Нови посланици у клупама, Маја Гојковић у истом кабинету
На Тргу Николе Пашића у петак тачно у 10 часова почиње конститутивна седница 11. сазива Скупштине Србије.
У Дому Народне скупштине свечану заклетву требало би да положи 250 новоизабраних народих посланика. Седницу је заказала бивша и будућа председница, функционерка СНС-а Маја Гојковић, која је, како је то најавио лидер СНС-а и мандатар нове владе Александар Вучић, и у новом сазиву предвиђена да руководи парламентом.
Седницу ће, како предвиђа регулатива, до избора новог руководства водити најстарији посланик, коме ће у раду помагати по један најмлађи са четири изборне листе које су добиле највећи број посланичких мандата и генерални секретар Народне скупштине.
Најстарији посланик у новом сазиву је Драгољуб Мићуновић из ДС-а, рођен 1930. године, а најмлађи – с листе СНС-а Ивана Николић и Огњен Пантовић, рођени 1989. године, на листи СПС–ЈС-а Стефана Миладиновић и Марија Јевђић, које су рођене 1981. године, на листи СРС-а Александра Белачић, која је рођена 1986. године, на листи ДС-а Радослав Милојчић (1984), на листи „Доста је било” Ана Стевановић, такође 1984. годиште…
Скупштина се сматра конституисаном потврђивањем мандата две трећине народних посланика. Предлог кандидата за председника Народне скупштине подноси најмање 30 парламентараца. О њему се отвара претрес, а посланици се изјашњавају да ли ће о листи кандидата гласати јавно или тајно. За председника Народне скупштине изабран је кандидат за кога је гласала већина од укупног броја народних посланика.
Осим потврђивања мандата, избора председника, потпредседника и генералног секретара, на конститутивној седници се, по правилу, бирају и чланови радних тела Скупштине Србије и сталних парламентарних делегација у међународним институцијама.
Све посланичке групе још увек нису одредиле ко ће бити шефови њихових клубова и потпредседници парламента. Напредњаке ће у овом мандату предводити Александар Мартиновић, а замењиваће га Александар Марковић. Најављено је да ће се Мартиновић обратити медијима 15 минута пред почетак седнице. „Дневник” сазнаје да је за сада сигурно да ће потпредседник парламента из редова напредњака поново бити Верољуб Арсић. Мартиновић је изјавио да ће тај посланички клуб бити борбен и да ће на најбољи могући начин промовисати политику СНС-а, а својим страначким колегама је поручио да могу очекивати највећу могућу политичку дисциплину унутар посланичке групе.
– Као што ћемо имати борбену владу, имаћемо и борбену посланичку групу, која ће на најбољи могући начин да промовише политику СНС-а, а то значи даљи економски развој, пристојну и нормалну земљу, земљу поолитичке стабилности, која ће имати пријатеље у свету и земљу која ће радити у корист својих сопствених грађана – рекао је Мартиновић за ТВ „Прва”.
У СПС-у кажу да ће одлуку о томе ко ће бити шеф посланичког клуба донети данас, након конституисања парламента, с тим што се претпоставља да од договора с напредњацима зависи да ли ће то бити њихов лидер Ивица Дачић. Радикали су обелоданили да ће им клуб предводити Војислав Шешељ, његов заменик ће бити Немања Шаровић, док ће потпредседница Скупштине бити Вјерица Радета.
На челу посланика ДС-а у Скупштини биће председник странке Бојан Пајтић, а још није одлучено ко ће бити његов заменик, нити потпредседник Скупштине.
Шеф Покрета „Доста је било” Саша Радуловић биће и шеф посланичког клуба, док ће се остали скупштински функционери из њихових редова знати данас.
Председница ДСС-а Санда Рашковић Ивић потврдила је да ће она бити на челу посланика те странке, а да ће њен заменик бити Милан Лапчевић. Председништво „Двери” донело је одлуку да их у парламенту води Бошко Обрадовић, а мењаће га Срђан Ного.
Марко Ђуришић из СДС-а каже да још није одлучено да ли ће Коалиција СДС–ЛДП–ЛСВ-а имати заједнички посланички клуб, али додаје да ће у сваком случају он бити шеф посланика СДС-а. И у ЛДП-у кажу да ће све одлуке о формирању посланичког клуба донети данас. С друге стране, „Дневник” сазнаје да је ЛСВ већ одлучио да ће имати свој посланички клуб, чији ће председник бити лидер странке Ненад Чанак, а његов заменик председник Зелене странке Горан Чабради.
У СДПС-у, како ствари стоје, неће бити измена у односу на прошли сазив па ће посланички клуб водити Милорад Мијатовић. Једино се још увек не зна да ли ће они или ПУПС добити место потпредседника парламента.
Заједнички посланички клуб у новом сазиву парламента имаће СВМ и Партија за демократско деловање, њиме ће руководити Балинт Пастор, а заменик ће бити Фатмир Хасани.
С. Станковић
В. Ђуричић
Ко остаје?
Очекује се да неће сви посланици који су добили мандате и остати у посланичким клупама, будући да ће велики број њих заузети позиције у влади Србије и другим државним органима.
У том случају, њихови мандати се додељују првом следећем кандидату на изборној листи коме није био додељен мандат – припаднику исте политичке странке.
Очекују се измене на листи коалиције окупљене око напредњака, пошто у посланичке клупе неће сести Александар Вучић, Расим Љајић, Горан Кнежевић, док од будућег коалиционог договора СНС-а и СПС-а зависи да ли ће парламентарци бити Ивица Дачић, Александар Антић, Дијана Вукомановић, па и Чедомир Јовановић и Бошко Обрадовић.
Мандати
У Скупштину Србије је након избора одржаних 24. априла ушло 12 листа, од којих је листа око СНС-а освојила највише – 131 мандат. Следе СПС–ЈС с 29 мандата, СРС с 22, „Доста је било” са 16, колико има и ДС, Коалиција Двери–ДСС-а има 13, као и Коалиција ЛДП–ЛСВ–СДС-а, СВМ четири мандата, листа Муамера Зукорлића и СДА Санyака по два мандата, док ће по један мандат имати Зелена странка и Партија за демократско деловање.
Заклињем се…
Након доношења одлуке о потврђивању мандата посланици полажу заклетву: „Заклињем се да ћу дужност народног посланика обављати предано, поштено, савесно и верно Уставу, бранити људска и мањинска права и грађанске слободе и по најбољем знању и умећу служити грађанима Србије, истини и правди”.
Хор из Руског Крстура пева химну
На почетку седнице биће изведена химна „Боже правде” коју ће отпевати Мешовити хор Дома културе Руски Крстур и Катедралне цркве Светог оца Николаја из тог места, под диригентском палицом Лидије Паше.
По традицији, химну на конституисању Народне скупштине до сада су певали наше најпознатије и најуспешније хорске групе, а интересантно је да је и на претходном конституисању парламента у децембру 2014. године, химну „Боже правде” такође певао мешовити хор русинске заједнице у Србији – „Хармонија” из Новог Сада.