Расписивање избора до 10. марта
До расписивања избора мора доћи до 10.марта, како бисмо усагласили термине републичких, покрајинских у Војводини и локалних и одржали их до краја априла, открива у интервјуу „Дневнику” потпредседница СПС
и посланица социјалиста у Скупштини Србије Славица Ђукић Дејановић.
– Из онога што до сада знамо је да ће председник државе на образложени предлог Владе распустити Народну скупштину до 7. или 8. марта и да ће то бити разлог за расписивање избора. Да би покрајински избори били када им је време и законски рок, а да би се републички и локални ускладили с њима, то значи да морају да се одрже између 22. априла и 22. маја и највероватније ћемо, како ствари стоје, 24.априла на биралишта, објашњава Славица Ђукић Дејановић.
Најављују се разговори лидера „мини коалиције” Ивице Дачића, Милана Кркобабића и Драгана Марковића Палме током предстојеће седмице. Шта очекујете од овог дијалога у светлу предстојећих избора?
– До расписивања избора, како смо се договорили на страначким органима, Ивица Дачић ће разговарати са председницима партија које су са нама у коалицији СПС- ПУПС-ЈС, која је заиста оправдала своје постојање и најдуже постоји, од 2008.године смо скупа. Поносни смо на то, и као да нам је придруживање једних другима дало право, да кажемо да је у Србији могуће и заједништво, а не увек и неминовно - разлаз.
Јединствена Србија и њен лидер одмах су рекли иду са социјалистима у опробану, добитну комбинацију, уз сталне спекулације да ли ће вам се опет придружити и шта је са ПУПС-ом?
– Ми смо на нашим органима оценили да им треба понудити и да је одговор о коалицији на њима. ПУПС ће сигурно направити своје процене, а у политици је све могуће. Лично мислим да би било добро да идемо скупа. Јер, СПС као права партија модерне социјалдемократске оријентације, са људима који јако воде рачуна о породици и домаћинима које симболизује Драган Марковић Палма и ЈС, и са популацијом људи који су у јесени живота, а представља их ПУПС, до сада су куцали на она врата која одговарају нашим програмима и потребама грађана. Наравно, ПУПС ће одлучити, али смо ми врло расположени да идемо скупа, процењиваће се који ће то однос бити. Ми већ имамо нека искуства и на локалним изборима, праве се и процене и тестира јавно мњење, па ће се и видети који је то однос потенцијалних посланика, односно одборника у локалним срединама. Свака средина је различита и локална руководства ће донети одлуке за себе, али на парламентарним листама би било добро да смо заједно. А ако неко неће - неће.
Шта ћете овог пута понудити грађанима, а вероватно сте као и остале странке испитивали споствени рејтинг код њих?
– Да, ми углавном од ваших колега слушамо о сопственом рејтингу и видимо да се он одржава, што је добро. Када се то дешава када је неко у власти, и без икакве кампање, значи да је то што ради својеврсна кампања док је на државним позицијама, и у јавним предузећима, и да реализује програм. Ми нисмо били за расписивање републичких избора, сматрајући да Влада има повољан тренд и да је економска стабилност таман дошла до једног нивоа када је требало грађани да осете одређени бољитак и да је по нама било непотребно ово мало задржавање у изборном процесу. Премијер и лидер СНС Александар Вучић је оценио да је за ову владу и остварење циљева за које се он залаже потребно четири године, и то је потпуно регуларни став. Ми социјалисти смо мишљења да свака утакмица у којој нас грађани оцењују треба да буде прилика да још једном попричамо са њима. Знамо шта нам је основни задатак, који су све услови, који начини на свим нивоима, локалном, покрајинском, републичком, да се омогући што већ број радних места и да што већи број људи живи од свог рада.
Покрајински избори виде се и као шанса да се после 16 година промени власт у Војводини, шта кажете о садашњој ситуацији и наступу СПС у покрајини?
– Мислимо да смо негде у обавези да тамо где нам неко, у кога грађани имају највеће поверење, понуди да помогнемо организацију власти да није пристојно то одбити. И где год смо у власти, а на нивоу читаве Србије смо у више од 110 локалних заједница, показујемо да је наш кадровски потенцијал нешто што нам је велика компаративна предност у односу на многе наше политичке противнике. Мислим да умемо, али грађани треба то да оцене. Што се тиче Војводине, грађани ће тамо дати апсолутно примат онима за које сматрају да могу покрајину, ипак у многим деловима најразвијенији део земље, унапредити. То је потребно, јер Војводина једноставно стагнира. А шта мислим о актуелној власти у Војводини – па, очигледно да много тога није у реду ако Војводина стагнира.
Хоће ли након избора доћи опет до коалиције са СНС, попут ове у садашњој власти?
