light rain
15°C
18.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Предизборна економија - Од српског Хонгконга до нашег сељака

18.04.2016. 21:25 13:33
Пише:

Без обзира на то ко буде формирао нову владу, агенда и мере ће бити идентичне, само је питање да ли постоји политичка

спремност за болне резове, који су неопходни ако желимо да у годинама које долазе имамо стопу раста, поручио је с „НИН фокус” округлог стола „Економски програми странака за парламентарне изборе 2016” члан Економског савета Српске напредне странке Миленко Yелетовић. Он је истакао да је Влада премијера Александра Вучића уложила максималне напоре у последње две године, као и да СНС намерава, ако добије поверење грађана, да настави реализацију економског програма. Резултате економског програма Владе, по његовим речима, спознале су и међународне финансијске институције, а као пример навео је да је Србија сада на „револуционарном” 59. месту „Дуинг бизнис” листе Светске банке.

– Много је урађено, али предстоји и много тога да се још уради – додао је Yелетовић, примећујући да „нема чаробног штапића”.

Функционер Јединствене Србије Петар Петровић указао је на то да се економски програм те странке не разликује од става осталих коалиционих партнера, изузев по питању времена када је требало неке мере спроводити. Он је истакао да је било неопходно донети све законе да се држава фискално консолидује те да те мере нису биле отров, већ лек.

Економски програм ЈС-а се заснива на отварању радних места, школовању младих и развоју руралних средина. Петровић је поручио да локалне самоуправе не треба да чекају да Влада отвара радна места, већ саме да користе своје позиције да доведу инвеститоре.

Кандидат СПС-а за покрајинског премијера Душан Бајатовић напомиње да се та странка сагласила с мерама фискалне консолидације и штедње, које су преполовиле буyетски дефицит, истичући да су оне биле нужне и да је СПС у спровођењу тих мера учествовао. Упозорио је и на то да је проблем у Србији то што више трошимо него што производимо. Како је истакао, у сектору пољопривреде може се урадити највише, односно тај сектор има потенцијала за најбржи раст.

На питање како омогућити раст пољопривреде када је из године у годину аграрни буyет све мањи, Бајатовић је казао да тај буyет не формира министарка пољопривреде већ Министарство финансија.

Лидер „Треће Србије” Мирослав Паровић сматра да Србија, у економском смислу, може постати слободна пословна зона у Европи, попут Хонгконга.

– Можемо Србију у овом тренутку понудити западним инвеститорима који жели да изместе своју производњу, не због нас, већ због потребе да имају излаз на руско тржиште – нагласио је Паровић. – Потребно је прилагодити законски оквир да такви људи долазе, и неопходно је променити дефиницију домаћих производа, који је тренутно најригиднији у Европи.

Он сматра да Србија треба да тежи неутралности у сваком смислу, па и економском.

С. Ст.

 

Уста пуна бољег живота

Мирослав Паровић критиковао је  што се на позив „НИН Фокуса” одазвало само пет партија од 20 листа које су се пријавиле за изборе. Како је оценио, то показује да, иако су им уста препуна бољег живота, не придају велику пажњу економији.

 

Дверито виде другачије

Председник Српског покрета „Двери” Бошко Обрадовић има другачији став и подвлачи да је економски неолибералан концепт од 5. октобра 2000. па до сада „био отров за српску економију”.

– Сматрамо да је потребно учинити све супротно од оног што је рађено од 5. октобра 2000. наовамо – изричит је Обрадовић. – Таква економска политика нам не треба.

Та странка би, како је казао, подстицала пре свега пољопривредике и све оне који желе да се врате на село.

Пише:
Пошаљите коментар