. Устави суд БиХ је напротив, свој став је учврстио мером о привременој обустави Одлуке о расписивању референдума. Државни Уставни суд је био на становишту да нема потребе да преиспитује своју прошлогодишњу одлуку да 9. јануар не може бити обележаван као Дан РС - а, јер је, како су навели, везан за један народ.
Амбасада САД у БиХ позвала је све стране да поштују одлуку Уставног суда и упутила апел руководству РС да се уздржи од одржавања референдума, док је председавајући председништва БиХ Алија Изетбеговић сматрао да би непоштовање одлуке суда значило кршење Дејтонског споразума. Високи представник у БиХ Валентин Инцко позвао је власти у РС да се уздрже од спровођења референдума који, како он тврди, “нема законске основе”.
Са друге стране амбасадор Руске Федерације у БиХ Петар Иванцов сматрао је да је спор о Дану Републике Српске вештачки и да је, из политичких разлога, претворен у дубоку кризу у БиХ.
- Ако је РС 20 година славила свој рођендан и у једном тренутку се доноси одлука да то више не може да ради, очигледно је да се то дешава из политичких разлога. Ово се може решавати само компромисом, који не може да се тражи само од Бањалуке. Не видим разлог за сукоб - констатовао је Иванцов.
И поред овакве одлуке Уставног суда, званичници Републике Српске остали су категорични, уз тврдњу да чак ни не размишљају о одустајању од референдума. Међу питањима које су медији упућивали премијерки РС - а, Жељки Цвијановић, било је и оно “да ли после рефрендума може бити евентуалног кривичног гоњења, због непоштовања одлуке УС”.
- Што се тиче кривичног прогона, не знам на кога мислите. Одлуку о референдуму је донела Народна скупштина РС-а, вољом свих посланичких клубова. Тамо имате десетине посланика који су чврсто стали иза те одлуке. Друга димензија питања, шта значи да ли, ако се изјашњава воља, треба да се хапсе народни посланици, министри, државни службеници, војници, полицајци, пољопривредници, ветерани рата... О чему причамо овде, је ли то образац? Како сматрају стручњаци који се баве правом, нема одговорности за оно што спада у домен политичких одлука. ЕУ је заснована на стандардима изјашњавања грађана путем референдума. Пласира се искривљена теза како неко спроводи активности против владавине права - упозорила је Цвијановић.
Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да се неће повући чак и уколико високи представник међународне заједнице у Босни и Херцеговини покрене „бонска овлашћења „ и забрани му политичко деловање. Председник РС-а је поновио да овај референдум није прича о статусу, нити и о отцепљењу РС-а.
Светлана Станковић
Следи измена Закона о празницима
Народна скупштина РС одлуку о одржавању референдума донела је 15. јула ове године. За ту одлуку гласала су 64 посланика, а нико од присутних није био против, нити уздржан.
На питање шта после референдума планира РС, одговор лежи у чињеници да је Народна Скупштина Српске затражила је од Владе РС да у скупштинску процедуру упути измене и допуне Закона о празницима РС. „ Колегијум констатује да је у току поступак спровођења Одлуке Уставног суда о 9. јануару „, рекао је председник парламента Српске Недељко Чубриловић. По тумачењу премијерке Цвијановић, одржавање референдума о Дану РС „ један је од корака у функцији спровођења одлуке Уставног суда „, док је други колосек измена одређених одредби Закона о празницима, који се односи на обележавање Дана Републике, што је и наложио Уставни суд БиХ оценивши да је прослава Дана РС 9. јануара дискриминаторска за грађане овог ентитета који нису Срби.