Поподне нова седница, посланици о платама у јавном сектору
Посланици републичког парламента започеће данас после подне нову ванредну седницу, на којој ће као прву тачку дневног реда разматрати Предлог закона о
систему плата запослених у јавном сектору.
На дневном реду су још и законски предлози о општем управном поступку и о изменама и допунама Закона о територијалној организацији Србије, који је поднео народни посланик Бранислав Блажић (СНС).
Предлог закона о систему плата запослених у јавном сектору обухвата око 500.000 грађана којима је држава послодавац, а предвиђа да се све зараде обрачунавају на основу истих елемената, исте основице и јединствене матрице распона коефицијената, како би се остварио принцип "једнака плата за једнак рад".
Распон коефицијената ће се, како је наведено, дефинисати посебним законима, чије доношење се очекује након усвајања овог такозваног кровног прописа.
Предвиђено је и да постоји основна плата, која се добија множењем основице и коефицијента.
Коефицијенти ће бити утврђени пратећим прописима, али се основица одређује сваке године у складу са буџетом Републике за наредну годину.
За цео јавни сектор ће, како је наведено, бити утврђена јединствена основица и то законом о будету за сваку годину, али и уз претходно прибављено миљење Социјално-економског савета.
Када је у питању Предлог закона о општем управном поступку, предложена решења подразумевају да државни органи и органи локалне самоуправе више неће од грађана моћи да траже да доносе документа из службених евиденција, као што су уверења и разни изводи, јер ће ту обавезу имати органи и то по службеној дужности.
Предлог закона садржи одредбу о размени података из службене евиденције, која се подиже на ниво начела, што ће у свакодневном животу значити да државни органи и органи локалне самоурпаве више неће моћи да од грађана, позивајући се на поједине законе и одредбе, траже да доносе документа из службених евиденција, а службеници, који поступају у управном поступку биће у обавези да по захтеву грађана прибаве податаке управо из тих евиденција и то по службеној дужности.
Грађани ће, када закон буде усвојен, бити ослобођени плаћања таксе за те податке, чиме штеде и време и новац, пише у образложењу.
Пуна примена тог закона планирана је од јула идуће године, а примена појединих одредаба почеће за 90 дана од усвајања у парламенту.
Изменама и допунама Закона о територијалној организацији Србије је предложено да Вршац, Кикинда и Пирот добију статус града.
У образложењу се наводи да су то пограничне општине, којима треба помоћи да се давањем статуса града створе услови за више инвестиција и бољи економски развој.
"Из пограничних места, као што су Вршац, Кикинда и Пирот, појачан је одлив становништва, посебно младих и стручних људи ка централним подручјима државе. То се неповољно одражава на безбедност и правилан регионални развој земље. Унапређивање статуса ових јединица локалне самоуправе допринеће њиховом развоју и пуном коришћењу привредних, кадровских и природних капацитета", објаснио је посланик Блажић.
(Танјуг)