few clouds
10°C
03.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Одбачен захтев за ревизију пресуде по тужби БиХ против Србије

09.03.2017. 21:38 13:52
Пише:

правног заступника Сарајева. На основу писама чланова Председништва БиХ, утврђено је да одлуку о подношењу захтева за ревизију нису донеле надлежне институције, наводи се у писму из Хага.

Председавајући Председништву БиХ Младен Иванић изјавио је да је за њега одлука Међународног суда правде у Хагу да одбије захтев за ревизију пресуде по тужби БиХ против Србије била очекивана. Министар спољних послова БиХ Игор Црнадак истиче да је то порука да БиХ може функционисати само заједно и споразумно.

Иванић је, на ванредној конференцији за новинаре, рекао да МСП неће разматрати тај случај јер, како су образложили, ниједан релевантни орган БиХ о томе није донео одлуку.

– То је за мене очекивано и ја сам недељама и данима говорио и на то упозоравао – рекао је Иванић, подсетивши на то да, нажалост, део људи није хтео то да чује.

Оценио је да је таква одлука МСП-а озбиљно подржала дејтонску БиХ.

– Нико више не може доносити одлуке у име БиХ осим њених институција – рекао је Иванић, и додао да само таква БиХ има шансу да функционише, а да је сваки други покушај удар на државу.

Оценио је да је то била, како је рекао, сложена политичка битка.

– Да на време нисам почео радити на томе, вероватно не бисмо остварили тај резултат – рекао је Иванић.

Како је додао, одлуку сматра неком врстом личног успеха у својој политичкој каријери.

– У појединим тренуцима осећао сам се као неко коме је намењено да буде крив и одговоран, и осећао сам да многи фактори у РС нису стајали иза мене него гледали да се они сачувају – казао је Иванић.

Министар спољних послова БиХ Игор Црнадак изјавио је да је одбијањем захтева за ревизију пресуде против Србије МСП заправо послао поруку да БиХ може да функционише „само заједнички и договорно”.

Црнадак је, на заједничкој конференцији за новинаре с Иванићем, рекао да такав исход захтева за ревизију шаље заправо две позитиве поруке. Прва је да одговорни за све то морају јасно да повуку потезе и покажу да су спремни да иду напред. Као другу важну поруку те одлуке МСП-а, Црнадак је навео да судови БиХ треба да наставе да пресуђују онима који су чинили злочине, историчари треба да пишу историју, „а ми, политичари”, како је рекао, „да се бавимо тиме како да завршимо процес помирења и како да се заједнички окренемо будућности”.

Хрватски члан Председништва БиХ Драган Човић потврдио је новинарима у Мостару да је суд одбацио захтев за ревизију пресуде, и додао да су институције БиХ о томе обавештене писмом из Хага.

Бањалучке „Независне новине” преносе да се у образложењу суда наводи да захтев за ревизију нису поднеле надлежне институције БиХ.

„Суд је прописно размотрио мишљења која су чланови Председништва изнели у својим писмима. Суд сматра да садржај тих писама показује да никакву одлуку нису донела надлежна тела, у име БиХ као државе, у погледу захтева за ревизију Пресуде од 26. фебруара 2007. године у случају примене Конвенције о спречавању и кажњавању злочина геноцида, БиХ против Србије. Стога, не може се ништа предузети у вези с документом под називом ‘Апликација за ревизију Пресуде од 26. фебруара 2007. године у случају примене Конвенције о спречавању и кажњавању злочина геноцида’”, написао је представник МСП-а Филипе Куверер. Суд у Хагу одбацио је захтев за ревизију пресуде због оспореног легитимитета правног заступника Сарајева Сакиба Софтића који га је 23. фебруара предао. Захтев је предат на иницијативу Бакира Изетбеговића и без претходне сагласности Председништва БиХ.

Суд је након тога затражио од бошњачког члана Председништва БиХ Бакира Изетбеговића да појасни легитимитет Софтића, а затим је затражио да Председништво БиХ саопшти своје становиште о ревизији пресуде. Чланови Председништва су се о томе изјаснили појединачно.

Е. Д.

 

Николић: Аргументација српске стране правно утемељена

Председник Републике Србије Томислав Николић рекао је да је таква одлука Међународног суда правде у Хагу апсолутно исправна јер би свако друго решење озбиљно угрозило функционисање БиХ као државе и додатно допринело непотребном подизању тензија у односима са Србијом, што никоме није потребно ни сад нити било кад, рекао је председник Томислав Николић, саопштила је Служба за сарадњу с медијима.

– Очување стабилности у региону вредност је којој је Србија посвећена и зато исто очекујемо и од других – истакао је Николић, и додао да је српска страна у БиХ реаговала на прави начин, показавши велику политичку зрелост и одговорност према будућности региона. – Очигледно је аргументација српске стране била правно и чињенично утемељена и резултат је оваква одлука Међународног суда правде.

 

Изетбеговић: Захтев није био противВучићеве Србије

Бошњачки члан Председништва БиХ Бакир Изетбеговић изјавио је  да захтев за ревизију тужбе није био уперен против „Вучићеве Србије”, и истакао да је српски премијер и кандидат за председника Србије, чији се долазак у Сарајево очекује 16. марта, добродошао у БиХ.

– Вучић је добродошао и његов долазак ће утицати на смиривање односа – рекао је Изетбеговић новинарима на конференцији поводом одлуке МСП-а у Хагу да одбије захтев за ревизију пресуде по тужби БиХ против Србије.

Изетбеговић је прецизирао да тај захтев за ревизију, како је рекао, нема везе са Србијом, како је рекао, „под Вучићем”.

– Србија под Вучићем је нешто друго – јасан је био Изетбеговић, истакавши да се захев односи на Србију под режимом Слободана Милошевића која је, како је рекао, извршила агресију на БиХ. 

 

Варади: Тачка на поступак

– Међународни суд правде је рашњом одлуком о одбацивању захтева за ревизију пресуде по тужби БиХ против Србије за геноцид ставио тачку на тај поступак, а нови захтев се не може поднети јер је у међувремену истекао рок – сматра некадашњи члан правног тима Србије у том случају Тибор Варади. – Готово сам сигуран у то да је то крај приче јер је рок од десет година за подношење ревизије истекао 26. фебруара. Ако је ревизија одбачена јер није затражена од овлашћеног лица, односно без сагласности Председништва БиХ, а рок за њено подношење је истекао, то значи да нова ревизија не може да се тражи. Чак и када би се евентуално некад постигао договор о ревизији пресуде све три стране – српске, хрватске и бошњачке – рок за ревизију је пропушен и ту је крај приче.

Захтев за ревизију је, како преносе босански медији, одбијен уз образложење да га нису поднеле надлежне институције БиХ.

 

Вулин: Довољан је појединац са злом намером

Министар за рад Александар Вулин изјавио је, поводом одбацивања захтева за ревизију пресуде против Србије, да је то правна победа, али и да је цео случај упозорење како регион може лако да се дестабилизује и доведе на ивицу сукоба.

– Довољан је појединац са злом намером, довољан је Бакир Изетбеговић – рекао је Вулин у изјави за Танјуг.

Министар је додао и да није могуће доказати геноцид, којег, како је рекао, није ни било, и пресудити Србији за геноцид који није починила. Он је истакао да се од почетка видела само жеља Бакира Изетбеговића да нашкоди Србији и Србима.

– Није успео да угрози Србију, али јесте успео да унесе немир међу народе БиХ и готово сасвим разори дејтонски систем одлучивања – рекао је Вулин.

Пише:
Пошаљите коментар