Посланичке теме: Повереник и политички завереник
Председник НСС-а Маријан Ристичевић питао је на старту заседања колико је коштала политичка каријера Вука Јеремића и да ли је тачно да му је плата
била месечно 10.000 долара, а да је за његов стан издвајано 15.000 долара.
Ристичевић је питао Скупштину и Владу и о „политичком дивљању” заштитника грађана Саше Јанковића, шта ће урадити по питању његових политичких изјава, пошто он очигледно „јури политичку каријеру”. Истовремено је затражио контролу финансијског пословања омбудсмана и повереника за информације од јавног значаја Родољуба Шабића.
– Повереник је постао политички завереник – рекао је Ристичевић, и упитао да ли је тачно да су повереник и омбудсман од амбасаде Велике Британије добили 80.000 фунти за неки пројекат, предочавајући да од „тог тренутка датира њихов неспоразум с Владом Србије”.
СРС тражи анкетни одбор за убиство Ђинђића
Функционер СРС-а Немања Шаровић питао је премијера да ли ће подржати иницијативу коју је парламенту поднела та странка да се оснује анкентни одбор за утврђивање чињеница у вези с убиством Зорана Ђинђића.
– Јасно је да постоји политичка позадина Ђинђићевог убиства – каже Шаровић. – До сада није постојала политичка воља да се она истражи. Желимо да се коначно стави тачка на ту причу, без обзира на то што о Ђинђићу и његовој политици не мислимо ништа добро.
Јовановић: Морбидна идеја
Лидер ЛДП-а Чедомир Јовановић каже да му је идеја подршке иницијативи СРС-а у расветљавању политичке позадине убиства Зорана Ђинђића „морбидна”. Он сматра да има довољно простора да се истина о политичкој позадини истражи без уплитања Шешеља, кога Јовановић сматра веома одговорним за околности које су довеле до Ђинђићевог убиства. Шешељ „само користи ту живу рану да би избегао део своје одговорности за оно што је радио и да би водио обрачуне са својим политичким противницима, а не мислим ту на себе”, рекао је Јовановић, поручујући да ЛДП неће гласати „за” и неће дозволити Шешељу да тако нешто ради.
ДС: Предизборни анкетни одбор
– Очигледно је да убиство премијера Зорана Ђинђића није до краја расветљено – изјавио је посланик ДС-а Горан Јешић.
Уједно је упозорио на то да је „иницијатива сваке политичке организације, нарочито у предизборном тренутку, нарочито о тако осетљивим питањима, искључиво политичко и предизборно питање”. ДС, како је казао, подржава то да државне институције, пре свега Тужилаштво, раде свој посао до краја, и да се ствари окончају „кроз процесе који сада трају”.
Докази и стрелиште у Панчеву
Шеф посланичке групе СДС-а Марко Ђуришић затражио је од премијера Вучића да пружи доказе за, како каже, оптужбе да су он, Александра Јерков, Вук Јеремић и Саша Јанковић против државе и народа и да су издајници.
Ђуришић је питао министре полиције и здравља, Небојшу Стефановића и Златибора Лончара, да ли му је безбедност угрожена због такве премијерове изјаве те да ли треба да буде забринут.
Посланик „Двери” Зоран Радојичић питао је Министарство одбране да ли је стрелиште у Панчеву небезбедно, да ли је тачно да је једном бригадном генералу у Панчеву изграђена викендица, у коју је уложено око 30.000 евра, те да ли је истина да је Војска Србије купила 6.000 неисправних комплета униформи.
Покрет „За спас Србије”
Бивши чланови посланичке групе ДСС-а, с сада самостални посланици у Скупштини Србије, најавили су да ће формирати национално-демократски покрет „За спас Србије”.
Ђорђе Вукадиновић је рекао да су се одлучили на формирање покрета да би се могао чути глас аутентичне националне и демократске опозиције.
Покрет ће, осим њега, Санде Рашковић Ивић и Славише Ристића чинити и одређена група интелектуалца.
И Шаровић ван сале
Посланик СРС-а Немања Шаровић је, након што су му изречене три опомене, искључен са скупштинског заседања. Повод за прву опомену, коју му је изрекао председавајући Верољуб Арсић, било је то што је Шаровић рекао посланицима власти: „Немојте да вам Пословник и председавајући буду буздовани”. Након што је у више наврата инсистирао на томе да разјасни своје речи, сматајући да никог није увредио тиме што је желео да их упозори да не буду „буздовани владајуће коалиције”, председница Маја Гојковић му је, уз тумачење „није шија него врат”, изрекла још две опомене, проценивши да је тиме што није желео да седне, него је с рукама увис махао Пословником, ометао рад других парламентараца.
Мере удаљења за седнице још увек важе за посланике ДЈБ-а Татјану Мацуру и Бранислава Михајловића и Балшу Божовића (ДС), који су ван сале још од 21. новембра.
С. Ст.