Листа председничких кандидата све дужа, чека се Вучићево име
Да предизборна председничка трка добија на замаху, сведочи готово свакодневна најава нових кандидатура. Пре пет година, на ђурђевданским изборима, на листићу светлодрап боје нашло се 12 имена,
од којих је као победник у другом кругу изашао кандидат СНС-а Томислав Николић. Како ствари сада стоје, уколико се неки договори у међувремену не постигну, овога пута тај број могао би бити премашен. Епилог ће се знати након Сретења, када ће бити коначно познат кандидат СНС-а. Од тог имена зависи у колико колона ће се на изборима појавити владајућа коалиција и да ли ће у трку са својим кандидатом евентуално ући социјалисти, СДПС, па и СНП.
Премијер Александар Вучић каже да за изборе има времена, „имаћемо 30 до 35 дана”. На питање да ли већ има кандидата, навео је да је одржана седница Председништва странке и да је слушао шта они имају да кажу. Предочава да ће коначну одлуку донети Председништво и највиши органи странке. Открива једино да мисли да „лично има име кога ће предложити, али то још није коначно”. На питање да ли су му на последњој седници Председништва рекли да се он кандидује, лидер СНС-а је рекао да је било и таквих, да су неки имали другог, а неки и трећег кандидата, а да је било и оних који су рекли „како ти кажеш“.
Опонентима је истовремено поручио да то „нису избори за лидера опозиције већ за некога ко води земљу и доноси политичке одлуке”.
А недељна кандидатура бившег шефа дипломатије Вука Јеремића, осим што је потврдила чињеницу да опозиција која себе назива проевропском неће имати једног кандидата, унела је и непознаницу да ли ће се поделе десити и унутар тих странака, али и актуелних коалиција. Наиме, на промотивном Јеремићевом скупу појавили су се функционери ДС-а Бранислав Новаковић и Владимир Тодорић, као и лидери Народног покрета Србије и политичке странке Заједно за Шумадију, народни посланици Мирослав Алексић и Верољуб Стевановић, који су с демократама у истом посланичком клубу. Мада из СДС-а Бориса Тадића тврде да нису одлучили о подршци председничком кандидату, уз Јеремића је стао и Душан Петровић, који је на парламентарним изборима био на једној изборној листи са СДС-ом.
Председник ДС-а Драган Шутановац сматра да ће се Вучић кандидовати за председника Србије, и понавља да та странка подржава републичког омбудсмана Сашу Јанковића као председничког кандидата, који актуелног премијера, како каже, може победити у другом кругу. Одлука о подршци за сада је на нивоу Председништва и тек треба да је верификује Главни одбор ДС-а.
Саша Јанковић није се оглашаво поводом кандидатуре, а из објава и слика на његовом Твитер налогу могло се видети да је допутовао у Вашингтон. „Овде је сада зора – комшије спавају, или у кући ових дана нема никога :)”, написао је на тој друштвеној мрежи. Твитераш који се потписује као Ведран Зечић му је одговорио: „Пусти Вашингтон, ако се мисли неки перспективни резултат, сад се мора изаћи из круга двојке. И по земљи у кампању, не да је Шуле води”.
Бивша председница ДСС-а Санда Рашковић Ивић подржала је Вука Јеремића, док је њена некадашња странка најавила свог кандидата – Александра Поповића. су ДСС и Државотворни покрет Србије најавили организационо повезивање и подршку Поповићевој председничкој кандидатури. ДПС је настао одвајањем дела некадашњих функционера ДСС-а, са Слободаном Самарyићем на челу, након што је из странке иступио њен оснивач Војислав Коштуница.
С. Станковић
ДС и ПС о Јанковићу
Лидер ДС-а Драган Шутановац је најавио да ће Јанковић поднети оставку на место заштитника грађана када предеднички избори буду расписани те додао да мисли да би он то требало да учини чак и раније.
– Не мислим да Јанковић злоупотребљава функцију, али мислим да треба да крене у кампању што пре, нема потребе да се доказује на позицији. Давао је изјаве као грађанин и као заштитник грађана, али сада бих волео да се укључи у политички живот што пре – рекао је Шутановац.
Након те изјаве председника ДС-а, огласио се Покрет социјалиста, наводећи да је Саша Јанковић, кога сматрају „лажним заштитником грађана”, огрезао у, како наводе, „сопственој бахатости” до те мере да га на оставку позивају и они који га кандидују.
„Чак су и Драган Шутановац и Демократска странка увидели да њихов кандидат за председника Саша Јанковић на најдиректнији начин крши законе Србије и злоупотребљава функцију заштитника грађана”, наводи се у саопштењу ПС-а. Кажу да Јанковићево кршење закона демократе желе да оправдају тиме да Јанковић мора да крене у политичку кампању, „као да Саша Јанковић није већ пуне три године у политичкој кампањи против Александра Вучића, Владе и своје државе”. Покрет социјалиста је још једном затражио од државних органа надлежних за спречавање сукоба интереса да се огласе.