– Не кријемо да су наши циљеви и циљеви ове владе и да мислимо да би било јако добро да наставимо започете трендове на политичком и практичном плану и практичном животу. Шта ће се дешавати после избора? Без обзира на приличну извесност, по анкетирању јавног мњења, шта ће бити, да ће садашња владајућа већина имати између 60 и 70 одсто, избори су увек неизвесност и сачекајмо да се заврше и да онда разговарамо.
Да ли је СПС на становишту да коалицију треба да прави само са СНС или има и алтернативу?
– СПС апсолутно оцењује да ће ова Влада добити поверење и да све што смо започели, без обзира што се може категорисати као по грађане тешке реформе, ипак је позитивније од свих других политичких понуда. Нисмо чули друге, озбиљније понуде, од оних које уз своје циљеве има ова Влада. И ми ћемо на том плану, уз социјалистичке боје, давати свој допринос. Највећи број социјалиста живи живот просечних људи и мислимо да ћемо имати добар пулс, оријентир, како да том просечном човеку и његовој породици помогнемо. С друге стране, нема ни једног засеока у Србији где немате једног социјалисту, где како волим да кажем, не куца бар једно социјалистичко срце, а на крају, сви смо ми помало социјалисти.
Дакле, након избора очекујете да нову власт творе странке које чине и садашњу или...?
– Не, ја бих била пророчица Питија када бих о томе говорила. Очекујем оно што грађани Србије буду хтели, желели, што је њихово убеђење. На крају избори се и организују да се види шта кажу грађани, а они ће и определити коалиције својим гласовима.
Откуд ти дисонантни тонови и медијски рат појединих функцонера Ваше странке с коалиционим партнером?
– Персонално не припадам онима који доприносе дисонантним тоновима и не мислим да су у принципу они штетни када се тимски ради. Ако могу другарски да упутим критику онима који заговарају такав стил рада, ето то чиним и на овај начин, али разумем да за политички и појединачни рејтинг свако има неки свој пут. Могу рећи да социјалисти, који су имали вербалне излете у својим наступима, никада нису критиковали циљеве Владе, ни Владу. Они су имали нека понашања која су највише штетила њима самима.
Појавила се још једна странка левице на сцени Србије и можете ли с њима да сарађујете?
– Што се Борка Стефановића тиче, он је наш колега из посланичких клупа и највише искуства имамо с њим када се бавио питањима Косова и Метохије и онима као посланик. Не знамо коју снагу има Стефановић и колико грађана њему верује. Верификација политичара се пролази оног момента када грађани кажу, да ти си кандидат који прелази пет одсто. Ми мислимо, пошто смо прешли онај пут, од плана да будемо демонтирани 2000. године, а преживели смо, трајемо и трајаћемо, да нам некако одговара да нам партнери буду људи који имају слична својства.
Хоће ли кампања бити прљава?
– Кажу да ће бити, али нити ја, нити људи из руководства СПС такву кампању планирамо.
Какав је став СПС и Ваш лични везан за дешавања са Хашким трибуналом и то баш у ово предизборно доба?
– Хашки трибунал је по ко зна који пут показао и у последњим данима свога трајања да је политички суд и да има врло различите аршине за људе који се нађу пред њим. Мислим да је неуважавање наше државе и агресиван однос према нама као држави, који на крају резултира и смрћу наших људи у Хагу, а да им се не укаже право на лечене, живот, прави показатељ свега тога. Но, међународне обавезе су међународне обавезе, и када је у питању Хаг ми ћемо морати, као што с једне стране добијамо инструкције да правосуђе Србије мора да функционише на далеко вишем нивоу и да ту морамо много више да радимо, да нађемо начина да органи правосуђа буду јаснији у ставу пред Хагом да Србија има свој идентитет, своја права, а не само обавезе и да се за то изборимо. Потребно је тражити за то партнере у Бриселу и у међународној заједници међу онима који највише утичу на рад Трибунала. Ово показује пуну исправност наше спољне политике да су нам битни и Русија и САД и Брисел и Кина и наши класични, стари пријатељи, које смо волели некада, несврстани, да су нам сви они пођеднако значајни.
Владимир Ђуричић
Бајатовић најпозванији да говори о Војводини
Када је реч о страначкој припадности и директорским местима у јавним предузећима и законској регулативи, одмах је то медијски пропраћено издвајањем функционера СПС, председника ПО социјалиста за Војводину и генералног директора Србијагаса Душана Бајатовића?
– Душан Бајатовић је озбиља привредник и политичар. Уз то они који уз шалу све коментаришу, кажу и најатрактивнији нежења. Дакле он је личност која заиста скреће пажњу на себе својим резултатима и наравно када се донесе закон који ће регулисати одређена правила, она ће важити за све, па и за Душана Бајатовића. Што се мене тиче, не знам човека из Војводине који на бољи начин уме на политичком плану да говори о интересу Војводине од Бајатовића.