moderate rain
12°C
03.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Помен жртвама и опомена да се злочин никад не понови

04.01.2017. 21:49 21:12
Пише:

Централни помен обележавања 75. годишњице злогласне јануарске рације у Бачкој, одржан је у Чуругу. Након парастоса у Храму Вазнесења Господњег, који је служио митрополит

загребачко-љубљански Порфирије, уз служење епископа бачког Иринеја у Музеју жртава рације у центру Чуруга одржан је помен, потом су се окупљенима обратили председник општине Жабаљ Чедомир Божић, председник Скупштине Војводине Иштван Пастор и председник Покрајинске владе Игор Мировић.

Они су истакли да помен зашлужују све невине жртве, али и да је то и опомена да се такви злочини више никада не понове. Након обраћања челника Покрајине и општине Пастор, Мировић и представници општине Жабаљ и Меморијалног друштва “Рација 1942” у некадашњем магацину смрти су положили венце. Председник Покрајинске владе Игор Мировић у свом обраћању прво је подсетио на крваве јануарске догађаје у Шајкашкој области 1942. године који су убрзо настављени у Новом Саду.   

- Пре тачно 75 година се у ледом окованој Шајкашкој чинило да је нељудско заувек узмакло пред људским. – рекао је Мировић. - Само овде у Чуругу, за свега неколико дана побијено је готово 900 невиних људи. Убијени су редом – мушкарци, жене, деца, старци, свештеници, лекари, угледни трговци, апотекари, вредни и имућни домаћини, обични људи посвећени једино миру и благодети својих породица.

Он је рекао да је тај злочин без преседана у историји ових простора настављен и у другим мастима да би, од 21. до 23. јануара 1942. године крвави врхунац доживео у Новом Саду. За мање од месец дана у Јужној Бачкој је укупно убијено готово 4.000 Срба, Јевреја, Рома и осталих којима је једини грех био то што су припадали својој нацији и вери.

- Њиховим сенима ми се данас, с најдубљим пијететом клањамо на овом месту на којем још као да се чују њихови јауци и које је, због незаборава који заслужују сви невини страдалници, претворено у њихов музеј. Њихове душе вапе за нашим вечним сећањем и ми смо им га дужни. И због њих, и због себе самих. Јер ко заборави злочин, осуђен је да се злочин понови и да у њему опет буде жртва или, што је још горе, да га поново сам почини. А ми не желимо ни једно ни друго. Зато ћемо, наредних дана обићи и Жабаљ, Мошорин, Лок, Тител, Гардиновце, Бечеј и друга места Јужне Бачке да се поклонимо жртвама и заветујемо да их никада нећемо заборавити  – поручио је Мировић. 

Он је нагласио и то да смо дужни и свим другим невиним жртвама тих страшних времена и да смо зато у Чуругу сви заједно, без обзира на којој страни су у страшном колоплету историјских збивања током Другог светског рата били наши преци. 

- Ту смо са јасном свешћу да истинског помирења и трајног мира међу људима и народима нема ако бројимо и осуђујемо само туђе, а прећуткујемо сопствене грехе. Не боримо се против туђег зла злом у себи, учио нас је наш блаженопочивши патријарх Павле – подсетио је Мировић.

Председник Скупштине Војводине Иштван Пастор је истакао да нико не може побећи ни од своје, ни од заједничке историје и да је мало ко веровао да ће, као што је то данас, Чуруг постати заједнички симбол страдања. Он је истакао да су данас, када су деценије протекле од ратних збивања, припадници два народа спремни и жељни заједничког поклањања пред жртвама и да не верујемо деценијама поновљеним демагогијама да злочин може бити колективан.

- Злочин  увек има своје лице. Заједнички може бити само саосећај и поклањање жртвама – рекао је Пастор.  Он је подсетио да су се у јуну 2013. године председници Србије и мађарске заједнички поклонили жртвама у Чуругу, онима из 1942. и онима из 1944 -45. године и изрекли просту истину да се у рату бирају стране, а починилац злочина има своје име и презиме. 

- Оно што жртве чини жртвама је немилосрдна чињеница, да жртве никада немају могућност избора – рекао је Пастор. – Страдали у хладним данима јануара 1942. године нису имали избора. За страдалог чурушког паора, шустера, пекара, бирташа није било правде у рату. Њихову судбину је одредила политика злочина, злочиначка идеологија.

Пастор је нагласио да је наша дужност и обавеза да сачувамо успомене на чурушке страдалнике наводећи да би у Топаловом магацину током целе године требало одржавати отворене разговоре о суочавању са прошлошћу, као и да би се требало сетити и свих добрих и праведних људи који су како 1942. тако и 1944-45 године ризикујући свој живот покушали да спасе животе својих комшија. Обележавању годишњице рације у Бачкој присуствовало је велики број Чуружана, представници Меморијалног друштва “Рација 1942”, које окупља потомке настрадалих, представници општине Жабаљ. градоначелник Новог Сада Милош Вучевић, генерални конзул Мађарске у Суботици Јанош Бабић, представница амбасаде Мађарске у Београду Жофиа Ђенђеш и председник Јеврејске општине у Новом Саду Горан Леви. 

Ержебет Марјанов

Фото: Б. Лучић

Пише:
Пошаљите коментар
Укупан број коментара је: 0