Мировић: Завршено трошење пара на измишљене пројекте
Скупштина Војводине је са 78 гласова за и 29 против прихватила одлуку о ребалансу покрајинског буџета за 2016. годину. Њиме је основни буџет Војводине,
који је усвојен у децембру прошле године повећан 1,72 милијарду динара, односно нето 1,59 милијарду, и сад износи 59,5 милијарди. Предложени ребаланс су подржали посланици окупљене око владајућег СНС-а, парламентарци из СПС-а, СВМ-а и Мађарског покрета, док су против гласали ДС, ЛСВ, СРС и ЂБ.
Новац за повећање буyета је обезбеђен без задуживања Покрајине из реалних извора: 633,4 милиона динара чини новац пренет из ранијих година, 261,3 милион динара потиче од приватизације предузећа на територији АПВ, док је 854 милиона добит Развојног фонда на основу завршног рачуна за прошлу годину.
Из увећане покрајинске касе ће бити спроведени започети програми претходне Покрајинске владе, за чију реализацију није био планиран новац до краја године, а други део ће се утрошити за приоритетне пројекте Покрајинске владе, пре свега у области здравства, у складу с новом политиком кабинета Игора Мировића, коју је најавио приликом избора за председника нове Покрајинске владе.
Мировић је уочи седнице парламента изјавио да је најважнија вест поводом ребаланса буџета то да је завршено трошење пара на беспотребне, измишљене пројекте, као и злоупотребе разних фондова који су служили као форма за прање новца. Он је истакао да ребалансом буџета Покрајинска влада жели да покаже прве обрисе политике коју је зацртала. Најавио је велике инвестиције у здравству, попут набавке три ангио-сале.
– Желим да вас подсетим на то да у Војводини функционишу само две ангио-сале, а у централној Србији 20, а у делу раздела које се тичу социјалне политике и образовања наставићемо програме који је донела претходна Влада, али их овогодишњи буyет није препознао, као што су исплата за треће дете и трошкови ученичког стандарда. Желимо, дакле, да ребалансом буџета покажемо већ прве обрисе нове политике, коју је зацртала Покрајинска влада, а да је буyетом за 2017. у потпуности почнемо спроводити – истакао је Мировић.
Председник Одбора за буџет и финансије Јован Лазаров је у свом излагању навео да је веома важно што је 50 одсто новца предвиђеног ребалансом већ на рачуну, и да се уплата пара из добити Развојног фонда очекује до 30. новембра.
– Дакле, Покрајинска влада је у право време дала Скупштини АП Војводине предлог ребаланса буyета да би у последњем кварталу године могла спроводити политику за коју ју је ова Скупштина бирала и за коју је овај сазив добио подршку на изборима – нагласио је Лазаров.
И посланици Социјалистичке партије су подржали ребаланс буyета. Потпредседница покрајинског парламента из те странке Александра Ђанковић је навела да је Покрајинска влада приликом израде нацрта одлуке о ребалансу водила рачуна о томе да се заврше започети пројекти, а с друге стране, о новим приоритетима које је Покрајинска влада утврдила.
– Посебно желим да истакнем изворе из којих је увећан буyет – казала је она. – Најбитније је што до увећања није дошло на основу задуживања. Ребаланс је формиран на реалној основи, што ће омогућити да се планирани расходи до краја године спроведу, зато ће СПС гласати за ову одлуку.
Опозиционе странке ДС, ЛСВ, ЂБ и СРС су оцениле да се ребалансом буџета не постиже побољшаље квалитета живота у Војводини и да се не обезбеђују капитална улагања.
По мишљењу посланика ЛСВ-а Бранислава Богарошког, ребаланс је у потпуној супротности с прокламованим циљевима нове Покрајинске владе. Он је као пример навео да је ребалансом обезбеђено 800 милиона динара из добити Развојног фонда АПВ, који је основан да инвестира у привреду и пољопривреду, али се тај новац, уместо да се остави у Фонду и реинвестира у те делатности, користи за текућу потрошњу.
– Имаћемо увећање буџетске резерве, увећање трошкова по уговору и увећање социјалних давања, против којих немамо ништа, али то није инвестициона политика – рекао је Богарошки. – Била би, ако би се тај новац употребио за капиталне пројекте или кроз Развојни фонд, који је кредитирао привреду и пољопривреду.
Ребаланс није подржала ни Српска радикална странка. Јер, како је навео шеф посланичке групе српских радикала Ђурађ Јакшић, „тим ребалансом неће се ништа променити нити суштински поправити у АП Војводини“.
– Распоређује се додатна 1,72 милијарда илим у нето износум непуна 1,6 милијарда – казао је Јакшић. – То је повећање свега од три одсто. За СРС је неприхватљиво да за афирмацију родне равноправности тај ребаланс предвиђа додатна четири милиона динара, а за програме Матице српске бедних 915.000 динара.
По оцени СРС-а, додатних 70 милиона динара за културу такође су „бедна средства” јер, како је Јакшић истакао, улагање у културу јесте капитално улагање из разлога што оплемењује и усавршава човека.
На одлуку о ребалансу Мирослав Васин, Ненад Боровић и Горан Пауновић из ДС-а су поднели укупно седам амандмана, међутим, они су већином гласова одбијени.
Ержебет Марјанов
СВМ: Велики пројекти у здравству
Посланици СВМ-а су подржали ребаланс пре свега због великих пројеката у здравству, али и суфинансирања трошкова путовања ученика средњих школа, као и 25 милиона динара предвиђених за пошумљавање 400 хектара у Војводини. – СВМ сматра да здравствене услуге морају бити једнако доступне на свим нивоима – рекао је др Бојан Баги. – Јер, дешава се да неко умре у Суботици због тога што Суботица нема ангио-сале и пацијент мора да се превезе у Нови Сад, али док се стигне, буде прекасно за интервенцију. Овим ребалансом се решава тај велики проблем и у Суботици и у Сомбору и у Зрењанину.
Двоје напустило посланички клуб демократа
Након избора новог председника ДС-а осипа се посланички клуб демократа у покрајинском парламенту. Јуче су посланички клуб напустили Јована Балашевић и Амир Бислими, који су постали самостални посланици, а посланички клуб ДС–ДСХВ-а, уместо досадашњих десет парламентараца, броји осам.