Комеморација без српских функционера, по жељи Сребренице
У Поточарима код Сребренице ће у понедељак бити одржан комеморативни скуп жртвама злочина који се одиграо на тај дан 1995. године. Осим што ће бити
обележена 21. годишњица страдања, биће покопани и посмртни остаци још 127 бошњачких жртава. Насупрот 2015, скуп у Поточарима протећи ће без представника државног врха Србије, јер им је пре петнаестак дана поручено да нису добродошли у Сребреници. Мандатар Александар Вучић, који је прошле године каменован одлазећи са комеморације, рекао је да су представници Србије разумели поруке из Сребренице и да не желе да праве проблем на комеморацији у Поточарима.
„Прихватамо идеју да смо вишак у Сребреници. Разумем све што кажу и они имају право да некога не желе тамо”, рекао је Вучић.
Речи српског премијера уследиле су након што је први човек општине Сребреница Ћамил Дураковић изјавио да су се породице жртава жалиле због тога што је у „ меморијалном центру шетао неко ко негира геноцид „ и да је то уважено, а позвао је и Србију да искаже јасан став о геноциду.
Иако је лане нападнут на комеморацији у Поточарима, Вучић каже да о Сребреници мисли исто што и прошле године.
- Они су код нас увек добродошли, а и ми смо били добродошли код њих пре неколико месеци. Не бих да улазим у њихове разлоге, не знам да ли је кампања или нешто друго. Дураковића доживљавам као пријатеља Србије, свог доброг познаника, он је овде увек добродошао- рекао је Вучић.
На питање да ли нико из Србије није добродошао, Дураковић је одговорио да “ Наташа Кандић и Чедомир Јовановић не негирају геноцид ”. - Није ово став према Србији, него према свима, има људи и у Бањалуци који негирају геноцид , појаснио је Дураковић, који је и председник организационог одбора сребереничке комеморације.
Лидер ЛДП – а Чедомир Јовановић у интервју за портал “ Кликс. Ба ” поручује да ће данас доћи у Сребреницу.
- Осећам дубоку људску потребу да будем тамо 11. Јула, јер се данас не смемо склањати пред онима који би желели опет да нас врате мржњи и лудилу које нас је све тако скупо коштало, казао је председник ЛДП – а.
Председник Србије Томислав Николић изјавио је да је предлагао председнику председништва БиХ Бакиру Изетбеговићу да заједно оду на стратишта и Срба и Бошњака, али Изетбеговић то није прихватио.
- Петровдан је. Могли смо заједно да одемо на стратишта српског народа и Бошњака, да се покаже да саучествујемо у болу и према и једнима и према другима. Не можете да учествујете само у болу свог народа. Онда сте једностран човек- закључио је Николић. Подсетио и да је свој став о резолуцијама о Сребреници исказао и у Савету безбедности УН, приликом покушаја усвајања резолуције о Сребреници.
- Замолио сам да се стави вето у Савету безбедности УН у вези једне од резолуција која није била потпуно утемљена на истини и која осуђује само српски народ... и велики део човечанства је то схватио и зауставио- поручио је Николић.
Доносити резолуције којима би се само неки злочинац осудио и само један народ истакао као жртва не иде и сви ми морамо да покажемо да одбацујемо злочинце из својих редова, приметио је Николић. Он је навео да поштује српске жртве и да су и други народ имали злочинце током ратних сукоба на простору бивше Југославије.
Спреман сам за такав општи став, а лично не предлажем ништа што би истакло да су само Срби били жртве , рекао је председник Србије.
У згради Општине Сребреница јуче пре подне одржана је комеморативна седница поводом 11. јула. Након минута ћутања, председник Скупштине општине Сребреница Милош Миловановић позвао је све грађане Сребренице да 11. јули обележе на цивилизован начин.
Комеморативној седници присуствовале су и чланице Удружења „ Мајке енклава Сребреница и Жепа „, посланик Странке демократске акције Парламентарне скупштине БиХ Садик Ахметовић, главни имам Меџлиса Исламске заједнице у Сребреници Дамир ефендија Пешталић, као и некадашња портпаролка бивше главне хашке тужитељке карле дел Понте, новинарка Флоренс Артман.
Државни парламент БиХ прогласио је 11. јул даном сећања у Федерацији БиХ, али не и на територији целе државе, због противљења посланика РС. Одлуком тог парламента 11. јул је и ове године проглашен за дан жалости на целој територији БиХ.
Напад на Сребреницу почео је 6. јула 1995. и завршио се пет дана касније уласком ВРС под командом генерала Ратка Младића у град.
С. Станковић
Сваког другог дана...
Први човек Сребренице Ћамил Дураковић је недавно рекао да не може никоме ко негира геноцид, да гарантује да га неко неће гађати каменом у Поточарима на дан комеморације, али истиче да су врата Сребренице за све отворена „ сваког другог дана, осим 11. јула „.
- Позивам премијера Вучића да дође у Сребреницу било који дан после 11. јула - рекао је Дураковић.