Николић: Овде нећете наћи партнере за рат
– У Србији више нећете наћи партнера за рат, већ искључиво за мир и добре односе, али све је могуће, увек негде постоји нека луда глава – рекао је
председник Србије Томислав Николић. – Као што се не бисмо мешали било коме другом ко одржава референдум, нећемо ни Републици Српској.
Председник Србије Томислав Николић, поводом претњи ратног команданта БиХ генерала Сафера Халиловића Републици Српској, рекао је су у БиХ избори, а то је, како истиче, време када јастребови показују храброст реториком против Срба.
По његовим речима, политичари воле да се играју, да звецкају оружјем, међутим, када народ о томе одлучује, ситуација је другачија.
– Србија у томе не учествује и штета је што неки кваре односе на Балкану – рекао је Николић.
Председник Николић се осврнуо и на најављени референдум у РС, истакавши да је референдум ствар РС „и како се никоме ко је држао референдум нисмо мешали, нећемо ни РС”.
– Ко је тај што може боље разумети потребе за референдумом од Скупштине и народа РС? Шта је тај референдум, зашто толико приче око тога? Могу ли други народи у БиХ да спрече РС да успостави свој дан када ће славити? Каква је то опасност? – упитао је Николић.
Пре бих рекао, наставио је Николић, да је опасно што ће то бити први референдум, па би могао уследити и други.
– Ко мисли да се демократија зауставља забраном референдума, морао би да се забрине у шта се претворио. Имате мајоризацију у Уставном суду БиХ и никада неки захтев РС није прошао на том суду зато што тамо имате судије РС које су у мањини – истакао је Николић.
По његовом мишљењу, треба размислити и о реформи тог суда.
– Овај референдум је само нешто што се ваља иза брда у очима других. Сам по себи, када ће бити Дан РС, не заслужује толико пажње – рекао је Николић.
За мир, ма колико то коштало
Председник Николић је изјавио да ће Србија и надаље бити апсолутни фактор мира и стабилности на Балкану, макар колико нас то коштало.
– Неко ће можда мислити да се бојимо, да смо слаби – ми нисмо слаби, али данас треба показати знатно већу снагу како се гради богата држава и добри односи са свим државама у свету, него кад треба ратовати – рекао је Николић новинарима. – Нама је новац потребан да урадимо толико тога у социјалним програмима, а не да купујемо оружје, и мислим да је ситуација у Србији таква да су сви свесни тога да је рат највећа лудост и да само треба да будемо опрезни да нас неко не би изненадио.