light rain
12°C
14.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Новог председника САД ценићемо по делима

30.07.2016. 18:37 11:39
Пише:

За Србију је јако битно да се перманентно унапређује сарадња са Сједињеним Државама и да овај регион остане у сличном формату у фокусу америчке администрације

 као и за време мандата Барака Обаме, изјавио је за „Дневник” члан Председништва Социјалдемократске партије Србије Владимир Маринковић, који је присуствовао Конвенцији Демократске партије САД, одржаној средином седмице у Филаделфији.

– Поред свих глобалних проблема и претњи, с којима се Америка као највећа светска сила суочава, потребно је да будемо проактивни и искористимо позицију коју имамо у светлу тренутних односа. То се посебно односи на поље економије и привлачење америчких инвестиција, које имају вишеструке позитивне ефекте на домаћу привреду. И што их више буде било, у Србију ће по аутоматизму за америчким инвеститорима долазити и сви други, и то из свих крајева света. Наравно, ми морамо, као и до сада, имати проактивну улогу и одржати позицију кредибилног и поузданог партнера – навео је Маринковић сумирајући утиске из Филаделфије

Хилари Клинтон је на конвенцији демократа формално освојила номинацију демократа за председника САД, поставши тако прва жена којој је то пошло за руком. Може ли она реално постати и прва жена на челу једне од најмоћнијих држава света?



– Хилари Клинтон, упркос томе што је перципирана као кандидат естаблишмента, има озбиљне адуте, посебно када је у питању драстично већа подршка Афро-Американаца, Хиспано-Американаца, женске популације, припадника ЛГБТ заједнице... у односу на противкандидата Доналда Трампа. И самим тим има велику шансу да победи и уђе у историју као прва жена председник САД. Ипак, оно што обележава ову кампању је огромна неизвесност и уздржаност свих да пројектују потенцијални резулат избора, иако се анализе раде свакодневно. Суштина је, наиме, у томе да су предстојећи избори заправо борба између два кандидата који имају велики проценат негативних поена и самим тим им је умањен маневарски простор, што говори у прилог томе да ће вероватно многи бирачи 8. новембра остати код куће, а да ће Хилари Клинтон и Доналд Трамп морати да се до краја боре за сваки преостали глас, те да ће резултати бити веома неизвесни.



Да ли је „Сандерс скандал”, односно мејлови које је објавио Викликс, а који сведоче о минирању кампање страначког противкандидата Хилари Клинтон, покварио атмосферу на конвенцији, па чак и окрњио унутарстраначку подршку на коју рачуна бивша државна секретарка? 

– Тај догађај је засигурно покварио атмосферу у самој партији. И то је било итекако видљиво на самој конвенцији, поготово имајући у виду понашање Сандерсових присталица. Видели смо да је због тога шефица Националне демократске конвенције Деби Васерман Шулц морала да поднесе оставку тик пред почетак конвенције. А очито и да је, само зарад смиривања страсти, инволвирано у партијску платформу низ типичних Сандерсових идеја, као што је подизање нивоа минималне зараде на 15 долара по сату или противљење ТТИП споразуму између САД и ЕУ. Тим идејама се, иначе, у претходном периоду Хилари Клинтон озбиљно противила. И мислим да је тај компромис очито сада постигнут како се цела њена председничка кампања, али и само јединство странке, не би доводили у питање.



У Србији је много навијача Доналда Трампа. Да ли је у питању само одијум према породици Клинтон, или ту утицај има и његово извињење Србији због бомбардовања, као и потенцијална блискост са Путином? Води ли се наша јавност у овом случају више емоцијама него рациом?



– Веома је могуће да већина грађана Србије подржава избор Доналда Трампа, који је у кампањи поменуо Србију и изрекао извињење за бомбардовање. То је у сваком случају добра порука Србији, али и српској заједници у САД. Но, ипак мислим да морамо сачекати и видети какви ће бити конкретни потези будућег председника САД када су у питању Србија и регион. Ми као носиоци власти у Србији имамо веома прагматичан и практичан приступ спољној политици у којем је цондитио сине љуа нон интерес наших грађана и побољшање квалитета њихових живота. И на те интересе ћемо бити фокусирани и надаље. А што се тиче наводне Трампове повезаности са Русијом и председником Путином, мислим да се то само користи као легитимно средство политичке борбе у кампањи. У сваком случају, крајњи суд ће дати грађани Сједињених Држава.



Гледа ли се у САД (поново) на Србију као на потенцијалну сферу утицаја Русије?



– У Филаделфији сам имао прилику да разговарам са доносиоцима одлука у Конгресу и Сенату, и као увек могу да констатујем да они имају крајње прагматичан приступ, како региону тако и Србији појединачно. Имајући, рецимо, у виду разговоре са конгресменима Хоyером и Варгасом, највише је потенцирана чињеница да је Србија политички стабилна, да поред проблема истрајно настоји да допринесе стабилности региона, али и да је постала регионални економски хаб са веома повољном пословном климом и да данас амерички политичари без размишљања могу да позову америчке фирме да улажу у Србији због стабилности и перманентог политичког и економског развоја. Као озбиљна земља, ми одлучујемо о нашем односу са другим државама. Руска Федерација је за нас важан партнер и настојаћемо да развијамо, поготово економске односе, али је, такође, наш стратешки циљ у средњем року пуноправно чланство у ЕУ.



Какво је америчко виђење нашег односа према НАТО?



– Што се тиче сарадње са НАТО савезом, она је већ на високом нивоу. На нама је да проценимо који формат односа је за нашу земљу најбољи у будућности, водећи рачуна о интересу грађана и обезбеђивању сигурне и мирне будућности, која је предуслов раста и развоја.



Можемо ли у перспективи очекивати озбиљнији притисак Вашингтона и на Приштину у светлу реализације договора постигнутих у Бриселу?



– Вашингтон првенствено жели да има кредибилне партнере у региону, што Србија засигурно јесте. Србији, пак, одговара стабилност у региону и потпуно поштовање одредби Бриселског споразума, јер уложили смо велике напоре у поправљање односа са косовским Албанцима, у развијање трговине, сарадње између привредника... Али нама је највише циљ безбедност нашег народа на КиМ и обезбеђивање бољих економских услова за њихов останак и опстанак на том простору. Наши партнери из САД то добро виде, а ми ћемо наставити посвећено да радимо на развоју Србије, али и целог региона, пошто нас и велики амерички и светски инвеститори и посматрају као регион и регионално тржиште.



Мирослав Стајић



Заједно против тероризма



Поглед из САД на терористичке ударе на Европу? 



– Познато је да САД инвестирају огромну енергију и новац у области националне безбедности и у борби против тероризма. Сједињене Државе играју главну улогу у борби против глобалног тероризма и предводе операције против тзв. Исламске државе на Блиском истоку. Наравно да је сарадња у домену безбедности са чланицама Европске уније веома интензивна, али учестали напади у земљама Западне Европе захтевају да се сарадња подигне на виши ниво, уз веће учешће и помоћ САД, које имају огромне обавештајне и безбедносне капацитете. Сигурно је и да наш регион мора бити више укључен у ову борбу, првенствено кроз међусобну сарадњу и подршку САД, коју свакако у овом тренутку имамо.

 

 

Пише:
Пошаљите коментар