Куглице скачу за листић, два бубња за изборни лото
а зависно од тога „како бубањ каже”, биће њихова позиција на листићу, који ће грађани имати у рукама на гласању 2. априла.
Цео поступак жребања биће обављен у здању парламента, у седишту РИК-а, у Улици краља Милана 14. Жреб ће бити спроведен на седници Републичке изборне комисије, на којој право присуства има и по један представник сваког предлагача кандидата.
Кандидати су Александар Вучић, кога је предложила владајућа већина, Саша Јанковић, који је кандидат Групе грађана „За Србију без страха”, лидер Српске радикалне странке Војислав Шешељ, кандидат Групе грађана „Морамо боље” Вук Јеремић, председник Покрета „Двери” Бошко Обрадовић, председник Покрета ДЈБ Саша Радуловић и кандидат ДСС-а Александар Поповић. У изборну трку улази и председник општине Чајетина Милан Стаматовић, кандидат Народног слободарског покрета Мирослав Паровић, председник Лиге социјалдемократа Војводине Ненад Чанак, као и кандидат Групе грађана „Бели – Само јако” Лука Максимовић, који је познат као Љубиша Прелетачевић Бели.
Секретар Републичке изборне комисије је дужан да о времену и месту одржавања жреба благовремено обавести предлагаче кандидата и медије. Жребом руководе председник Републичке изборне комисије Владимир Димитријевић и заменица председника Жељка Радета, или други чланови које они овласте. У упутству за спровођење избора, који је РИК усвојио почетком месеца, утврђено је до танчина како изгледа цео поступак жребања. Обавља се тако што се из једног провидног бубња извлачи кугла у којој је лист с именом и презименом кандидата и називом предлагача, а непосредно након тога из другог провидног бубња се извлачи лист на којем је уписан редни број који ће тај кандидат имати на листи кандидата. Кугле, које ће бити непровидне, морају имати исте димензије, боју, масу и друге карактеристике, и биће их два пута више од броја кандидата за председника Србије.
Руководилац жреба отвориће поступак и утврдити да ли су присутни представници свих предлагача кандидата. Он ће претходно проверити да ли су бубњеви за жребање исправни и празни, постоји ли потребан број исправних кугли, потом да ли је на сваком листу који је намењен за уписивање података о кандидату за председника Републике одштамано име и презиме по једног од кандидата за председника Републике, као и назив предлагача кандидата, односно назнака да је кандидата предложила група грађана која нема назив. Исто тако, неопходно ће бити и да провери да ли је на сваком листу који је намењен уписивању редног броја на листи кандидата отштампан по један број, почев од броја један закључно с бројем који одговара броју кандидата за председника Републике.
Кугле из бубњева за жребање извлаче секретар Републичке изборне комисије и заменик секретара Републичке изборне комисије, или лица која РИК одреди.
Поступак жреба се спроводи тако што из бубња за жребање у којем су подаци о кандидатима за председника Републике, секретар РИК-а, не гледајући у бубањ, извлачи куглу и предаје је председнику Републичке изборне комисије. Из бубња за жребање у којем су редни бројеви на листи кандидата, заменик секретара РИК-а, такође не гледајући у бубањ, извлачи куглу и предаје је заменику председника Републичке изборне комисије. Затим ће председник РИК отворити куглу и прочитати име и презиме кандидата за председника Републике, а његов заменик ће објавити број који ће тај кандидат имати на листи кандидата.
И на изборима 2012. године редослед је утврђиван жребом па је тако први на листи био Зоран Станковић, некадашњи министар здравља, кога су предложили Уједињени региони Србије, док је актуелни председник Србије Томислав Николић био на последњем, 14. месту. Тадашњи председник и лидер Демократске странке Борис Тадић испред свог имена имао је редни број три.
За разлику од такве процедуре, на парламентарним изборима редослед на листићу зависи од брзине предаје и проглашења изборних листа.
С. Станковић
Проверите да ли сте уписани у бирачки списак
Председник Републичке изборне комисије Владимир Димитријевић позвао је грађане да у својим општинским и градским управама провере да ли су уписани у Јединствени бирачки списак, као и да ли су њихови подаци уписани потпуно и тачно. На прошлогодишњим, парламентарним изборима, укупан број бирача у Србији био је 6.737.808. Пре пет година, на председничким изборима, гласало је 57,73 одсто, или 3.908.652 бирача.