Осам нових кандидата за министре
По предлогу мандатара Александра Вучића, нова влада Србије ће имати осам нових имена, од којих ће троје бити министри без портфеља.
Нова имена у будућој влади су Бранислав Недимовић, Младен Шарчевић, Горан Кнежевић, Владимир Вукосављевић, Ана Брнабић и Нела Куборовић. Нови министри без портфеља су Славица Ђукић Дејановић и Милан Кркобабић.
Без фотеље су остали Иван Тасовац, Жељко Сертић, Срђан Вербић, Никола Селаковић, Снежана Богосављевић Бошковић и Кори Удовички.
Бранислав Недимовић – Бивши градоначелник Сремске Митровице Бранислав Недимовић предложен је за новог министра пољопривреде. Рођен је 1977. године у Сремској Митровици, где је завршио основну школу и гимназију, потом је дипломирао на Правном факултету у Новом Саду. Члан је Српске напредне странке од јануара 2015. године. Раније је био члан Демократске странке Србије и у три мандата је био и народни посланик те странке, да би је 2008. године напустио због неслагања с политиком странке Оснивач је Групе грађана „Вредна Митровица”, која је настала обједињавањем више невладиних организација.
Младен Шарчевић – Ново име у Влади Србије. Он треба да наследи Срђана Вербића у портфељу просвете. Шарчевић је генерални менаyер Образовног система „Руђер Бошковић”. Рођен је 1957. године у Београду, где је завршио основну школу и гимназију, затим Природно-математички факултет у Београду, на Одсеку за географију. Током школовања постизао је врхунске резултате и стекао је право на убрзане студије и стипендије за постдипломске студије. Дипломирао је с 22 године. Оснивач је више приватних школа у Србији и региону.
Горан Кнежевић – Кандидат за министара привреде. Рођен је 1957. године у Банатском Карловцу. Основну и средњу школу завршио је у Зрењанину, а Економски факултет у Београду. Радну каријеру је започео у комбинату „Срево Михаљ” од 1990. до 2000. године. Био је и генерални директор „Серво Михаљ – турса”. За градоначелника Зрењанина изабран је 2004. године, на тој функцијије био три мандата. Током његовог мандата Зрењанин је проглашен за Град будућности и најбоље место за инвеститоре у Југоисточној Европи, а он за градоначелника с визијом. Од 2012. је министар пољопривреде, шумарства и водопривреде, а од 2014. члан Одбора директора НИС-а. Више пута је биран за посланика Скупштине Србије. Члан СНС-а је постао почетком 2010.
Владан Вукосављевић – Предложен је за министра културе и информисања. Рођен је у Београду 1962. године, где је завршио основну школу и гимназију. Дипломирао је на Правном факултету у Београду. Постдипломске студије је радио из области Међународни уговори у спољној трговини. Радио је у спољној трговини, бавио се продајом некретнина и пружањем правних услуга. Од 2004. године је члан Крунског савета породице Карађорђевић. Био је потпредседник Управног одбора Задужбине „Милош Црњански”. Писао је за „Правник”, „Студент” и „Нин”. Вукосављевић је 2013. године био именован на функцију секретара за културу града Београда.
Ана Брнабић – Кандидаткиња за министарку државне управе и локалне самоуправе. Рођена је 1975. године. Школовала се у иностранству, 1998. године завршила је „Нортвуд” универзитет у САД, област бизнис-администрација, потом је 2001. магистрирала на британском универзитету ХУЛЛ. Ана Брнабић је до сада била председница Управног одбора Националне алијансе за локални економски развој (НАЛЕД). Извршна је директорка „Пехим фондације” од њеног оснивања 2010. године. Ангажована је и у Компанији „Континентал винд Србија”, где ради на реализацији инвестиције вредне 300 милиона евра у ветропарк у општини Ковин. У 2013. години је добила признање „Бизнис-дама године” у категорији друштвено одговорно пословање.
