Почело штампање гласачких листића, важи и Чича Глиша
заштићеном воденим жигом, из штампе ће изаћи 6.757.793 гласачка листића. Почетку штампања присуствовали су представници РИК-а, међу којима и председник Владимир Димитријевић, и директорка „Службеног гласника” Јелена Триван. Штампање и паковање гласачких листића по броју за свако бирачко место трајаће шест дана, односно до 29. марта.
Листићи који треба да омогуће избор новог шефа државе штампаће се с једном, две, три, четири или пет језичких варијанти, у зависности од тога који су језици и писма у службеној употреби у појединим општинама и градовима у Србији. Тако ће гласачки листићи с једном или две језичке варијанте бити штампани на хартији формата А-4, а они са три, четири или пет – на хартији формата А-3.
Републичка изборна комисија раније је утврдила да ће за изборе за председника Србије бити штампано 6.757.793 гласачка листића, а тај број обухвата укупан број бирача на дан 17. марта и 33.621 као резерву гласачких листића, што је 0,5 одсто од укупног броја грађана с правом гласа.
На овим изборима грађани могу да се определе између 11 кандидата. Бирач може гласати само за једног кандидата, тако што ће заокружити редни број испред његовог имена. Закон прописује да грађанин сам пресавија попуњени гласачки листић тако да се не види како је гласао и ставља га у одговарајућу гласачку кутију, а затим напушта бирачко место.
Ових дана доста се у јавности причало о томе шта доноси новина у тумачењу о томе који се гласачки листић сматра важећим. Ранија пракса је била да се листићи на којима је дописан коментар или цртеж сматра неважећим. Тако је популарни Чича Глиша многе гласачке листиће избацио „из бубња” за утврђивање изборних резултата. На протеклим парламентарним изборима прецртан гласачки листић или глас за Чака Нориса или Новака Ђоковића формално се није рачунао, али математички је погодовао странкама с највише освојених гласова на изборима.
На прошлим изборима СНС је освојио 48,34 посто гласова, али када им је придодат део „колача” од неважећих гласова и странака које нису прешле цензус, имали су 63,2 одсто мандата. Тако и на овим изборима, приликом утврђивања изборних резултата у обзир се узимају гласали, а не само број изашлих бирача. Под онима који су гласали подразумевају се сви који убаце листић у гласачку кутију, па и онај неважећи. Самим тим, и ти бирачи утичу на изборни резултат јер и они улазе у збир по којем се одређује да ли је неко освојио педесет одсто плус један глас за победу, или се иде у други круг.
По упутству Републичке изборне комисије, којег ће се у свом раду држати бирачки одбори, важећим се сматра и гласачки листић који је попуњен на начин из којег се са сигурношћу може закључити за кога је бирач гласао. Тако ће у пребројавање гласова ући и листић на којем су исписани или нацртани коментари, пароле и друге поруке, или су имена других кандидата или називи других предлагача кандидата прецртани.
С. Станковић
Неважећи
Неважећим се сматра непопуњени гласачки листић, као и гласачки листић који је попуњен тако да се не може утврдити за коју је изборну листу бирач гласао. То би, на пример, био листић на којем је бирач заокружио или подвукао више од једног редног броја испред имена и презимена кандидата, или би заокружио или подвукао више од једног имена и презимена кандидата. Исто тако, неважећим би се сматрао листић на којем је бирач заокружио или подвукао више од једног назива предлагача кандидата.