Представница УН информисана о противправном акту Приштине
12.10.2016.
14:58
09:06
Коментари (0)
Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић данас је представницу Генералног секретара Уједињених нација и шефицу Канцеларије УН у Београду
Симону Мирелу Микулеску информисао је о противправном нападу Приштине на комбинат "Трепча" и корацима које ће Србија предузети како би о томе обавестила светску организацију.
Директор Канцеларије за КиМ је представницу УН информисао о ставу Владе Србије поводом једностраног покушаја Приштине да конфискује комбинат "Трепча" и најавио пократање дипломатске офанзиве Београда којом би се међународни политички кругови упознали са тим чиним правног насиља, саопштила је Канцеларија за КиМ.
Он је детаљно појаснио јучерашње закључке Владе Србије и навео да је Министарству спољних послова наложено да о овом проблему дописом информише чланице Савета безбедности УН и све чланице Европске уније, и најавио да ће шеф српске дипломатије на редовној седници Савета безбедности о Косову и Метохији у новембру указати на радње које предузима Приштина, а које представљају флагрантно кршење Резолуције 1244.
Ђурић је најавио да ће, у складу са јучерашњом одлуком Владе Србије, Канцеларија за Косово и Метохију иницирати формирање правног и економског тима, који ће предузимати мере у циљу заштите имовинских и других интереса Републике Србије и њених грађана у јужној покрајини.
Директор Канцеларије за Косово и Метохију је нагласио да је, и поред потенцијално опасних унилатералних одлука Приштине, међу којима је и јучерашње доношење, такође непримењивог, закона о стратешким инвестицијама, Београд и даље спреман да разговара о имовини и договором дође до решења за све несугласице.
Ипак, како је упозорио Ђурић, после доношења закона о Трепчи" и других једностраних аката у привременим органима самоуправе на Косову и Метохији, ниво поверења Београда у Приштину и њен капацитет да преговара у доброј вери разумљиво је снижен.
Ђурић је нагласио да је за Србију од изузетног значајна подршка коју Уједињене нације, по питању статуса Косова и Метохије, пружају фундаменталним принципима међународног права, што се осликава и у Резолуцији 1244 Савета безбедности, наведено је у саопштењу.
(Танјуг)