Подршка новом руководству РТВ, против притисака и привилегија
Протестни скуп грађана “Стоп анархији” организован синоћ испред зграде Радио телевизије Војводине, као одговор на три претходна “Подржи РТВ”,
дао је пуну подршку новом руководству те куће, као и већини новинара РТВ-а који, како се чуло са импровизоване бине, ових дана трпе велики притисак од стране мале групе, која се бори за своје досадашње привилегије и висока примања.
Више од седам хиљада људи који су се синоћ окупили затражили су хитне промене у Покрајини, хапшење свих који су одговорни за корупцију и отимачину народног новца, као и политичку лустрацију оних, који су осиромашли грађане Војводине, а сами постали енормно богати.
Грађански протест организовала је група професора новосадског универзитета и велики број невладиних организација као и удружења грађана.
Професор Филозофског факултета Ненад Крстић, један од организатора скупа, који је и дописни члан САНУ рекао је да би на бини најрадије водио дијалог са онима који другачије мисле, али како је истакао, они неће да разговарају. Крстић је апеловао да се дијалог врати у институције система јер, како је навео цитирајући Достојевског “сваки владар кога доведе улица, лошији је од оног претходног, а и њега ће једном свргнути неки други револуционар.”
„Порука организатора скупа је да се очува мир и да се проблеми решавају у институцијама система уз подршку легално изабраном руководству РТВ-а”, рекао је између осталог професор Филозофског факултета у Новом Саду Ненад Крстић.
„Нашем народу је потребан мир, да радимо, да се бавимо пословима пред нама. Када сам у дилеми, тражим савет од писаца и филозофа, а овај пут сам читао Волтера који каже: Доста је било препирки, дајте да обрађујемо наш врт”, рекао је Крстић.
Наш врт је Србија и дајте да се посветимо обрађивању нашег врта, додао је он.
Публициста Милорад Вукашиновић, који се представио као незванични портпарол иницијатора скупа, позвао је Управни одбор РТВ-а да испита све финансијске малверзације у тој кући и позвао победнике априлиских избора да што пре формирају све институције система и да спрече институционални вакум. Он је рекао и да је у последњих 16 година РТВ-а уз подршку одлазеће власти у Војводини формиран систем по коме пет одсто привилегованих уредника заради више него 95 одсто запослених у РТВ.
Новинар Ђорђе Вукмировић, некадашњи члан управног одбора РТВ анализирао је збивања у медијском јавном сервису РТВ од пролеће 2006. године кад је како је навео установљен као јавни сервис грађана Војводине до данас. Како је навео РТВ као прави медијски сервис функционисао је само две године, од 2006. до 2008. године, када је покрајинска администрација, незадовољна што се њени функционери не појављују довољно, два- три пута у информативном програму, направила својеврсну окупацију РТВ-а. Тада је смењена председница УО Гордана Димић Ђурђевић и директорица Дина Вранешевић, које су биле нестраначке и надстраначке лишчности.
- Шта су затекли? Затекли су завршену нову систематизацију радних места са оптималних 960 радника, колико је радника РТВ потребно да функционише у свим њеним сегментимам и затекли су потпуно обновљен возни парк. и најзад два милиона евра издвојену на одвојеном рачуну за почетак изградње нове зграде РТВ – рекао је Вукмировић.
Он је казао да од 2008 године наплата преплате је континуирано опадала, да би на карју морали да је укидају, а финансирање јавног сервиса је преузела држава.
- Новац издвојен за зграду су потрошили, број запослених не само да нису смањили на оптималних 960, него су са 1.140 колико је било за тих осам година повећали на 1.500 – истакао је Вукмировић.
Вукмировић је на крају свог обраћања рекао да сви запослени у РТВ имају велику подршку грађана и да РТВ није власништво ниједне политичке странке нити запослених у тој медијској кући, већ да је власништво свих грађана Војводине и да мора да води рачуна о интересима свих грађана Војводине.
По завршетку скупа, окупљени су спонтано кренули испред зграде покрајинске владе, где су задржали неких двадесетак минута, а након тога су се разишли.
Е. Марјанов
Медијски мрак трајао 16 година
Студент Новосадског универзитета Иван ЂорђевиЋ поручио је са бине да је у РТВ медијски мрак трајао 16 година, а од када су Бојан Пајтић и његова странка ушли у ову телевизију и није могла да се чује реч опозиције.
- Свако има право на своје мишљење, и слободу говора. Зато смо данас овде дошли да подржимо ове људе из ове куће, јер је ново руководство куће изабрано унутар ње – казао је Ђорђевић. - Слобода говора нема алтернативу. Запослени у РТВ константно и свакодневно трпе притиске од мањине људи који не може да разуме да је власт смењива категорија.
Он је питао зашто су сви ћутали. када је Борислав Лабудовић, Пајтићев близак сарадник преузео руководство РТВ и доводио људе блиске ДС.
- Да ли је то нормално да у РТВ се ради онако како каже власт. Није нормално да су 2011. године доводили људе из Београда да раде у РТВ само зато што су били послушни власти и били демократи., марионете ДС-а? – питао је он.
Новинари нису сами
Политиколог Марија Анђић навела је да, данас када је легално и легитимно изабрано руководство РТВ-а, једна мања група људи се буни, а није се нико бунио када су у ту кућу доведени људи са стране само зато што су били политички подобни.
- Окупили смо се овде да се заједно изборимо против притисака на новинаре РТВ –а. То је наша борба. Јавни сервис није и не треба да буде оруђе у рукама Бојана Пајтића, нити било кога пре ни после њега – поручила је. - Сведоци смо свакодневног притисака на новинаре РТВ-а Окупили смо се да им дајемо подршку да покажемо да нису сами да ћемо се с њима борити за њихова права и слободу да неометано обављају свој посао – истакла је она.
Пароле, паткица и петао
Учесници скупа су носили пароле са прецртаном жутом паткицом, „Пајтић старлета” са сликом Пајтића у купаћем костиму, „Где су паре” са сликом Саше Радуловића и „Ујединитељ лопова” такође са његовом сликом, затим „Слобода новинарима од жутих окова”, а један од учесника понео је петла.