Нови почетак односа Београда и Новог Сада
Посета председника Владе Србије и заједнички састанак с извршним делом покрајинске администрације последњи пут су се догодили пре 13 година, када је тадашњи кабинет Зорана Живковића
имао састанак са члановима Извршног већа Војводине. Од овог састанка Владе Србије и Покрајинске владе очекивања су различита, али је значајно да се два нивоа власти у Новом Саду радно састају у најјачем саставу.
– То је нови почетак у односима Београда и Новог Сада, два центра заједничке државе Србије – оцењује за „Дневник“ политички аналитичар Драгомир Анђелковић. – Има велики симболички значај. То говори о уважавању Новог Сада и Покрајинске владе од Београда. Јер, док је на власти била Демократска странка, која је гурала неку врсту појачане аутономије која је задирала у државност Србије, то се све радило не у корист грађана Војводине, него против целине Србије. Сада имамо нову ситуацију јер је у Београду на власти партија која заговара јаку државу, али с друге стране, та партија је у Војводини на власти и заговара што јачу Војводину. То се може спојити само тако што се ништа неће радити против државе и њеног јединства, али ће се максимално радити у корист грађана.
Он је додао да је то добар модел да две владе хармонизују своје политике, да заједнички раде на привлачењу страних инвестиција у Војводину да би се покрајина економски унапредила и да би се сви проблеми у њеном функционисању превазишли, али и да се што боље одвијају односи између Београда и Новог Сада.
– Аутономија Војводине није ништа друго до модел да грађанима буде добро, да живе боље и ефикасније решавају своје проблеме. А све што смо раније имали, причу о квазидржавности, то је био начин да се грађанима само створи нови проблем, нове тешкоће – нагласио је Анђелковић.
Политиколог и некадашњи потпредседник Извршног већа АП Војводине проф. др Душко Радосављевић наводи да је увек добро када различити нивои политичке власти разговарају, али ће избор тема о којима се буде разговарало одредити природу седнице Републичке и војвођанске владе.
– Сусрет двају нивоа власти увек може спустити тензије, које, објективно, постоје – наводи Радосављевић. – Ако састанак двеју влада само буде показивао јединство двају облика исте политичке власти, онда ништа нисмо урадили. Али могу заједно да иницирају неке пројекте. Добра ствар била би да се, сад већ кад долазе, створи плаформа или неко разумевање за промену уставног положаја Војводине. Јер је он сад непостојећи након доношење одлука Уставног суда Србиј и питање је при овом нивоу уставних овлашћења Војводине шта они у ствари договарају.
Он је рекао да ће, уколико изостане конкретна прича о проблемима Војводине, али и о њеном дугорочном развоју, тај састанак бити „више промотивног карактера“. Он се ипак нада да ће састанак представника републичке и покрајинске извршне власти бити више од „лепих прича, лепих закључака и шетње по Новом Саду“, подсетивши на то да се и даље не поштује уставна обавеза о издвајању седам одсто републичког буyета за Војводину, и да је то веома важно питање које треба да се покрене на седници двеју влада.
Александар Савановић
Финансирање и инвестиције
Драгомир Анђелковић очекује да ће на заједничкој седници Републичке и Покрајинске владе бити дотакнута многа питања, а вероватно и питање закона о финансирању Војводине.
– Али, на првом састанку не треба очекивати конкретна решења у свим тим областима. Важно је да се дефинишу проблеми и да се нађе модел заједничког хармоничног функционисања, а не свађања. Јер, најгора ствар је када се политичари из Новог Сада свађају с политичарима у Београду и обрнуто, само се Србија дели. Мислим да ће то бити начин да се дефинишу проблеми и после да се иде даље. А кључ ће бити како финансирање, тако и заједничко привлачење инвестиција – закључио је Драгомир Анђелковић.
И расправа добра ако је аргументована
Као потпредседник Извршног већа, Душко Радосављевић је учествовао у три међусобна састанка представника републичке и покрајинске администрације, од чега је 2001. и 2002. године Владу Србије представљао Зоран Ђинђић, а 2003. године одржавао се састанак Покрајинске и Републичке владе на чијем је челу био Зоран Живковић. Радосављевић истиче да се на првом састанку расправљало о формирању заједничке радне групе за израду омнибус-закона за Војводину, а 2002. се разговарало о спровођењу тог закона који је у међувремену усвојен. Убрзо након Ђинђићевог убиства, и кабинет Зорана Живковића састао се с Покрајинском владом у Новом Саду. Радосављевић подсећа на то да је то било у време владавине ДОС-а, а не ДС-а, јер када је ДС преузео власт тих састанака више није било.
– И ако имате добре личне односе, морају се поштовати ти формални односи. Ако држите власт у сваком кутку земље, мора да се покаже да републичка власт хоће да дође до Новог Сада, да се председник Покрајинске владе позове на састанак Републичке владе ако се прича нешто о мерама које ће бити спровођене у Војводини… То су добре ствари, којима се показује да рачунате на активно учешће нижих органа власти у спровођењу своје политике. Ако долазите и кажете „То ћемо решити у четири ока“, то не допушта ни јавну дискусију, ни јавни надзор, а није ни лепо васпитање. Добро је да се разни нивои власти чешће сусрећу, разговарају, размењују мишљења, па што да не – и кофронтирају, с аргументима – закључује наш саговорник.