Нела Кубуровић – Доскорашња помоћница министра правде у сектору правосуђа је кандидаткиња за министарку правде. Рођена је 1982. године у Сарајеву. Основну школу и гимназију завршила је у Београду, потом 2005. године и правни факултет с изузетним успехом. Постдипломске студије је завршила на Смеру за привредно право. Током студије похађала је двогодишњу наставу у оквиру „Правне клинике”. Била је стипендиста Фонда за младе таленте Владе Републике Србије. Нела Кубуровић је у Министарству правде од 2008. године радила најпре као саветница за послове Високог савета правосуђа, а од априла 2009. за пружање стручне помоћи Високом савету судства и Државном већу тужилаца. У августу 2009. године засновала је радни однос у Административној канцеларији ВШ-а као саветница у Сектору за нормативне послове, а у мају 2013. распоређена је на место начелнице Одељења за статусна питања судија у Административној канцеларији ВШ-а. За помоћницу министра правде изабрана је јула 2014. године, а месец касније именована је за чланицу Европске комисије за ефикасност правосуђа (ЦЕПЕЈ) као представница Републике Србије. Учествовала је у раду седница ЦЕПЕЈ-а.
Славица Ђукић Дејановић – Бивша посланица, министарка здравља и председница Народне скупштине је нова кандидаткиња за министарку без портфеља. Рођена је 1951. године у Рачи. Завршила је Медицински факултет у Београду, магистрирала и докторирала на истом факултету 1983. и 1986. године. Редовна је професорка и шефица Катедре за психијатрију Медицинског факултета у Крагујевцу. Главни је истраживач у великом броју клиничких студија и научноистраживачких пројеката. Чланица је Социјалистичке партије Србије од њеног оснивања 1990. године. У пет мандата је била посланица у Скупштини Србије, а између 2008. и 2012. године и њена председница. Године 2012, кад је тадашњи председник Србије Борис Тадић поднео оставку, била је и вршилац дужности председника државе. Славица Ђукић Дејановић данас је директорка Клинике за психијатријске болести „Лаза Лазаревић”.
Милан Кркобабић – Један од оснивача Партије уједињених пензионера Србије, чији је и председник од 2014. године, такође је нови кандидат за министра без портфеља. Рођен је 1952. године у Качареву. Гимназију и Економски факултет је завршио у Београду, стручно искуство је стекао од приправника до директора на финансијским и банкарским пословима. Био је заменик градоначелника Београда од 2008. до 2012. године, када је именован за директора ЈП „Пошта Србије” Београд. У годинама 2008, 2012. и 2014. биран је за одборника Скупштине града Београда, а 2012, 2014. и 2016. био је биран за народног посланика и председника посланичке групе ПУПС-а у Народној скупштини.
Е. Марјанов
Тајно гласање
Скупштина Србије одлучује о избору владе у целини, тајним гласањем, осим ако се не одлучи да се гласа јавно, а Влада је изабрана већином гласова од укупног броја народних посланика. Мандат владе тече од полагања заклетве пред Народном скупштином, а заклетва гласи: „Заклињем се на оданост Републици Србији и својом чашћу обавезујем се да ћу поштовати Устав и закон, да ћу дужност члана владе вршити савесно, одговорно и предано и бити посвећен очувању Косова и Метохије унутар Републике Србије”. После положене заклетве, председник и чланови владе потписују текст заклетве и предају га председнику Народне скупштине.
Славица Ђукић Дејановић: Бавићу се питањима из своје струке
Популациона политика, превенција насиља и заштита угрожених и осетљивих група требало би да буду области којима ће се бавити министарство без портфеља на чијем челу ће бити заменица председника СПС-а Славица Ђукић Дејановић.
Славица Ђукић Дејановић, која је неуропсихијатар, Тањуг у је рекла да ће због преласка у владу напустити досадашње место директора Клинике за психијатријске болести „Лаза Лазаревић”.
Она очекује да ће се бавити питањима из своје струке, укључујући рад у заједници, зашиту деце и особа са сметњама у развоју, превенцију насиља...
– Претпостављам да ће то бити задаци, али сачекајмо прво да чујемо шта ће данас рећи мандатар – рекла је Славица Ђукић Дејановић.
Недимовић: Усклађивање с европском пољопривредом
Кандидат за новог министра пољопривреде Бранислав Недимовић рекао је да је потпуно свестан потенцијала и недостатака српског аграра, те да је од велике важности да се што пре крене у решавање проблема у тој области.
Недимовић, кога је мандатар Александар Вучић предложио за министра у будућој влади, рекао да нема веће части и обавезе него покушати да се у Србији сектор као што је пољопривреда унапреди. На питање у којим ће се тачно правцима развијати аграрна политика земље у наредне четири године, одговорио је да ће се то знати у наредним данима, кад премијер Вучић изнесе експозе.
Недимовић је такође истакао да је један од приоритета усклађивање с европском пољопривредном политиком, истичући да је управо заједничка политика у тој области један од стубова Европске уније.