Николић положио венац на Споменик жртвама геноцида
Председник Србије Томислав Николић положио је данас венац, уз војне и државне почасти, на Споменик жртвама геноцида у Другом светском рату, који се налази у оквиру комплекса
некадашњег концентрационог логора на Старом сајмишту у Београду.Председник Србије предводи централну државну комеморативну церемонију одавања почасти поводом обележавања Међународног дана сећања на жртве Холокауста.
У име Скупштине Србије венац је положила председница парламента Маја Гојковић, а у име Владе Србије министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин и министар унуташњих послова Небојша Стефановић.Централној државној церемонији одавања почасти присуствују они који су преживели Холокауст, потомци жртава, некадашњи заточеници логора смрти у Другом светском рату, представници Савеза јеврејских општина Србије, председник Националног савета ромске националне мањине, министри Владе Србије, представници Скупштине Србије, председник Скупштине града Београда, чланови дипломатског кора, удружења и грађани.Споменик жртвама геноцида у Другом светском рату налази се у оквиру комплекса некадашњег концентрационог логора на Старом сајмишту у Београду.
Међународни дан сећања на жртве Холокауста установљен је 1. новембра 2005. године резолуцијом Генералне скупштине Уједињених нација.Опредељујући се за дан када је 1945. године ослобођен Аушвиц-Биркенау, најозлоглашенији логор смрти у поробљеној Европи, Генерална скупштина УН руководила се потребом реафирмације људских права, превенције и кажњавања злочина геноцида, као и стално присутне опасности од расне, националне и верске мржње засноване на предрасудама.
Други светски рат однео је, поред осталог, више од шест милиона недужних жртава - припадника јеврејског народа, а Аушвиц, Треблинка, Маутхаузен, Дахау, Мајданек, Јасеновац, Старо сајмиште, Јајинци, логор "Црвени крст" у Нишу, само су нека од масовних стратишта невиних жртава.
Николић: Злочин је заборавити злочин
Холокауст не сме бити заборављен, јер је злочин заборавити злочин, поручио је данас председник Србије Томислав Николић на централној церемонији обележавања сећања на жртве Холокауста.
"А неки би желели да га починимо, да Холокауст предамо забораву или да се деси нешто још горе, да га се сећамо површно и погрешно", рекао је Николић, после полагања венац на Споменик жртвама геноцида у Другом светском рату, који се налази у оквиру комплекса некадашњег концентрационог логора на Старом сајмишту у Београду.
За сећање и помисао на Холокауст, рекао је председник Србије, потребни су видљиви трајни знаци о којима може да се размишља.
"Кроз спознају историје у свој својој суровости морамо се стално подсећати да се историја не би поновила, на неком другом месту или у новом руху. Тек онда ће Холокауст да буде у свести свих нација", поручио је Николић, додајући да 27. Нисана (хебрејски први месец) заједно за Јеврејима из читавог света обележавамо Дан сећања на Холокауст, трагедију која је задесила јеврејски народ, а у којој су учествовали и други народи, вољно или невољно.
Николић је истакао и да Србија није била поштеђена монструозног плана Коначног решења, те да су Јевреји и сви они који су се супротставили нацистичкој идеји били мета прогона.У таквим условима, истакао је председник Србије, била је храброст спашавати некога ко је био Јеврејин, а људи који се нису приклонили окупатору исказали су у тим данима велику храброст.
"Широм Србије грађани су помагали прогоњеним Јеврејима. Данас када нажалост постоји и појава негације Холокауста потребно је на један нови начин упознати генерације са страдањем Јевреја, Срба, Рома и других националности и свим погубним аспектима нацистичке идеологије", истакао је Николић.
Он је поручио да Холокауст мора да се прикаже онакав какав је био без убацивања тривијалних, "али лако сварљивих чињеница" без маргинализовања до негације и језиве прошлости и истине."Свет се мења и ми морамо да будемо свесни да доприносимо обликовању будућности. Начин на који то радимо, да ли то радимо чињењем или нечињењем, на позитиван или негативан начин, одразиће се на будућност. Зато је важно да уложимо максималан напор да будуће генерације живе у миру и слози, без страха од сукоба и ратова", поручио је председник Србије.
(Танјуг)