Политичке чарке засениле и буџетске ставке
Из здања српског парламента премијер и лидер напредњака Александар Вучић у уторак је први пут саопштио да ванредни парламентарни избори јесу тема о којој се размишља. Како је рекао,
зна шта би лично желео, али одлука о томе да ли ће грађани, осим редовних избора за председника, ванредно гласати и за посланике, неће бити само његова већ ће јој претходити више кругова консултација. За сада је једино познато да ћемо крајем јануара, најкасније почетком фебруара, знати кога ћемо све бирати у априлу 2017. године. Уколико Вучић „пресече”, то ће бити трећи ванредни парламентарни избори заредом.
Изборна прича ових дана провејавала је и са скупштинске говорнице док се разговарало о буџету за наредну годину па је и сама атмосфера у сали парламента жестином подсећала на предизборну кампању. Опозиција је искористила присуство премијера па су се неретко, уместо буџетских бројки, могле чути оптужбе о томе ко финансира владајућу странку, ко тајно подржава напредњаке, а поново је спомињана и наводна крађа избора.
Предводник „Двери” Бошко Обрадовић питао је чак председника Владе „шта каже комесар Јоханес Хан, ко мора да буде следећи председник Србије”, оптуживши га да је наредио „мученом Ђурђевићу изборну крађу на последњим изборима и да три изборне листе опозиције морају бити спуштене испод цензуса”. Председница парламента Маја Гојковић је одговорила: „Извређали сте пола Србије. Нема кога нисте увредили у вашем обраћању. Увредили сте 249 посланика, нисте ни свесни да сте увредили, мислим, вас сам изузела. Страшне ствари сте изговорили у овом парламенту. Испаде да је 250 посланика овде зато што је покрало изборе. Ви сте признали резултате тих избора јер сте ушли овде у овај парламент. Сад, на који начин, ја то не знам”.
А Вучић је ,између осталог, поручио Обрадовићу да се „разликујемо и у томе што ви кажете – комесар Хан је рекао ко ће да буде председник. Мени ниједан комесар, ниједан страни министар, ниједан шеф било које комисије или било чега или било који амбасадор не сме ни да говори било шта о унутрашњим приликама у Србији, само о реформама које треба да проводим. Колико се сећам, када сте пљачкали изборе и када сте крали народну вољу да бисте могли да седнете овде и да примате високе плате, а да не радите ништа или врло мало, да бисте покрали то све, па ви сте и амбасадоре ангажовали, и то оне против којих говорите данас, сваки дан. Хоћете опет да их ангажујете?”, упитао је он.
Слике из парламента само су део политичког фолклора због којег би могли уследити и парламентарни избори. Иако Вучић то није децидирано рекао, у његовим обраћањима медијима често се провлачи незадовољство због критика које у делу јавности трпе Влада и он лично. Како је више пута истицао, на мети су у „истом пакету” и они који се „усуде” да похвале неки потез власти. Приликом последњег разговора с посланицима о буџету готово незапажено је прошао његов апел, након дискусије Горана Ћирића (ДС) да је „веома важно да седнемо, да разговарамо и да видимо можемо ли да постигнемо одређене договоре о томе како Србија да функционише и како да функционишу њене институције ”.
– Ја вам још једанпут обећавам и спреман сам о томе да разговарамо. Дакле, и за предстојеће председничке, видећемо да ли и парламентарне изборе. Имаћете пуну могућност разговора о било чему, о заједничкој заштити… дакле, да разговарамо о томе, и да будемо на свакој кутији заједно, и да сваки глас буде сачуван. Ако ви победите, ми ћемо да кажемо – честитамо вам, победили сте. Србија мора да настави мирно у будућност без подела, што очекујемо уколико се деси обрнуто – предочио је Вучић, уз опаску: – Ја верујем да ће неки, у складу с акцентом који користе, имати краткоизлазну кампању, а неки, богами, и дугоизлазну. Потпуно свеједно, сигуран сам и уверен у то да грађани Србије знају да изаберу, а да би грађани Србије, бирајући или вас, или нас, увек изабрали дијалог између нас, као најбољи метод и најбољи начин за решавање проблема у Србији.
Да је тешко било шта похвално рећи о власти, ових дана је на својој кожи остетио ЛДП и његов лидер Чедомир Јовановић, који је, након што је позитивно говорио о буџету, готово изопштен из опозицоног табора. По Јовановићевом уверењу, „јасно је да је европска будућност земље под великим притиском, да Вучић неће моћи још дуго да маневрише као што је то чинио до сада, и да ће неке одлуке морати да се донесу”.
– Ако имамо истовремено парламентарне и председничке изборе, онда је, заправо, елементарни политички ред да онај кога подржавамо на председничким узврати подршком на парламентарним јер се тако хомогенизује бирачко тело и долази до позитивних резултата – сматра Јовановић. – То није никакав услов ЛДП-а, то се само по себи подразумева.
Светлана Станковић
Шта мисли председник
Као могући датум за одржавање председничких избора и актуелни шеф државе Томислав Николић навео је 9. април. Сам Николић је, могло би се рећи недавно, 4. марта ове године, тачно у подне потписао Указ о распуштању Скупштине Србије и Одлуку о расписивању избора за 24. април. На питање какав је његов став о евентуалним поновним парламентарним изборима, одговорио је да сматра да Влада ради добро и да има поверење у њу, али да се она може одлучити за изборе ако сматра да се одлуке у парламенту тешко доносе и да треба проверити вољу бирача. По Николићу, у времену реформи боље је изборе одржавати чешће да би се видело да ли грађани подржавају мере Владе, а не увек чекати крај мандата.
Опозиција и опозицији
– Нисмо могли да прећутимо добре стране буџета, које су резултат жртве милиона људи који су у време кризе стегли каиш. Нас њихова жртва обавезује – рекао је лидер ЛДП-а Чедомир Јовановић. – Као што Ђоковић Мареју после пораза пружи руку и каже: „Свака част”, тако и ми немамо проблем да кажемо да је буџет искорак и проблем мање за друштво које се дави у мору других проблема. Зато смо ми опозиција Вучићу, али и делу опозиције која је вођена себичном логиком – што горе, то боље.