Линта позвао ЛДП, СДA и ЛСВ да повуку резолуциjу о Сребреници
Председник Савеза Срба из региона Миодраг Линта оценио је неприхватљивом и неразумном иницијативу посланичких група ЛДП-СДА и ЛСВ-Зелени да парламент разматра предлог резолуцију
о геноциду у Сребреници и позвао их да повуку, како наводи, тај деструктивни документ из процедуре.Посланичка група је предложеним актом затражила да парламент осуди, како се наводи, геноцид у Сребреници, свако порицање геноцида и проглашавање 11. јула за Дан сећања на геноцид у Сребреници.
Линта сматра да таква иницијатива има за циљ да Србија прогласи Републику Српску геноцидном творевином и да оспори њено постојање, те да српском народу прикачи "етикету геноцида".
"Захтев да се злочин у Сребреници оквалификује као геноцид дубоко вређа српске жртве у средњем Подрињу, другим деловима БиХ, Хрватској и на Косову и Метохији и представља непремостиву препреку помирењу и успостави међусобног поврења", наводи Линта у писаној изјави достављеној медијима.Такав приступ ће, сматра Линта, довести само до даљих подела и изазваће додатне тензије у Босни и Херцеговини и региону.
"Жалосна је чињеница да у Србији постоје политичари који заступају апсурдну и лажну тезу дела међународне заједнице да су Срби били агресори и злочинци у оружаним сукобима деведесетих година прошлог века, а Бошњаци, Хрвати и Албанци жртве који су тобоже водили ослободилачке ратове", навео је Линта и додао да без стварног суочавања бошњачког народа са погрешном политиком Алије Изетбеговића неће бити могуће успоставити трајни мир на подручју БиХ.
(Танјуг)
ЛДП, ЛСВ и СДА предложиле резолуцију о геноциду у Сребреници
Посланичке групе ЛДП-СДА Санyака и ЛСВ - Зелена странка упутиле су у скупштинску процедуру Предлог резолуције о геноциду у Сребреници, с предлогом да републички парламент тај акт донесе по хитном поступку.
Предложеним актом, како се наводи, осуђује се геноцид у Сребреници, осуђује се свако порицање геноцида и проглашава 11. јул за Дан сећања на геноцид у Сребреници. Посланици тих посланичких група су у образложењу навели да доношење тог акта има за циљ да се у Скупштини Србије направи важан корак у правцу решавања отворених питања између Србије и БиХ, те српског и бошњачког народа.
„Признавање геноцида у Сребреници је цивилизацијски корак који је потребан Србији како би потврдила озбиљност у намери за изградњу дијалога, сарадње, поверења и трајног мира у региону, заснованом на прихватању дела из прошлости, суочавању са прошлошћу и посвећености правди, подршци жртвама као основи за јачање безбедности, стабилности и просперитета у региону„, наведено је у предложеном акту.
У њему се, поред осталог, изражава саосећање за све жртве у ратовима на простору бивше Југославије, као и за њихове породице и позивају се све суседне државе да наставе да обезбеђују правду и дугорочну подршку преживелима, укључујући по потреби оне који су били жртве сексуалног насиља.
Потврђује се и решеност државе да спречи геноцид и друге озбиљне злочине, подупиру се напори на спровођењу истраге и процесуирању оптужених за геноцид у Сребреници, а обавезује се да ће искористити сва расположива средства и механизме да спроведе истрагу и процесуира одговорне.
В. Ђ.