overcast clouds
12°C
31.03.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Председнички кандидати бројевима (не) верују

19.03.2017. 22:09 13:52
Пише:

Наиме, ово ће бити једанаести српски председнички избори, а на гласачком листићу наћи ће се исти број – 11 председничких кандидата.  У петак увече разрешено је како ће имена потенцијалних председника бити поређана на гласачком листићу, а из изборних штабова, или од самих кандидата стижу различите реакције. Напредњаци нису претерано посвећивали пажњу чињеници што се њихов кандидат нашао у златној средини – на броју шест, а њихови активисти на друштвеним мрежама позивали су бираче да “  заокруже 6. за Бржу Јачу Бољу Србију ”. Недавно су у Крушевцу страначки активисти свог председничког кандидата и лидера Александра Вучића дочекали својеврсним перформансом, тако што су својим телима формирали “ живу ” шестицу у знак подршке.

Председник општине Ужице Милан Стаматовић процењује да место на листићу одговара квалитету њега као кандидата, уз тврдњу да је то “ чиста десетка”. Уочи извлачења председник Народног слободарског покрета Мирослав Паровић изјавио је да би желео да добије позицију “број пет или 10”, јер је,  како тврди,  имао све петице у школи и десетке на факултету. Жеља му се није испунила јер му је бубањ доледио тројку. Из ДСС су уз страначку паролу “ Човек пре свега ” без коментара додали Александру Поповићу и број девет,  док је Лука Максимовић, познатији као Прелетачевић на свом Фејсбук профилу обнародовао : “ Одличан пет љуби чика – Бели ”.



Лидер радикала Војислав Шешељ овако је прокоментарисао жреб: “ Могао сам и боље проћи на жребу али и 8 је интересантан број. Важан је финални распоред по броју гласова а ту ми се смеше бројеви 1 и 2. ”

Први човек ЛСВ – а Ненад Чанак “ открива ” поводом 11 позиције на гласачком листићу : “ Чим се извлачи нешто у Београду, Војводина буде на задњем месту. А на лотоу, извучена седмица , 1.850.000 еура отишло у београдску општину.”

Присталице Саше Јанковића из “ АПЕЛ – а 100 ” тврде : “ Ми ту ништа не бисмо мењали... Број 1! ”



Председник Покрета Двери Боршко Обрадовић саопштава: “Број 7 ми је иначе омиљени број. Вучић је у проблему између Белог и мене. А ја сам између Вучића и Шешеља. Интересантно.” Његове присталице су му тим поводом на друштвеним мрежама већ нацртале спот са ознаком тајног агента 007.

Бивша функционерка СПС - а, сада опозициона посланица Дијана Вукомановић  бодри свог кандидата, који је “ освојио” друго место на гласачком листићу, повезавши га одмах, на неки начни  са изборним резултатом:  “ Идемо Вуче - са тобом до 2. круга - Србија победити мора ”.

Покрет Доста је било позицију свог лидера Саше Радуловића, број 4, пропратио на Твитеру оптимизмом и вером у срећу - фотографијом детелине са четири листа.



Досадашња пракса није показала да број на гласачком листићу одговара изборном резултату, па је два пута постао председник Србије кандидат који је био последњи на листи. Тако је некадашњи лидер ДС Борис Тадић 2004. постао председник Србије, а у трку је кренуо као 15. и последњи на листићу. Исто се десило и 2012, кад је на председничким изборима победио тадашњи лидер СНС Томислав Николић, који је такође био последњи на списку, и то под редним бројем 12.



Са друге стране кандидат који је добио највише гласова и који је прошао најтеже изборне услове, пошто се тада примењивао и изборни цензус везан за излазност, био је шеф социјалиста Слободан Милошевић, који је  1990. године, први пут изабран за председника Србије, и то на средишњој позицији на гласачком листићу. Он је био 16. кандидат на листи, на којој је тада било чак 32 имена, када је последњи на листићу био Војислав Шешељ, испред њега на 31. месту познати Никола Шећероски. 



Милошевић је другу победу на председничким изборима 1992. остварио као пети кандидат листи, када је прву позицију имао Јездимир Васиљевић, познатији као газда Језда. Милан Милутиновић постао је 1997. године шеф државе, а био четврти на листићу. Други мандат на месту председника Србије Борис Тадић изборио је победом у на изборима 2008, а изборну трку кренуо је као кандидат под редним бројем три, док је тада Томислав Николић био први на листићу, а Миланка Карић последња, на деветом месту. 



Пошто се до сада није поновио исти редни број кандидата као победнички, ипсада да на предстојећим изборима најмање шансе имају кандидати под редним бројевима 3, 4 и 5. На  овим позицијама за предстојеће председничке изборе су Мирослав Паровић, Саша Радуловић и Лука Максимовић алијас Љубиша Прелетачевић Бели. Исто тако, по логици да су два пута победили последњи на листи, мале шансе припадају у Ненаду Чанку.



С. Станковић



Листић без женског рукописа



Ови избори остаће упамћени по томе што на гласачком листићу нема ни једне жене, за разлику од надметања 2012. године, када се на позицији 6. нашла Јадранка Шешељ, а на броју осам Даница Грујичић.

По свему судећи за жене у Србији још увек је могућа једино функција вршиоца дужности председника. Тако су до сада привремено “ шефовале ” са Андрићевом венца уз функцију председница скупштине, Наташа Мићић и Славица Ђукић Дејановић. 

Пише:
Пошаљите коментар